Ekonomika eurozóny aj celej EÚ vo 4. štvrťroku klesla

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Luxemburg 2. februára (TASR) – Ekonomika eurozóny vo 4. štvrťroku klesla. Hrubý domáci produkt (HDP) regiónu sa v období október – december 2020 po úprave o sezónne vplyvy znížil medzikvartálne o 0,7 %. Uviedol to v utorok európsky štatistický úrad Eurostat vo svojom predbežnom odhade.

V celej Európskej únii klesol HDP medzikvartálne o 0,5 %. Analytici však predpovedali eurozóne ešte horší výsledok, a to medzikvartálny pokles HDP v posledných troch mesiacoch vlaňajška o 1 %.

K poklesu HDP prispeli obnovené blokády na zastavenie šírenia pandémie nového koronavírusu, ktoré na jeseň zaviedli mnohé štáty bloku. Tie zvrátili silné oživenie rastu HDP v 3. štvrťroku 2020, a to medzikvartálne o 12,4 % v eurozóne a o 11,5 % v EÚ, po jeho doteraz najstrmšom poklese v histórii štatistík v 2. štvrťroku 2020 (o -11,7 % v eurozóne a o -11,4 % v EÚ).

V medziročnom porovnaní sa sezónne upravený HDP euroregiónu v období október-december 2020 znížil o 5,1 % po poklese o 4,3 % v predchádzajúcom štvrťroku. A v prípade v EÚ klesol o 4,8 % (o -4,2 % v 3. štvrťroku).

Spomedzi členských štátov EÚ, ktorých údaje za 4. štvrťrok mal Eurostat k dispozícii, zaznamenalo najstrmší medzikvartálny pokles HDP Rakúsko (o -4,3 %), za ktorým nasledovali Taliansko (-2 %) a Francúzsko (-1,3 %). A naopak, najväčší rast nahlásili Litva (1,2 %) a Lotyšsko (1,1 %).

V medziročnom porovnaní vykázali všetky štáty EÚ pokles HDP v posledných troch mesiacoch 2020. Za celý rok 2020 sa HDP eurozóny po úprave o sezónne a kalendárne vplyvy podľa prvého odhadu Eurostatu znížil 6,8 % a celej Únie o 6,4 %. Európska komisia pritom predpovedala eurozóne pokles hospodárstva za celý rok o 7,8 %.

Predbežné ukazovatele však signalizujú, že 19 krajín euroregiónu čelí vyhliadkam na recesiu, keďže nové blokády, ktoré zastavili krátke oživenie ich ekonomík vlani lete, stále pokračujú a dokonca sa sprísňujú.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *