Eduard Chmelár ako spoluautor mierového návrhu pre Slovensku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

MIEROVÝ NÁVRH ZO SLOVENSKA

V predvečer „mierového summitu“ vo Švajčiarsku zverejňujem mierovú iniciatívu, ktorú vypracovalo hnutie Zjednotení za mier v spolupráci s českou partnerskou organizáciou Mír a spravedlnost, Spoluautor návrhu Jan Kavan (exminister zahraničných vecí Českej republiky a bývalý predseda Valného zhromaždenia OSN) predniesol túto iniciatívu na zasadnutí Rady predsedov VZ OSN v Katare a kľúčové časti dokumentu sa zapracovali do záverečnej deklarácie, ktorú dostal na stôl sám generálny tajomník OSN António Guterres

.Ako spoluautor návrhu som tento dokument ponúkol predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi (ktorý pred atentátom vyjadril našej iniciatíve podporu) i zvolenému prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu s cieľom, aby si ju osvojili ako mierovú iniciatívu Slovenskej republiky. Už dnes je takmer isté, že víkendový summit vo Švajčiarsku stroskotá. Nielen preto, že sa na ňom odmietla zúčastniť Čína, lebo jeho zvolávateľ ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol pozvať ruského prezidenta Vladimíra Putina. Ale najmä preto, že Zelenského návrh požadujúci ako podmienku mierových rokovaní odchod ruských vojsk z územia Ukrajiny, odovzdanie vojnových zločincov a zaplatenie vojnových reparácií, je nerealistické ultimátum.

Takto, navyše bez protivníka, sa nikdy žiadne mierové rokovania nezačali. Je to fakticky tragikomicky absurdná požiadavka kapitulácie Ruska v čase, keď ruská armáda víťazne postupuje na všetkých úsekoch frontu.Ako ďalší z dôvodov, prečo Peking rezignoval na úspech ženevského summitu, je odmietnutie jeho požiadavky, aby sa rokovalo o všetkých mierových návrhoch, nielen o najmenej pravdepodobnom Zelenského ultimáte. Jeden z takýchto návrhov ponúkame aj my. Slovensko-česká iniciatíva vychádza z toho najlepšieho, čo sa takmer dohodlo na rokovaní v Istanbule na jar 2022 a predstavuje realistický plán ako čo najskôr zastaviť krviprelievanie a ako postupne dospieť k vzájomne čo najvýhodnejšej dohode. Nech sa páči, šírte ďalej.

Foto: Igor J.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
3 thoughts on “Eduard Chmelár ako spoluautor mierového návrhu pre Slovensku

 • 12. júna 2024 at 20:34
  Permalink

  Nechajte to na Rusov.
  Rusko pochopilo, že Západ chce od neho len jediné: aby nebolo. Rusko už definitívne pochopilo, že so Západom sa nedá seriózne rokovať a Ukrajina je len nástroj Západu. Rusko najlepšie vie, čo treba urobiť a nepotrebuje vaše rady a návrhy.

  Reply
 • 14. júna 2024 at 10:00
  Permalink

  Nič viac, ako dlhoročné prímerie, nie je uskutočniteľné. Pripomeniem, že Minské dohody (2015) Ukrajina podpísala a garantovalo ich Nemecko, Francúzsko, OBSE. Zlyhala Ukrajina, OBSE aj garanti. Dokonca Merkelová sa verejne vyjadrila, že to bol iba spôsob, ako získať pre Ukrajinu čas (na vyzbrojenie)… Mierovú zmluvu môže nadiktovať víťaz porazenému, alebo vznikne, ako dohoda dvoch vzájomne rešpektovaných zmluvných strán! EÚ a USA nedôverujú Rusku, a Rusko má zlú skúsenosť s vierolomnosťou Západu! (Ukrajina, so svojim protiruským zákonodárstvom a policajnou prezekúciou fašistického typu, nemôže byť dôveryhodným partnerom!). Autori textu absenciu dôveryhodnosti partnerov mierovej dohody neriešia (a to je primárna otázka dohody, aj jej dodržiavania). Opakujem, nie je iná možnosť, ako prímerie s vojskami OSN v pásme dotyku, a postupné rozširovanie demilitarizovanej zóny. Chápem, že po zverejnení výzvy, si jej autori ťažko priznajú, že je „na vode“. No, dúfam, že tiež cítia a vidia, že je to „mŕtvonarodené dieťa“ (aj keď „rodičovská láska“ neumiera…)
  Inak, každému, kto chce pomôcť mieru držím palce. No reálny význam nemajú amatérske úvahy o budúcom usporiadaní. Chýba im predstava efektívneho postupu! Aby som bol konštruktívny: Viem si predstaviť zastavenie dodávok zbraní a ľudí (vrátane satelitnej, logistickej podpory!) do konfliktnej zóny. To je však záležitosť tretích strán: členských štátov NATO a Číny. Len Čína s podporou G7 je schopná zabezpečiť „čisté nebo/orbit“ nad konfliktnou zónou (s možným vypnutím digitálnej komunikácie).

  Reply
 • 14. júna 2024 at 18:50
  Permalink

  USA o sebe:
  „Jsme prostě supervelmoc. Jsme jedničky, můžeme dělat, co chceme. V každém regionu musíme dominovat. Musíme být připraveni na války, řídíme svět. Rusko je slabé, je na kolenou, můžeme je obklíčit“.
  A s týmto sa musí Rusko vysporiadať na Ukrajine. Takže „aktivisti“ sú zrejme z materskej školy.
  PS
  Citát je z rozhovoru J. Sachsa s T. Carlssonom. Je tam spomenutá aj Brzezinského eurázijská doktrína:
  https://www.novarepublika.cz/2024/06/visi-nad-nami-armagedon-lide-spete

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *