Vážení priaznivci DAV-u DVA
Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.
V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.
Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.
Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712
V nedávnom čase sme mali možnosť zaznamenať vyjadrenie Petra Pellegriniho na adresu strany SMER-SD, konkrétne, že si s nimi nevie predstaviť povolebnú spoluprácu. Toto vyjadrenie zaznelo v relácií Na telo pri otázkach áno-nie v televízii Markíza.
Média hlavného prúdu sa takémuto kategorickému vyjadreniu veľmi nevenovali. Ak už aj áno, tak to dávali do inej roviny, ako by bolo ľavicu na Slovensku žiadané. Ale už niektorí komentátori naznačujú, že týmto Pellegrini zrejme otáča svoju pozornosť inde. Čo, to v konečnom dôsledku bude znamenať pre vývoj na slovenskom politickom spektre si necháme na neskôr.
Kto je Peter Pellegrini?
Peter Pellegrini je ekonóm a slovenský politik, ktorého mnohí tunajší poznajú ako predsedu vlády, ktorý riadil prvú vlnu epidémie koronavírusu na Slovensku. Poznajú ho ako človeka, ktorý musel čeliť dovtedy nevídanej a neznámej hrozbe v našich novodobých dejinách. Ako človeka, ktorý dokázal rázne a rýchlo prijať na tú dobu potrebné opatrenia. Bola to situácia z marca, teda v období po skončení parlamentných volieb, a v období, keď bolo rozhodnuté, že na nejaký čas Peter Pellegrini už nebude v exekutíve.

Voľby vyhralo hnutie OĽANO, no pojem ,,hnutie“ je prisilné slovo, pokiaľ vieme, ako tento projekt Igora Matoviča funguje. Tento komentár však nie je o strane OĽANO, či súčasnej vláde. Hlavným cieľom je skôr prepojiť minulosť a budúcnosť politika Petra Pellegriniho.
V skratke Peter Pellegrini vstúpil do politiky ako asistent poslanca Ľubomíra Vážneho, v období rokov 2002-2006. V roku 2006 bol zvolený za poslanca NR SR za stranu SMER-SD. Neskôr bol štátnym tajomníkom na Ministerstve financií SR, ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR, predsedom NR ,SR, podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu. Až napokon 22.marca 2018 sa stal predsedom vlády SR. Neskôr, sa diali aj udalosti opísané vyššie, až napokon Peter Pellegrini v júni 2020 rezignoval na post podpredsedu strany SMER-SD. A krátko spolu s ďalšími bývalými kolegami zo strany SMER-SD založil stranu HLAS-SD.
Peter Pellegrini a jeho vlastná cesta
Peter Pellegrini na začiatku leta vystúpil na tlačovej konferencii, kde predstavil svoj nový politický projekt s názvom HLAS – sociálna demokracia. Doplnil to odpoveďou na otázku novinárov, kde o financovaní svojej strany deklaroval, že je financovaná jej členmi a sympatizantmi.
Neviem ako čitatelia, ale ja som po pravde týchto slov nepátral, napokon nech si názor urobí každý sám. V politike nakoniec platí to, čo povedal v minulosti Vladimír Mečiar: ,, Dnes už o pravdu vtedajších dní, nikto nestojí“. Od tohto momentu sme mohli nadobudnúť dojem, že na Slovensku máme dve relevantné sociálnodemokratické strany. Niektorí komentátori a novinári však nadobudli pochybnosť o politickej orientácií strany HLAS-SD.
Dokonca, ide ale o neoficiálnu kuloárnu informáciu, že dostal ponuku na post lídra hnutia PS . Peter Pellegrini spolu s ďalšími členmi svojej novej strany opakovane ubezpečoval a ubezpečuje verejnosť, že jeho strana je jasne ľavicová a má sociálnodemokratický charakter. Ako to vidím ja? Pokiaľ ešte ovládam základy politológie, tak moje presvedčenie nasvecuje situáciu ináč, ako to predstavitelia tejto strany prezentujú.
Treba jasne povedať, že Peter Pellegrini nevstúpil do hnutia PS nie kvôli tomu, že by mu program tohto hnutia nebol blízky, ale jednoducho preto, že to v žiadnom prípade z pragmatických dôvodov nepotreboval.
Poznámka: O tom, že Pellegrini plánuje vlastnú cestu sme písali ešte pred jeho odchodom zo strany Smer-SD v tomto článku.
Akou stranou je HLAS-SD?
Nepodarilo sa mi síce nájsť program strany HLAS-SD, ale to napokon nebude prekážať, aby som pokračoval v mojom hodnotení. HLAS-SD je politická strana, ktorá sa v najväčšej miere prikláňa k ideológii sociálneho liberalizmu. Práve liberalizmus a to ako ekonomický, tak aj kultúrny je jadrom ideológie tejto novej strany.
HLAS-SD nie je sociálnodemokratická strana a to aj napriek tomu, kde sa sociálna demokracia vo svete po viac ako 100 rokoch svojej existencie dostala. Ak, si vezmem do úvahy všetky výroky, všetky návrhy a všetky činy predstaviteľov tejto strany a to aj vrátane toho pokiaľ boli členmi strany SMER-SD, tak som jednoznačne presvedčený o svojom tvrdení. Ako príklad môžeme uviesť vyjadrenia bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu, ktorý vystúpil proti požiadavkám pracovníkov štrajkujúcich vo firme Volkswagen.
Dokonca som presvedčený o tom, že strana HLAS-SD nespĺňa ani atribúty projektu Tretej cesty, ktorej ideový otec je sociológ Anthony Giddens a najznámejšími realizátormi boli politici ako Tony Blair, Gerhard Schröder, či Bill Clinton.
Uvažuje Pellegrini nad liberálnou koalíciou?
Posledné prieskumy nielenže naznačujú, respektíve tlačia preferencie strany HLAS-SD nahor, ale aj ukazujú, že podľa týchto prieskumov by vládu mohli zostaviť HLAS-SD, PS a SAS. Myslím si, aj napriek tomu, že väčšinový diskurz je tu stále tlačený smerom, veď po predčasných voľbách by ste tu mali koalíciu HLAS-SD, SMER-SD a ešte aj Kotlebu nebodaj k tomu, tak smerujeme k inému scenáru.
Ideová blízkosť a podľa mňa vysoká miera kompromisu medzi aktérmi ma privádza k záveru, že liberáli (sociálni) zo strany HLAS-SD sa pokojne spoja s liberálmi (viac menej sociálnymi) z hnutia PS a schopní kompromisu budú aj neoliberáli(aj mnohí radikálni libertariáni) zo strany SAS. Takto nám pokojne vznikne stredopravá koalícia, pričom väčšina jej voličov bude žiť v presvedčení, že volila sociálnu demokraciu.
Z ideologického hľadiska, by sa jednalo o koalíciu, ktorá by nebola v žiadnom prípade ľavicová, či aspoň stredoľavá. Bola by to veľká porážka slovenskej Ľavice.
Mgr. Dušan Deák
Na Slovensku nie je liberálna strana aj keď sa k liberalizmu hlási kde , kto , ešte tak špecifická odnož liberalizmu to je slovenský liberalizmus , čo si ako ani z voza , ani na voz . Slovenské politické strany sú totiž všehochuť všetkých politických smerovaní podľa toho , čo im práve zvyšuje preferencie , pretože slovenský volič ani po tridsiatich rokoch nevie čo vlastne chce . Socializmus s kapitalistickými platmi , alebo kapitalizmus so socialistickými výhodami ako zamestnanosť , zdravotníctvo .
Autor by, okrem toho, čo si teda presne predstavuje pod liberalizmom, mohol uviesť aké alternatívy teda navrhuje. Ale také, ktoré by aj boli priechodné vzhľadom na súčasnú situáciu. Ja teda nijaký výrazný rozdiel medzi Hlasom a Smerom, z obdobia, keď býval Fico premiérom, nevidím (lebo Smer sa pomerne dosť zmenil po Kuciakovi). Ak niekto volieval Smer v rokoch jeho najväčšej popularity, kedy dosť oslovoval práve stredné triedy (ktoré dnes stratil) a robil kdejaké kompromisy v rámci kapitalistického systému, potom je zvláštne, že bude ohŕňať nos nad Hlasom a pohoršovať sa nad niečím čo mu predtým nevadilo.
Okrem toho, nerozumiem tomuto neustálemu obviňovaniu Pellegriniho z liberalizmu a slniečkárstva, zatiaľ čo Matovič je predstavovaný ako konzervatívny (sic!) politik, dokonca sa tu na raz objavil aj text, ktorý vsugerovával, že je to lepšia alternatíva ako Pellegrini. Áno, ten Matovič, ktorý má vo svojej firmičke takých ako Budaj a Smatana (ako toto nie je liberálny či „slniečkársky“ aktivista a radikál, tak potom asi nie je ním nikto), z ktorého sa stal štátny tajomník. Alebo globsekára a vojnového štváča Naďa podporujúceho Bidena. Kto z Hlasu sa môže približovať takýmto „esám“? A je to tiež ten Matovič, ktorý v minulosti obhajoval i islam a bagatelizoval problém migračnej krízy. Len to už máte tak, keď niektorí chcú vidieť len nejakú Záborskú (ktorej jediná konzervatívna téma sú beztak len potraty, inému sa venuje málo alebo vôbec).
Tiez si nemyslim, ze by Hlas nebol klasickou socialnou demokraciou. Dnesni socdemaci su prave takito. Smer pocas existencie nebol klasickou socialnou demokraciou, len sa na nu hral obcasnymi socialnymi balickami. Pelegrini sa praveze viac identifikuje tymto smerom.
Pelegrini je jeden odporný kolaborant s touto fašistickou vládou. Je otrasné, čo dokážu s touto tupou slovenskou masou urobiť médiá.
O zbližovaní a vytváraní koalície Hlas, SaS a PS sa snaží jednak Markíza, ale čo je jednoznačné, samotné vyjadrenia predstaviteľov Hlasu o tom, ako sú ich názory dokonca totožné s názormi predstaviteľov SaS v rôznych reláciách RTVS (minimálne štyrikrát), svedčia o budúcej koalícii. Nehovoriac už o tom, že sa pán Pelegrini vyjadril na plné ústa v Na telo, že si nevie predstaviť koalíciu so Smerom. Podľa môjho názoru je to jednoznačné a úplne súhlasím s tvrdením, že takáto vláda by nemala absolútne nič s ľavicou. Zase len oklamaný volič. Podobne, ako pred rokom.