Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Keď pred niekoľkými rokmi prišiel Facebook na Slovensko, ihneď som si ho obľúbil. Začal som pridávať statusy, fotky, videá, komunikovať so známymi a sledovať ostatných. Veľmi sa mi to pozdávalo, bolo to super. No dnes už na Facebooku niesom.

Postupne to prerástalo tak, že som na ňom trávil mnoho hodín. Niekedy som mal pocit, že len scrollojem, aby som scrolloval. Dokonca sa mi stalo, že som sa od nudy odhlásil a o niekoľko minút z toho istého dôvodu naspäť prihlásil, „veď, čo keď pribudlo niečo nové?“. Proste totálna strata času a hlavne nezmyselná závislosť.

Pred tromi rokmi na Sylvestra som si dal záväzok, že z neho odídem a do teraz som to dodržal. Bolo to jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré som urobil. Veď to nie je jediná sociálna sieť. Ani na Slovensku. Momentálne využívam skoro všetky iné siete (okrem Instagramu) a čo je hlavné, na žiadnej inej nepociťujem „závislosť“ tam nezmyselne byť.

Lesk a Bieda Facebooku

Facebook je v súčasnej dobe určite najpopulárnejšia sociálna sieť na Slovensku. Využívajú ju nie len mladý, ako to bolo zo začiatku, ale aj čoraz viac, aj staršie ročníky.

Mnoho ľudí ho používa, ako vstupný bod na internet. Správy čítaju zo stránok, ktoré sledujú, alebo sledujú známe osobnosti, ktoré majú svoje stránky na facebooku, a podobne. Na konverzáciu sa využíva messenger, dá sa sledovať videá, zdieľať svoj obsah a mnoho ďalších aktivít.

Takisto sa viete spojiť s ľuďmi od ktorých ste vzdialený veľkú vzdialenosť, alebo nájsť ľudí, ktorých ste dlho nevideli.

Facebook sa taktiež každým dňom zlepšuje a vyvýja, postupne dopĺňa nové zaujímave funkcionality a ruší tie, ktoré sa neosvedčili. Bola by to iste ideálna sociálna sieť, keby sa to všetko, jemne povedané nezneužívalo. A to teraz nemyslím na osobné údaje a kauzy, ktoré s tým mali spojené.

Silu Facebooku si uvedomujú aj veľký hráči. A tak sa v poslednom období začal zneužívat aj na politické účely. Začalo sa blokovanie a cenzurovanie ľudí za extrémistické názory (o ktorých, ale rozhodujú práve ľudia z Facebooku). A tak sa mnohokrát mohlo stať, že ľudí blokoujú aj neoprávnene.

Veľa ľudí bolo viac krát blokovaných na určitú dobu z rôznych dôvodov. (Ja osobne nechápem prečo sa tam potom ešte vracajú, nezmení sa to k lepšiemu…).

Každopádne začína sa z toho stavať silný nástroj na ovplyvňovanie ľudí. Už to nieje to, čo to bolo na začiatku. Tie obmedzenia a negatíva môžu u niekoho prevyšovať nad pozitívami.

Facebook nie je jediná sociálna sieť

Aj keď to na slovensku až tak nevyzerá, lebo je tu Facebook stále veľmi používaný. Tak ani tu to nie je jediná sociálna sieť.

Budúcnosť ukáže, či si Facebook svoje dominantné postavenie zachová, alebo ho dobehnú iný hráči.

Postupne získavajú na popularite aj iné siete. Rád by som upriamil pozornosť na tie najpopulárnejšie na Slovensku:

Instagram

Instagram používajú väčšinou mladý. Je zameraný hlavne na fotografie, krátke videá a celkovo na „pekný“ obsah. Nie je veľmi vhodný na správy alebo politiku, čo je aj dôvod, prečo k nemu prechádzajú niektorý používatelia z Facebooku.

Momentálne zažíva svoje rastové obdobie. Pribúda tam používateľov a taktiež inzerujúce firmy sa na neho čoraz viac zameriavajú . Je to taka „cool“ verzia Facebooku, povedané nadnesene.

Pre tých, ktorý nevedia uvediem, že Instagram patrí tiež pod Facebook.

Youtube

Na Slovensku tiež veľmi populárna sociálna sieť, alebo lepšie povedané sociálne médium (keďže funguje trošku ináč – nieje zameraná na pridávanie statusov, alebo zdieľanie obsahu) je Youtube.

Slovo „Youtuber“ už pomerne zľudovelo, čo svojím spôsobom odzrkadľuje popularitu tejto siete. Je využívaný na rôzne účely, či už na správy, politiku, hudbu a videoklipy, filmy, dokumenty a rôzne ďalšie. Vkladanie videí nie je nijako obedzené pre bežných používateľov .

Určite je dobré byť aspoň na tejto sieti. V podstate ani tam nemusíte byť zaregistrovaný, stačí tam len „prísť“, čo je svojím spôsobom výhoda.

Youtube patrí pod Google.

VKONTAKTE

VK, alebo VKONTAKTE je takzvaný „ruský facebook“. Čo veľa napovedá. Či už je to jeho vzhľad a funkcionalita, ktorou sa akokeby snaží prispôsobiť Facebooku. Alebo možný zámer tvorcov, byť akousi alternatívou pre Facebook. Možno aj z dôvodov opísaných vyššie.

Minimálne na Slovensku predstavuje VK akúsi alternatívu k Facebooku a mnoho ľudí, ktorý odišlo z Facebooku si zriadili svoj účet sem. Poprípade používajú obe siete. Každopádne, VK ešte stále nie je masovo rozšírený, aj keď jeho používatelia na Slovensku pozvoľne pribúdajú.

VK je, ako som vyššie spomínal ruský projekt.

Twitter

Takisto je tu aj zaujímavá alternatíva, Twitter. Vo svete veľmi rozšírený a použivaný. Je preto veľmi zaujímavé, že na Slovensko až tak neprenikol, a pri tom len v susednom Česku je tiež dostatočne populárny.

Twitter je zameraný skôr na krátke statusy, „tweety“. Pôvodne bol obmedzený status na 140 znakov (na základe 160 znakov pre sms). Momentálne to zdvojnásobili na 280 znakov.

Táto sieť ja na rozdieľ od Instagramu skôr vhodná na zdieľanie správ, článkov, alebo aj politiky. Má tiež veľmi pekné prostredie a postupne sa vylepšuje. Okrem písania statusov a zdieľania obsahu sú tu aj štandardné možnosti využitia, ako písanie správ a podobne.

Twitter je americká spoločnosť.

Menej známe siete

Okrem spomínaných a pre väčšinu čitateľov iste známich sieti, sú vo svete používané aj iné. V krátkosti spomeniem aspoň zopár z nich:

LinkedIn, ktorý funguje, ako „pracovná“ sociálna sieť. Kde si zverejníte svoj životopis a môžete sledovať potencionálnych zamestnávateľov, alebo naopak.

Whatsapp, je sieť, ktorú tiež vlastní facebook. Na tiež zaujímavom princípe funguje sociálna sieť Reddit, ktorú používajú poväčšine IT-čkari. Vo svete relatívne dosť známou sieťou je aj Snapchat. V neposlednom rade by som chcel ešte spomenúť Tumblr, alebo Pinterest, ktoré mali po svojom vzniku rýchly nárast a trochu to už vyzeralo, že dobehnú samotný Facebook.

Jednou z najnovších a momentálne najrýchlejšie sa rozvíjajúcich sociálnych sieti v súčasnosti je čínska sieť TikTok. Ozývajú sa hlasy, že to bude významná sieť, no uvidíme.

Zhrnutie

Určite netvrdím, že by ste ma mali všetci nasledovať a zrušiť si hneď účet na Facebooku. Ale myslím, že aspoň stojí za zváženie, mať založený účet aj na iných sieťach. Minimálne je dobré vyskúšať aspoň VK, ako záložný profil a taktiež sledovať Youtube.

DAV DVA na sociálnych sieťach

DAV DVA môžete okrem Facebooku sledovať aj na týchto sociálnych sieťach:

https://vk.com/davdvamagazin

https://www.youtube.com/c/tvdav

TWITTER/DVA_DAV

Dávid Diczházy

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Facebook nie je jediná sociálna sieť

  • 9. decembra 2019 at 8:49
    Permalink

    to je strasny rozdiel, či niekto zabija cas na fasbuku, twiteri, YouTube alebo na instagrame….

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *