EMA: Vedľajším účinkom vakcíny AstraZeneca môže byť vážna alergická reakcia. WHO schválila vakcínu od firmy Johnson & Johnson na podmienečné použitie

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Amsterdam 12. marca (TASR) – K uvádzaným vedľajším účinkom vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca by sa mala pridať aj závažná alergická reakcia. Odporučila to v piatok Európska agentúra pre lieky (EMA), informuje agentúra AFP.


      EMA podľa svojho vyjadrenia „odporučila pridať do príbalového letáka medzi vedľajšie účinky anafylaxiu a precitlivenosť (alergické reakcie)“. Pojmom anafylaxia sa označujú tie najvážnejšie alergické reakcie.


      Regulačný úrad EÚ ďalej priblížil, že tak rozhodol po preskúmaní 41 prípadov možného výskytu anafylaxie, ktoré boli hlásené medzi celkovými piatimi miliónmi prípadov očkovania touto látkou v Británii.


      Výbor EMA „po dôkladnom preskúmaní údajov usúdil, že minimálne niektoré tieto prípady pravdepodobne súvisia s vakcínou (od firmy AstraZeneca),“ píše sa vo vyhlásení tohto európskeho úradu.


      Ďalej však EMA pripomína, že anafylaxia alebo „veľmi vážna alergická reakcia“ je „známy, veľmi zriedkavý, vedľajší účinok vakcín (ako takých)“. Príbalový leták vakcíny od AstraZenecy už teraz odporúča zaočkovaných ľudí „dôkladne pozorovať najmenej 15 minút“ od podania vakcíny, pre prípad, že sa u nich vyskytne alergická reakcia.


      Vo štvrtok oznámili preventívne pozastavenie očkovania vakcínou AstraZeneca Dánsko, Nórsko a Island. Urobili tak na základe správ o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných pacientov a po jednom úmrtí v Dánsku, ku ktorému došlo po podaní očkovacej látky od firmy AstraZeneca.


      Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ako aj samotná EMA, však uviedli, že podľa dostupných údajov táto vakcína nezvyšuje riziko krvných zrazenín a odporučili ju ďalej používať.

Ženeva 12. marca (TASR) – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok vyhovela žiadosti farmaceutickej spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) a zaradila jej vakcínu proti chorobe COVID-19 do zoznamu očkovacích látok na podmienečné použitie. Informovala o tom agentúra AFP, podľa ktorej sa tým urýchli imunizácia obyvateľstva, keďže ide o jednodávkovú vakcínu.


      WHO doteraz autorizovala vakcíny spoločností Pfizer/BioNTech a Oxford/AstraZeneca. Firma Johnson & Johnson podala žiadosť v druhej polovici februára.


      Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus vo svojom vyhlásení v piatok uviedol, že „každý nový, bezpečný a efektívny nástroj proti (ochoreniu) COVID-19 je krokom k ovládnutiu pandémie“.


      Schválenie každej vakcíny na podmienečné použitie je nevyhnutným predpokladom pre jej poskytnutie programu COVAX, ktorý koordinuje WHO s cieľom dodávať očkovacie látky do chudobných krajín a štátov so stredným príjmom.


      Vakcína od firmy Johnson & Johnson sa môže skladovať v bežnej chladničke, čo je hlavná konkurenčná výhoda v krajinách s relatívne slabšou zdravotníckou infraštruktúrou. Jej podmienečné používanie povolila vo štvrtok aj Európska únia krátko po tom, ako tak urobila Európska agentúra pre lieky (EMA).


      Ide o štvrtú vakcínu, ktorá dostala súhlas od EMA, a súčasne o prvú jednodávkovú vakcínu proti covidu. Klinické testy podľa EMA potvrdili, že táto vakcína je účinná pri prevencii ochorenia COVID-19 u ľudí vo veku od 18 rokov. Na klinických skúškach sa zúčastnilo približne 44.000 osôb v USA, Juhoafrickej republike a krajinách Latinskej Ameriky, pričom polovica dostala jednu dávku vakcíny a druhá polovica placebo.


      Vakcína spoločnosti Johnson & Johnson sa už vo februári začala distribuovať v Juhoafrickej republike, kde sa používa prvýkrát mimo veľkého klinického testovania.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “EMA: Vedľajším účinkom vakcíny AstraZeneca môže byť vážna alergická reakcia. WHO schválila vakcínu od firmy Johnson & Johnson na podmienečné použitie

  • 12. marca 2021 at 19:42
    Permalink

    Aha, to je ten dar Macrona Slovensku!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *