Eurokomisia má výhrady voči opatreniam v Belgicku, tie na Slovensku ju zatiaľ netrápia

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Brusel 15. februára (TASR) – Európska komisia (EK) má výhrady v súvislosti so zákazom nepodstatného cestovania, ktorý zaviedla belgická federálna vláda, informovala v pondelok tlačová agentúra Belga s odkazom na hovorcu eurokomisie Christiana Wiganda.

Hovorca spresnil, že exekutíva EÚ má pri uvedenom protipandemickom zákaze najväčšie výhrady v súvislosti s rešpektovaním proporcionality. Dodal tiež, že eurokomisia v posledných dňoch pozorne sleduje obmedzenia voľného pohybu, ktoré zaviedlo Belgicko a Nemecko.

Wigand potvrdil intenzívnu výmenu informácií medzi belgickým premiérom Alexandrom De Croom a eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom.

„Otázka proporcionality je pre nás dôležitá a máme určité obavy z opatrení prijímaných v Belgicku. Sme v neustálom kontakte a ak treba, prijmime potrebné opatrenia,“ opísal situáciu Wigand.

Belga pripomenula, že belgický zákaz cestovania v prípadoch, keď to nie je nevyhnutné, nie je v súlade s odporúčaniami, ktoré si členské štáty EÚ stanovili na základe odporúčaní EK.

Reynders už vyjadril obavy EK v súvislosti s náznakmi, že vláda môže predĺžiť mimoriadne opatrenia o mesiac dlhšie, až do 1. apríla. Podľa jeho slov pandemické opatrenia členských štátov by mali byť „nediskriminačné, nevyhnutné a primerané“, pričom práve posledný aspekt v prípade Belgicka vyvoláva obavy eurokomisie.

De Croo v piatok (12.2) zdôraznil, že zákaz nepodstatného cestovania, ktorý mal pôvodne zabrániť masovému pohybu ľudí počas februárových fašiangových prázdnin, bude prehodnotený koncom februára.

Európska komisia vo svojich odporúčaniach nepodstatné cestovanie nezakázala. Dôrazne však odrádza od vycestovania do najrizikovejších oblastí a túto tému opätovne zaradila i na rokovania Rady EÚ pre všeobecné záležitosti, ktorá sa bude konať 23. februára.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Eurokomisia má výhrady voči opatreniam v Belgicku, tie na Slovensku ju zatiaľ netrápia

 • 15. februára 2021 at 19:02
  Permalink

  To sa vôbec nečudujem, že ich slovenské opatrenia netrápia. Ten dôvod ale nie je ten, že by bolo Slovensko nejakým spôsobom diskriminované, ale pravý dôvod je ten, že nemáme reprezentáciu v Brusseli, ktorá by sa za tých ľudí na Slovensku vedeli postaviť a biť na poplach.
  Väčšina týchto navolených štatistov ako europoslancov síce má silácke reči na Facebooku, Instagrame a na YouTube, ale oficiálne žiaden protest nesmerujú.
  A aj ak niekto niečo iniciuje, tak sa to zahrá preč ako nejaká pomätená osoba, ktorá šíri konšpiračné bludy. Čiže to je na Slovensku najväčší problém, že obyvateľstvo si nevie ani priznať chybu, tí čo volili Matoviča, ale aj im je blbé teraz logicky volať o pomoc, lebo by sa za svoju voľbu hanbili.
  To si taký slovák nevie predstaviť aká by to bola ostuda, keby sa to v tom Brusseli všetko dozvedeli, čo za svinstvá sa tu už rok robili. To by bol škandál. Preto aj ten Jarčuška s Krajcim napísali na ten dokument o tom masovom testovaním, že „od každého bol získaný informovaný súhlas a boli poučený o možných rizikách testovania“. To znie legálne, ale s realitou to nemá nič spoločné.
  Ale ten Jarčuškov dokument tam na PubMed je presne to, ako to funguje, všetci sa tvárime, ako by to bolo OK. Ja vidím aj na RTVS ankety v správach, kde je evidentné, že tí, ktorí sú tam ukázaný, boli dopredu oslovený a bolo dohodnuté, že čo majú povedať.
  Ja som to v 2019 ohľadom inej veci zažil sám. To ešte nebola korona, to ešte sa človek mohol po Bratislave slobodne hýbať a prišla za mnou redaktorka RTVS s tým, že by potrebovala do ankety povedať to a to. Tak ja som jej povedal, že ja jej poviem niečo iné, ale dohodli sme sa a dopadlo to tak, že sa opýtala na niečo úplne iné v pokuse zo mňa spraviť debila pred kamerou, ale to sa jej nepodarilo, keďže ja som na to pohotovo zareagoval a odpovedal som jej tak, ako som uznal za vhodné. To bolo celkom dobré interview a myslel som si, že budem v správach RTVS, sledoval som to nasledujúce dni, neobjavil som sa tam. To mi bolo nejako jasné, že to tak dopadlo. Ak niečo kritické povieš, tak ťa tam jednoducho nedajú. Ak im povieš to, čo chcú počuť, tak ťa dajú, ale potom si pred milionmi divákov za debila a za zradcu, že hovoríš do kamery úplné nepravdy. Ale niektorí to urobia, len aby sa dostali do televízie. To na ľudí platí furt. Od Joža Pročka sa nič nezmenilo a tak ho majú teraz aj v parlamente.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *