E. Chmelár: Banda primitívov nemôže viesť Slovensko…

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


PhDr. Ľuboš Blaha, PhD. a Doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD. boli v jeden deň prepustení z Akadémie policajného zboru! Zmluvy im neboli predlžené rektorkou Akadémie PZ Luciou Kurilovskou, ktorá je známa aj z pôsobenia v politickej strane Tomáša Druckera, Dobrá voľba. Do akej miery Kurilovská podľahla tlaku ministra vnútra Mikulca sa asi nedozvieme, ale čo si o tom myslia Eduard Chmelár a Ľuboš Blaha vyjadrili na sociálnej sieti.

Facebook Eduard Chmelár:

BANDA PRIMITÍVOV, KTORÁ NEMÁ ÚCTU K VZDELANIU, KULTÚRE A PRAVIDLÁM, NEMÔŽE PRIVIESŤ SLOVENSKO K ZMENE K LEPŠIEMU

Reakcie vládnych politikov a ich prívržencov na prepustenie kritikov vlády zo štátnej vysokej školy považujem nielen za zmes primitivizmu a arogancie, ale aj za dôkaz, že s garnitúrou, ktorá si nectí vzdelanie a nemá žiadnu kultúru, nemožno očakávať kvalitatívne zmeny k lepšiemu. Je pod moju úroveň, aby som sa bližšie pristavoval pri dlhodobo hulvátskych reakciách ministra obrany Naďa – sú jeho vlastnou vizitkou. Ale je skutočne úsmevné, ak moje prepustenie komentuje Lucia Ďuriš Nicholsonová poznámkou, že „predsa len svitá na lepšie časy“. Na rozdiel od nej, premiéra, predsedu parlamentu a ministra školstva som dostal kvalitné vzdelanie na našich a zahraničných univerzitách, svoje tituly som získal poctivo a moja dizertačná práca a časti mojej habilitačnej práce boli publikované knižne. Je skutočne zlou správou o stave spoločnosti, keď kompetentnosť posudzujú nekvalifikovaní ľudia.

Platí to aj o Ľubošovi Blahovi. Každý vie, že s ním v mnohých veciach nesúhlasím a dostal som sa s ním do ostrých sporov. Ale v živote by mi nezišlo na um spochybňovať jeho odbornú spôsobilosť. Takých krikľúňov by som sa spýtal, čo od neho čítali. Ja viem posúdiť, ku ktorým častiam jeho vedeckých prác mám výhrady a prečo. Ale na základe čoho hodnotí nejaký nedouk z vysokej školy života, či má právo učiť predmety, na ktoré má kvalifikáciu? Rovnako zásadne som sa pred časom postavil aj proti vyhláseniu Predsedníctva SAV, ktoré vyzvalo Blahu, aby vzhľadom na svoje politické názory opustil pracovisko. Nie preto, že by som s jeho politickými názormi súhlasil, ale preto, lebo je to vec princípu. SAV mlčala, keď mu vydávala aj knižky, ktoré boli vyslovene politické, a nie vedecké. Tam mala právo posudzovať jeho prácu. Ale akým právom sa vyjadruje k jeho politickej činnosti?

V živote by mi nezišlo na um spochybňovať odbornú erudíciu docenta Miroslava Beblavého alebo docenta Vladimíra Palka iba preto, lebo s ich politickými postojmi ostro nesúhlasím. Je to totiž vec akademickej nezávislosti, poctivosti, dôslednosti a cti, ktorá predpokladá úctu k odbornosti bez ohľadu na stranícku príslušnosť či politické, náboženské alebo iné presvedčenie. Ak dnes nejaká luza kádruje, kto má a kto nemá právo učiť na vysokej škole, tak sa prestaňme baviť o demokracii. Toto si nedovolili ani za monarchie – cisár František Jozef I. síce odmietol podať ruku T. G. Masarykovi pri jeho vymenovaní za profesora, ale v živote by mu nenapadlo zakazovať mu učiť. To si dovolili len komunisti a fašisti.

Predstavitelia Smeru v reakcii na moje prepustenie pripomenuli, že som bol vždy ostrým kritikom ich strany i vlády, ale nikdy im nezišlo na um správať sa tak podlo a nízko, aby kvôli politickým názorom vyhadzovali ľudí z práce. To je pravda. Neurobili to ani vtedy, keď som podal na ich predsedu trestné oznámenie za schvaľovanie trestného činu odsúdeného neonacistu. Každý priemerne zorientovaný človek vie, že po rokoch bezbrehého rozkrádania a oligarchického vládnutia som považoval a považujem zásadné zmeny za nevyhnutné. No nemôžu sa udiať tak, že oligarchiu a mafiu nahradíme papalášizmom a autokraciou. Slovenská spoločnosť je demoralizovaná. Ale banda primitívov bez vzdelania, kultúry a morálnych zásad nikdy nemôže byť ani alternatívou, ani nádejou (ako o tom blúzni Richard Sulík), ale len variantom toho istého problému, ktorý si pred sebou tak dlho sizyfovsky tlačíme. Správajú sa presne podľa jedného z Murphyho zákonov, ktorý hovorí: „V každej organizácii existuje jeden človek, ktorý vie, o čo ide. Toho človeka treba vyhodiť.“

Vždy a za každej vlády budem svoje názory hovoriť otvorene a slobodne. Niekedy je to ťažké, lebo bez politického krytia ste len osamelým hlasom volajúceho na púšti, ale o to väčší význam majú v tejto zložitej dobe, keď sa mocní usilujú, aby sa lož nedala rozoznať od pravdy. O to viac som vďačný všetkým svojim priateľom a priaznivcom za slová podpory. Veľa pre mňa znamenajú a verte mi, že čítam všetky správy, aj keď na ne nemám čas odpovedať. Ďakujem aj za tie reakcie, ktoré sa odo mňa dištancujú a vyháñajú ma zo školstva. Človek aspoň v núdzi spozná naozajstných priateľov a vidí, komu ide o naozajstné princípy a kto sa len krúti s vetrom a čo možno od neho očakávať.

Facebook Ľuboš Blaha:

Možno ste zachytili dnešnú správu, že z Akadémie Policajného zboru vyhodili známeho ľavicového politológa Eduarda Chmelára. Ja len, že nielen jeho. Aj mňa. V tom istom čase.

1. Aká náhoda – akadémia je v rukách ministerstva vnútra, tento rezort je v rukách OĽaNO, Chmelár a Blaha patria medzi najväčších kritikov OĽaNO a oboch stihne navlas rovnaký osud – nepredĺžia im zmluvy.

2. A minister Mikulec, ktorý je po Naďovi druhým najoddanejším Matovičovým poskokom (Naď sa fakt prekonať nedá), vyhlasuje, že on s tým nič nemá – v tom nie je nič politické, že sa vláda zbavuje svojich kritikov, to sú len také kozmické náhodičky.

3. Plne rozumiem tomu, že hnutie Socialisti.Sk, ktoré Eduard Chmelár zakladal, sa cíti byť poškodené. Áno, pôsobí to ako pomsta Matoviča. Áno, vyzerá to ako učebnicová normalizačná čistka.

4. A ruku na srdce, Edo Chmelár do mňa v minulosti veľmi často politicky útočil až nevyberavým spôsobom a v mnohom sa nezhodneme, ale nikdy som ho neprestal rešpektovať ako jedného z najväčších odborníkov v oblasti spoločenských vied na Slovensku – ak sa nejaká vysoká škola zbavuje takýchto kvalitných učiteľov a vedcov, tak je to väčší výsmech vysokému školstvu než Matovičova či Tódovej diplomovka.

5. Len pripomínam, že prednedávnom vyšli v Oxforde renomované Dejiny moderného politického myslenia v strednej a východnej Európe. Ide o trojzväzkové dielo v angličtine, kde sa opisujú najväčšie osobnosti politického myslenia v našom regióne.

6. Spomína sa tam náš národný buditeľ Ľudovít Štúr, český sociológ Tomáš Garrigue Masaryk či slávny slovinský filozof Slavoj Žižek. A viete, kto sa tam spomína spomedzi slovenských moderných politológov? Eduard Chmelár a Ľuboš Blaha.

7. Nie je tam žiaden z autorov Denníka N, nie je tam žiaden Mesežnikov, nie je tam žiaden Štefančík. Pretože sú to nuly. Ale napriek tomu sú tieto nuly pečené-varené v liberálnej tlači, lebo kopú do ľavice. A politológov, o ktorých píšu v Oxforde, vyhadzujú zo štátnych vysokých škôl ako politickú pomstu za ich názory. To nevymyslíš, to je matovičovské Slovensko.

8. Na politické čistky si vytvorili špecifický proces. Vláda si vymyslela 10-percentný paušál, ktoré musí naplniť každé ministerstvo a každá štátna inštitúcia – presne toľkoto ľudí musia vyhodiť. Ako prví idú pochopiteľne kritici vlády a nepohodlní úradníci.

9. Najväčšie čistky v slovenských dejinách, ale tvária sa, že oni len vlastne šetria. Aby mali peniaze na odpúšťanie bankových odvodov a nákup špajchlí na terorizovanie obyvateľstva. Aké jednoduché. Čiže keď sa my vrátime k moci a povyhadzujeme všetkých pravičiarov a liberálov, tak to bude len kvôli deficitu rozpočtu – a všetci tomu uveria, jasné.

10. Poviem vám to takto: neodchádzam z Akadémie Policajného zboru so zlým pocitom. Mali sme s pani rektorkou, profesorkou Kurilovskou politické nezhody, ale veci sme si urovnali a myslím, že dnes máme korektný vzťah. Nie je to o nej. Neberiem to osobne.

11. Je to o vyšších poschodiach – Matovič a Mikulec sa mentálne zasekli v 50.rokoch a bojujú s „triednym nepriateľom“. Režú a rúbu. Čakal som, kedy to príde – a prišlo. Študenti mi budú chýbať, učenie mám rád. Ale taký je život. Nesťažujem sa. Idem ďalej svojou cestou – ako vždy.

12. Mne je len ľúto, ako sa vysoké školstvo „čistí“ od ľudí s iným názorom a vytvárajú z neho orwellovské pobočky Ministerstva Pravdy, kde nesmie existovať žiadna diverzia, žiadna diskusia, žiaden ľavicový názor. Pre spoločenské vedy to znamená jedno – konečnú.

13. Držím palce Eduardovi Chmelárovi, aby si našiel uplatnenie na inej vysokej škole, kde nájdu odvahu zamestnať kritika vlády. Lebo v takýchto temných dobách dnes žijeme – dať možnosť učiť Chmelárovi či Blahovi, to je dnes skoro revolučný počin. Okamžite budete na titulke Denníka N, aký ste extrémista. A vláda vám strpčí život. Proste – sloboda a demokracia.

14. Želám Akadémii Policajného zboru len to najlepšie. Strávil som tam nádherné roky, stretol množstvo talentovaných študentov, spolupracoval so skvelými pedagógmi a dospel k záveru, že v radoch budúcich policajtov je množstvo ľudí, ktorí chcú premýšľať o svete a nielen papagájovať, čo píše povrchná liberálna tlač. To je veľmi dôležité.

15. Kritické myslenie je základom všetkého – ak preň nebude vytvorený priestor, nepohneme sa ani o milimeter ďalej z tejto matovičovskej totality. A Slovensko bude pomaly umierať…

Nebojte – náš čas príde. Akadémia Policajného zboru, bolo mi cťou!Pozdravujem z karantény, priatelia

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “E. Chmelár: Banda primitívov nemôže viesť Slovensko…

  • 19. januára 2021 at 21:57
    Permalink

    To je učebnicový príklad toho, čo sa volá „politická perzekúcia“.

    Avšak má to aj druhú stránku veci takpovediac „aké požičaj, také vráť“. Ako to myslím? Nikto normálny nepochybuje, že p. Chmelár a p. Blaha sú značne vzdelaní ľudia. A nielen vzdelaní, oni premýšľajú v horizontoch, ktoré dosť presahujú horizont priemerného Slováka a svoje názory komunikujú, nevnucujú ich iným nasilu, ukazujú len svoj pohľad na veci a nenútia nikoho prijať ich názor za sväté písmo. Oni pripúšťajú aj iný názor a nikoho neprenasledujú (a nerobil to ani Smer SD). Poukazujú iba na problémy, ktoré neoliberalizmus resp. globalizácia nezvláda ale vyhrocuje ich a zároveň zakrýva.
    „Vyhodiť“ týchto pánov z pedagogických miest, na ktorých pôsobili, vyžadovalo zneužiť formálno-právny stav (termín platnosti zmlúv na dobu neurčitú) s veľkou dávkou arogancie, drzosti a tuposti (ignorovať ich erudíciu a potrestať ich za propagovanie odlišného názoru). Tí čo sa posmievajú (Naď, Ďurišová a „ouce vyšinúté“) zjavne chcú, aby sa šíril iba jeden názor (píšte modrým perom, iná farba nebude!). Mohli by si ale uvedomiť toto (a to je tá druhá stránka veci „aké požičaj, také vráť“): Súčasná vláda a ich dosadení protežanti sú takmer analfabeti, plagiátori a prinajlepšom nedovzdelanci („Z pána jen klobouk mají…“). Viete aké ľahké bude vyhodiť takýchto diletantov (potom) z ich zamestnania? Nie, nie, to už nebude perzekúcia a ani pomsta (a ak by takto niekto aj uvažoval, pripomínam Kill Bill a parafrázujem: „Chmelar and Blaha Deserve Their Revenge“ https://www.youtube.com/watch?v=l4L9Yi-lXbo ).
    Oni budú vyhodení za neschopnosť! Palica má vždy dva konce. Dnes ňou bijú oni, zajtra ňou budú bití oni. Netreba sa báť.

    Reply
  • 20. januára 2021 at 12:04
    Permalink

    odporúčam zaujímavý článok novinára-siskára-svedka-utajovaného svedka-skoro obvineného a korunného svedka (v jednej osobe)

    V článku NOVÝ SVET A OFICIÁLNE NÁBOŽENSTVO LIBERALIZMU napísal toto:

    Aj na Slovensku v istej časti verejnosti prevláda presvedčenie, že otcom slovenského politického primitivizmu je Igor Matovič.

    Ľudia, čo sa prehnali Kongresom USA, nie sú produktom Donalda Trumpa. Naopak, on je produktom spoločenských síl, ktoré ho v roku 2016 vyniesli k moci a na sklonku jeho prezidentského účinkovania prišli do Washingtonu povedať, že ostávajú v spoločnosti prítomné, aj keď sa do Bieleho domu nasťahuje Joe Biden. Podobne je to aj na Slovensku. Igor Matovič nesplodil politický primitivizmus, ale je jeho dieťaťom a hlasným hovorcom.

    Na mnohých postoch sa ľudia naháňajú, aby naplnili možné želania tohoto človeka sediaceho na úrade vlády a ničiaceho Slovensko. Mnohí sa ešte pamätajú ako v televízii zametali s nepohodlnými ľuďmi a ako ich presunuli na vyhradené poschodie. Už to začína znova.

    P.S.: prvý raz som videl tohoto človeka, keď ako „mliečňak“ na besede v televízii vytiahol cigaretu, zapálil si a fúkol dym Mečiarovi priamo do tváre…. (a žiaden zamestnanec s minimaxom ho nezahasil v štúdiu). Potom som sledoval „jeho vývoj“…. a občas našiel niečo zaujímavé v jeho „produktoch“ na internete.

    Reply
  • 21. januára 2021 at 14:54
    Permalink

    Nuž, slovenská politická kultúra sa zas raz zviditeľnila. Vraj budeme iní, ako boli oni. Sľuby sa sľubujú, …
    Politika a politici už dávno nemajú v úmysle slúžiť spoločnosti, ale ju ohlupovať. A toto sa darí súčasnej vládnej garnitúre na jednotku. Toľko neodbornosti a primitivizmu pod zámienkou boja proti bývalej korupcii je už cez čiaru. Ak sa niekto odváži na to poukázať, hneď je na zozname. Veru žijeme zvláštnu dobu. Kto si myslel, že po mečiarizme, dzurindizme a ficizme už nás nič horšie nepostihne, veru sa mýlil.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *