EÚ: Od 1. januára platia nové pravidlá pre vývoz, dovoz a prepravu plastov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 22. decembra (TASR) – Európska komisia (EK) prijala v utorok nové pravidlá o vývoze, dovoze a preprave plastového odpadu v rámci EÚ.

Nové pravidlá zakazujú vývoz plastového odpadu z EÚ do krajín, ktoré nie sú členmi OECD, s výnimkou čistého plastového odpadu zasielaného na recykláciu. Prísnejšie sa bude kontrolovať aj vývoz plastového odpadu z EÚ do krajín OECD a dovoz do Únie.

Eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybné hospodárstvo Virginijus Sinkevičius v správe pre médiá upozornil, že nové pravidlá vysielajú jasný odkaz, že Únia preberá zodpovednosť za odpad, ktorý vyprodukuje. „Vývoz plastového odpadu bude povolený iba za veľmi prísnych podmienok. Vývoz netriedeného plastového odpadu do krajín, ktoré nie sú členmi OECD, bude úplne zakázaný. Toto je dôležitý míľnik v boji proti znečisteniu plastami, prechodu na obehové hospodárstvo a pri dosahovaní cieľov Európskej zelenej dohody,“ vysvetlil komisár.

Komisia pripomenula, že v poslednom desaťročí sa zvýšil nekontrolovaný obchod s plastovým odpadom, ktorý poškodil životné prostredie aj verejné zdravie. Plastový odpad končil na skládkach odpadu, bol spaľovaný na čerstvom vzduchu, alebo končil v moriach a oceánoch. Nové pravidlá by mali ukončiť vývoz plastového odpadu do tretích krajín, ktoré často nemajú kapacity a právne normy na to, aby s ním mohli nakladať udržateľným spôsobom. Ide o kľúčový záväzok EÚ tak v rámci Európskej zelenej dohody, ako aj v novom akčnom plán pre obehové hospodárstvo. Ide zároveň o rozhodnutie, ktoré napĺňa stratégiu EÚ v oblasti plastov. Jej cieľom je znížiť plastový odpad a podporiť lepšie triedenie a recykláciu.

Nové pravidlá vstúpia do platnosti 1. januára 2021. Budú sa uplatňovať na vývoz, dovoz a prepravu plastového odpadu v rámci EÚ.

Pre vývoz plastov z EÚ to znamená, že vývoz nebezpečného plastového odpadu a ťažko recyklovateľného plastového odpadu z Únie do krajín mimo OECD bude zakázaný. Vývoz čistého odpadu určeného na recykláciu do krajín, ktoré nie sú členmi OECD, bude povolený iba za špecifických podmienok.

Na dovoz nebezpečného plastového odpadu a ťažko recyklovateľného plastového odpadu do EÚ z tretích krajín sa bude vzťahovať právny postup, v rámci ktorého musia dovoz povoliť obe krajiny – dovážajúca aj vyvážajúca.

Aj na prevoz takéhoto druhu plastového odpadu v rámci EÚ sa bude vzťahovať „postup predbežného oznámenia a súhlasu“, čiže súhlas dotknutých krajín.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *