EÚ odsúdila rozsiahle zatýkanie na protestoch v Rusku. V 12 mil. Moskve „až“ 937 zatknutých

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 23. januára (TASR) – Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vyjadril znepokojenie nad „rozsiahlym zatýkaním“ a „neprimeraným použitím sily“ počas sobotňajších protestov v Rusku, ktoré zorganizovali stúpenci opozičného lídra Alexeja Navaľného. Informovala o tom agentúra AFP.


      Demonštrácie za prepustenie Navaľného z väzby sa v sobotu konali v desiatkach ruských miest a zúčastnili sa na nich desaťtisíce ľudí. Podľa správ aktivistov z organizácie OVD-Info už bolo zadržaných vyše 2400 účastníkov protestov, pričom zatýkanie aj policajné zásahy voči demonštrantom pokračujú aj vo večerných hodinách.  


      „Prebiehajúce udalosti v Rusku sledujem s obavami. Odsudzujem rozsiahle zatýkanie, neprimerané použitie sily, vypnutie internetového a telefonického spojenia,“ napísal Borrell na Twitteri.


      O tom, aké kroky EÚ v reakcii na udalosti v Rusku podnikne, bude Borrell v pondelok diskutovať s ministrami zahraničných vecí členských krajín.


      Aktivisti zaznamenali zatýkanie demonštrantov v približne stovke ruských miest, vo väčšine z nich však išlo len o menšie počty. Najviac ich bolo zadržaných v Moskve (vyše 937), kde došlo k zrážkam medzi políciou a protestujúcimi, ďalej v druhom najväčšom meste Petrohrad (vyše 340) a v Novosibirsku (95).


      Navaľného tím napriek tvrdému postupu polície v sobotu večer oznámil, že na budúci víkend plánuje zorganizovať ďalšiu vlnu masových protestov.


      Navaľnyj sa do Ruska vrátil 17. januára, keď v Nemecku ukončil liečbu po pokuse o otrávenie nervovoparalytickou látkou novičok. Ihneď po prílete do Moskvy ho úrady zadržali a nasledujúci deň ho súd vzal do väzby na 30 dní.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


3 thoughts on “EÚ odsúdila rozsiahle zatýkanie na protestoch v Rusku. V 12 mil. Moskve „až“ 937 zatknutých

  • 24. januára 2021 at 10:56
    Permalink

    Hrubé porušovanie základných ľudských práv na Slovensku EÚ neznepokojuje???
    Aké kroky podnikne EÚ v reakcii na udalosti na Slovensku ??? Mimochodom, slovenská vláda Igora Matoviča tiež použila vodné delá proti občanom, ktorí protestovali proti porušovaniu základných ľudských práv, aj k zatýkaniu došlo!!!

    Reply
    • 25. januára 2021 at 0:09
      Permalink

      Pred vyše 7 rokmi, keď Štvrtá ríša začala rozvracať Ukrajinu, sa všetci pohlavári Štvrtej ríše pohoršovali nad tým, ako tam bezpečnostné zložky zbili zopár zhromaždených. Vraj také zásahy sú podľa pohlavárov Štvrtej ríše neprijateľné.
      Je ale zaujímavé, že v tom čase boli ešte oveľa tvrdšie zásahy voči zhromaždeným ľuďom v Madride, Turíne, Paríži, Hamburgu.
      Dokonca aj v Bratislave len pár dní predtým podobne zbili zhromaždených ľudí, ktorých navyše hnali ulicami ako stádo dobytka a bili ich, keď vykročili z radu.

      Reply
  • 25. januára 2021 at 0:03
    Permalink

    Nuž, ako ktosi povedal, v tom Rusku aspoň nikoho nezastrelili, na rozdiel od Washingtonu…

    Ale viete čo? Skúste používať vyhľadávanie Googlu podľa obrázkov.
    Hneď vám udrie do očú, že aj keď vám z toho nebude celkom jasné, či tie zásahy v Rusku boli primerané, alebo nie, bude vám úplne jasné, že tie zásahy vyzerali navlas ako iné zásahy kade-tade po svete, vrátane Štvrtej ríše (EÚ). Napríklad vo Francúzsku. O Katalánsku ani nehovoriac. Ale ako vieme, v takýchto prípadoch nastupuje taká ohromujúca slepota, že ešte aj Horatio Nelson by svojím slepým okom popri nej vyzeral ako Bystrozraký. Keď chcú ľudia slobodne vyjadriť svoj názor pokojným hlasovaním, podľa papalášov Štvrtej ríše im možno aj lámať prsty. Lebo vraj ústava sa musí dodržiavať. Je zaujímavé, že v prípade takej Ukrajiny či Venezuely sa ústava už nemusí dodržiavať, tam možno aj protiústavne odvolať predsedu (prezidenta), či naopak uznať nejakého niktoša so 6 % podpory za predsedu (prezidenta) celej krajiny.

    Už ani nehovoriac o tom, ako vyzerali zásahy proti zhromaždeniu zvolanému Marianom Kotlebom v sobotu 8. 8. 2008, odkiaľ okrem vodných diel odnášali aj jedného polomŕtveho chlapca. A tie následné opatrenia, ktoré keby boli zaviedli komunisti, žiadne sviečkové zhromaždenie by sa nebolo konalo, dopravu do Bratislavy by odkláňali už pri Zlatých Pieskoch a na Hviezdoslavovo námestie by nebola prekĺzla ani svätojánska muška.

    Ale pri tom všetkom, nevyzerá to Rusko naozaj ako nejaké banánové bezvládie? Predsa len, Navaľnyj bol vraj podmienečne odsúdený, porušil podmienky svojho podmienečného odsúdenia, ale ide len na 30 dní do väzenia? A ešte spred pojednávacej miestnosti si sa nakrúca a vysiela do sveta nezmysly o dedovi v Kremli, ktorému závidí ešte aj záchodové kefy? Nuž, veď mohol aj on vyhrať voľby, či nie? No, samozrejme, že nemohol, keďže aspoň 1/2 Rusov ho nemá rada a neschvaľuje, čo robí. S niečím takým sa voľby vyhrať prosto nedajú.

    Len tak sa nad tým zamýšľam, lebo viem, ako tu u nás brali ľudí len do väzby. V tom okamihu sa po nich takpovediac zľahla zem na neurčito. A nie že by sa ešte pri tom nakrúcali umníkmi – tie mali totiž odobrané ako prvé.

    Viem totiž, že v minulosti Navaľnyj zverejnil aj nejakú nakrútku o zbohatlíkoch, ktorá bola na Západe predstavovaná ako nakrútka o Medvedevovi. Bolo tam veľa silných tvrdení, avšak príliš málo nejakých dôkazov – ako je to už u Navaľného zvykom. Jeden z dotknutých Navaľného zažaloval, no a keďže Navaľnyj dôkazy pre svoje tvrdenia nemal, ale celé to bolo dostatočne nactiutŕhačské, tak súdny spor prehral a súd mu v rozsudku prikázal, aby uvedenú nakrútku odstránil.

    Navaľnyj však vyhlásil, že on ten súd neuznáva a že tak neurobí… a vyjadroval sa o tom súde tom pomerne hanlivo.

    Nuž, neviem, aká je Rusko krajina, ale viem, že u nás by neuposlúchnutie právoplatného rozhodnutia súdu bolo trestným činom, o ktorom by mohol až 2 roky rozmýšľať v chládku a stiesnenom prostredí.

    No ale vrátim sa k súčasnému dianiu. Čo sa stalo v Rusku, je skutočne nehorázne. Keby toto boli urobili u nás, každého jedného z nich by bolo možné odsúdiť za popieranie či schvaľovanie trestného činu.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *