Európski ministri financií sa dohodli na reformách záchranného fondu eurozóny

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 1. decembra (TASR) – Európski ministri financií sa v pondelok (30. 11.) večer dohodli na zásadných reformách záchranného fondu eurozóny. Tie boli na rok odložené pre neochotu Talianska podporiť zmeny a krízu vyvolanú pandémiou nového koronavírusu.

Fond známy ako Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) sa stane veriteľom poslednej inštancie euroregiónu od roku 2022. Rovnako sa posilní jeho finančná „palebná sila“ a tiež jeho oprávnenie vykonávať dohľad nad štátmi menového bloku, ktoré sa ocitnú v ťažkostiach. ESM vznikol v roku 2012 v období dlhovej krízy eurozóny s cieľom zabránenia bankrotu členov menového bloku vrátane Grécka.

„Existujú rozhodnutia, najmä na úrovni Európskej únie (EÚ), ktoré znejú tak technicky, že je spočiatku ťažké vidieť ich politický vplyv,“ uviedol nemecký minister financií Olaf Scholz, podľa ktorého je jedným z takýchto rozhodnutí práve dohoda o ESM. „Reforma ESM posilňuje euro a celý európsky bankový sektor,“ dodal.

Aj keď eurozóna vlani s reformami súhlasila, schválenie dohody najskôr zastavili námietky Talianska a následne pandémia nového koronavírusu.

ESM bude poskytovať záchranné úvery štátom, ktoré sa ocitnú v problémoch. Podmienkou čerpania úverov však bude konsolidácia verejných financií a reformy na zlepšenie ich konkurencieschopnosti.

Fond rozdelil politikov v Taliansku, pričom krajne pravicové strany ho označili za nástroj kontroly zo strany Bruselu, čo viedlo k roztržkám aj vo vládnej koalícii.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *