Európska únia vyzvala Izrael, aby pomohol zorganizovať palestínske voľby

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 16. januára (TASR) – Európska únia v sobotu privítala prísľub palestínskych lídrov uskutočniť prvé voľby za uplynulých 15 rokov a vyzvala Izrael, aby pomohol pri ich realizácii. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


      Palestínsky prezident Mahmúd Abbás vo svojom piatkovom výnose uviedol, že parlamentné voľby sa budú konať v máji a prezidentské v júli. Ide o súčasť otepľovania vzťahov medzi jeho stranou Fatah spravujúcou Palestínsku samosprávu v Predjordánsku a konkurenčným islamistickým hnutím Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy.


      „Je to vítaný vývoj,“ uviedol hovorca šéfa zahraničnej politiky EÚ Josepa Borrella.
      Abbás piatkovým výnosom tiež oznámil, že 31. augusta sa budú konať voľby do Palestínskej národnej rady, ktorá je orgánom Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP).


      Hovorca dodal, že euroblok „je pripravený na spoluprácu s príslušnými aktérmi na podporu volebného procesu“, a vyzval židovský štát, aby „pomohol zorganizovať tieto voľby na celom palestínskom území“.


      Abbás podľa svojho vyhlásenia očakáva, že voľby sa uskutočnia „vo všetkých guvernorátoch Palestíny vrátane východného Jeruzalema“, ktorý bol anektovaný Izraelom po šesťdňovej vojne v roku 1967, ale väčšinou medzinárodného spoločenstva je považovaný za okupované územie.


      Izrael zakazuje vo východnom Jeruzaleme akúkoľvek aktivitu Palestínskej samosprávy, pričom nič nenasvedčuje tomu, že by židovský štát umožnil Palestínčanom hlasovanie v tomto meste.


      V dosiaľ posledných voľbách palestínskeho prezidenta v roku 2005 bol so 62-percentnou podporou zvolený Abbás, ktorý nahradil zosnulého Jásira Arafata. V ostatných palestínskych parlamentných voľbách v roku 2006 zaznamenalo neočakávané drvivé víťazstvo hnutie Hamas.


      Voľby vyústili do krátkodobej jednotnej vlády, ktorá sa však čoskoro rozpadla a v roku 2007 vypukli v pásme Gazy krvavé potýčky medzi oboma hlavnými palestínskymi frakciami; hnutie Hamas napokon prevzalo kontrolu nad pásmom Gazy.


      Abbás, ktorý v poslednom desaťročí opakovane sľuboval konanie volieb, v piatok neoznámil, či sa mieni uchádzať o znovuzvolenie do funkcie prezidenta Palestínskej samosprávy.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *