Fidesz v stredu vystúpi z Európskej ľudovej strany, napokon 12 maďarských europoslancov odchádza z frakcie ľudovcov v EP (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Budapešť 3. marca (TASR) – Maďarská vládna strana Fidesz v stredu oznámi, že vystúpi z poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente. Informoval o tom spravodajský server Origo.hu s odvolaním sa na nemenované vlastné zdroje.

Okrem tohto servera aj britská tlač už v utorok napísala, že Fidesz odíde z frakcie EPP ešte tento týždeň.

Maďarský premiér Viktor Orbán pohrozil vystúpením svojej strany Fidesz v liste predsedovi frakcie EPP Manfredovi Weberovi, ktorý v nedeľu zverejnila na Twitteri podpredsedníčka Fideszu Katalin Nováková.

Orbán uviedol, že tento krok nevyhnutne nastane, ak ľudovci schvália zmenu rokovacieho poriadku, ktorú navrhlo ich vedenie minulý piatok.

Navrhovaná zmena rokovacieho poriadku má umožniť pozastavenie členstva alebo vylúčenie celých skupín z EPP. Za určitých podmienok by si to vyžadovalo iba nadpolovičnú väčšinu hlasov plenárneho zhromaždenia; doteraz bol potrebný súhlas dvojtretinovej väčšiny.

Vzťahy tejto konzervatívnej európskej frakcie s Fideszom sú už dlhšiu dobu napäté. V marci 2019 mu bolo v EPP dokonca pozastavené členstvo – okrem iného za údajné porušovanie základných hodnôt EÚ a verbálne útoky na vtedajšieho šéfa Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, pripomína agentúra DPA. Podľa Webera európski ľudovci nerozhodli o vylúčení Fideszu iba preto, že vypukla pandémia koronavírusu.

To by sa mohlo zmeniť po schválení navrhovanej úpravy rokovacieho poriadku, o čom budú ľudovci hlasovať v stredu.

Dvanásť poslancov Európskeho parlamentu (EP) z maďarskej vládnucej strany Fidesz v stredu oznámilo, že opúšťajú najväčšiu politickú frakciu v EP – Európsku ľudovú stranu (EPP). Túto informáciu potvrdil aj maďarský premiér Viktor Orbán v liste pre predsedu EPP Manfreda Webera.

Rozhodnutie europoslancov za Fidesz je reakciou na zmeny rokovacieho poriadku, ktoré navrhlo vedenie frakcie minulý piatok a boli schválené v stredu. Ich odchod z EPP znamená, že najstaršia a stále najvplyvnejšia frakcia v europarlamente bude mať namiesto 187 iba 175 členov. Ľudovci však stále budú najväčšou politickou skupinou pred socialistami a demokratmi (147 kresiel) a liberálmi (98 mandátov).

„Zmena pravidiel skupiny EPP je zjavne nepriateľským krokom proti Fideszu a našim voličom … Je to nedemokratické, nespravodlivé a neprijateľné. Vedenie Fideszu sa preto rozhodlo okamžite opustiť frakciu EPP,“ napísal Orbán v liste Weberovi. Dodal, že maďarskí voliči boli zbavení svojich demokratických práv, no zákonodarcovia Fideszu budú naďalej zastupovať Maďarsko v Európskom parlamente.

Hovorca EPP Pedro López de Pablo pre agentúru AP uviedol, že Orbán označil odchod poslancov za Fidesz z tábora ľudovcov za „svoje osobné rozhodnutie“ a frakcia sa k tomu nebude vyjadrovať.

Vedenie EPP na webovej stránke frakcie oznámilo, že novým rokovacím poriadkom sa aktualizujú doterajšie pravidlá platné od októbra 2013. Nové pravidlá začnú platiť od 3. marca a nemajú spätnú účinnosť. Za zmeny rokovacieho poriadku sa vyslovilo 148 europoslancov EPP, 28 bolo proti a štyria sa zdržali hlasovania.

Ľudovci sa rozhodli pre aktualizáciu svojich interných pravidiel, aby ich prispôsobili súčasnému fungovaniu skupiny, najmä aby umožnili jej činnosť na diaľku, keď pandemická situácia nedovoľuje fyzickú prítomnosť všetkých členov frakcie na rôznych podujatiach a zasadnutiach.

Nové pravidlá určujú aj postupy týkajúce sa členstva v skupine a podmienky, za akých môže prebiehať pozastavenie členstva alebo vylúčenie. V tomto bode boli doterajšie pravidlá najviac upravené a umožňujú aj pozastavenie členstva alebo vylúčenie celých skupín z EPP. Doteraz sa to týkalo iba jednotlivcov.

Zmeny pravidiel umožnia odzrkadľovať rozhodnutia ľudovcov bez toho, aby bola narušená nezávislosť EPP alebo základné práva zvolených poslancov Európskeho parlamentu.

Podľa zdrojov z prostredia EPP odídenci z frakcie momentálne posilnia tábor nezaradených poslancov (NI), kde sa nachádza 29 zákonodarcov bez príslušnosti k niektorej zo štandardných celoeurópskych politických rodín. Na sformovanie nového politického klubu v EP by potrebovali získať najmenej 25 poslancov pochádzajúcich najmenej z jednej štvrtiny členských štátov EÚ, čiže zo siedmych krajín.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Fidesz v stredu vystúpi z Európskej ľudovej strany, napokon 12 maďarských europoslancov odchádza z frakcie ľudovcov v EP (aktualizované)

  • 3. marca 2021 at 12:08
    Permalink

    Rovnaký krok by mal urobiť aj SMER SD.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *