EÚ predstavila návrh transatlantickej agendy, kde chce užšiu spoluprácu s USA

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Brusel 2. decembra (TASR) – Európska komisia (EK) a šéf diplomacie EÚ Josep Borrell predložili v stredu návrh novej transatlantickej agendy zameranej na budúcnosť, v rámci ktorej EÚ a Spojené štáty budú stavať na spoločných hodnotách, záujmoch a globálnom vplyve.

Komisia spresnila, že zatiaľ čo minulé roky boli poznačené geopolitickými presunmi moci, bilaterálnym napätím medzi EÚ a USA a jednostrannými tendenciami, víťazstvo Joe Bidena v prezidentských voľbách v USA v kombinácii s asertívnejšou a schopnejšou EÚ a novou geopolitickou a ekonomickou realitou predstavujú príležitosť navrhnúť nový transatlantický program globálnej spolupráce.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová túto iniciatívu označila ako vhodnú pre dnešné globálne prostredie. „Transatlantické spojenectvo je založené na spoločných hodnotách a histórii, ale aj na záujmoch: budovaní silnejšieho, mierovejšieho a prosperujúcejšieho sveta. Ak je transatlantické partnerstvo silné, aj EÚ a USA sú silnejšie,“ opísala situáciu.

Šéf európskej diplomacie zdôraznil, že konkrétne návrhy na spoluprácu pre budúcu Bidenovu administratívu sú silným odkazom pre „našich priateľov a spojencov z USA“. Vyzval na „omladenie“ vzájomných vzťahov a budovanie partnerstva, ktoré poskytuje prosperitu, stabilitu, mier a bezpečnosť občanom na oboch kontinentoch a na celom svete.

Nová agenda zahŕňa štyri oblasti: spoločná práca pre zdravší svet, kde je prioritou pandémia ochorenia COVID-19; spoločné úsilie o ochranu planéty a prosperity; spoločná práca na technológiách, obchode a normách a spoločná práca na bezpečnejšom, prosperujúcejšom a demokratickejšom svete.

EÚ chce, aby sa USA pripojili k európskej vedúcej úlohe a podporili globálnu spoluprácu proti pandémii koronavírusu, ochrane životov a živobytia a pri obnove ekonomík a spoločností. To znamená spoluprácu pri financovaní rozvoja a spravodlivej globálnej distribúcie vakcín, testov a liečby, uľahčenie obchodu so základným zdravotníckym tovarom a reformu Svetovej zdravotníckej organizácie.

Únia chce vyššiu zaangažovanosť USA aj v oblasti klimatických zmien, dekarbonizácie a pri strate biodiverzity, odlesňovaní a ochrane oceánov.

V oblasti obchodu chce EÚ úzko spolupracovať s USA na riešení bilaterálnych problémov, byť na čele reforiem Svetovej obchodnej organizácie a zriaďovaní novej Rady pre obchod a technológie medzi EÚ a USA. Únia navrhla vytvoriť osobitný dialóg s USA o zodpovednosti online platforiem a digitálnych spoločností, spolupracovať v otázkach spravodlivých daní a narušení trhu a vyvinúť spoločný prístup k ochrane kritických technológií. Súčasťou návrhov EÚ je aj umelá inteligencia a spolupráca v oblasti regulácie a noriem.

Podľa EÚ bude mať silné partnerstvo s USA zásadný význam aj pre podporu demokratických hodnôt a presadzovanie ľudských práv na celom svete, ako aj pre globálnu a regionálnu stabilitu, prosperitu a riešenie konfliktov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *