Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

„Vojny sú nesporným zlom; pôsobia straty na životoch a majetku, a námaha, ktorá sa na ne vynakladá, je viac ako dostatočná, aby pri rozumnom použití zabezpečila ľudstvu trvalý blahobyt.“
Robert Owen

„Ste len malými cínovými vojakmi v špinavej vojne.“
Jim Morrison vo filme The Doors v reakcii na vojnu vo Vietname

„Tieň a tma predstierajú podstatu, ktorú nemajú.“
Ján Amos KomenskýSpor filozofa a politológa Ľuboša Blahu s MZV o zahranično-politickej orientácii SR vyvrcholil konfliktom s angažovanými novinármi a ideologickou reakciou samotného ministerstva prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Právnik Branislav Fábry sa preto pýta na Facebookový status ministerstva zásadnou otázkou:

„Za zvlášť nevhodné v statuse MZV považujem komentár o „veľmi špecifickom svetonázore, ktorý pán poslanec reprezentuje“. Je možné, že autentické ľavicové názory Ľ. Blahu sa niektorým úradníkom MZV nepáčia, ale tí by napriek tomu mali dodržiavať princíp nestrannosti v súlade s čl. 5 zákona o štátnej službe a pri výkone štátnej služby nevykonávať hodnotenie svetonázoru poslanca Ľ. Blahu. Podobné vyjadrenia možno označiť za politizáciu ústredného orgánu štátnej správy. … Status MZV sa ďalej vyjadril takto: „Je nám však ľúto, že pán poslanec nediskutoval o obsahu novej Bezpečnostnej stratégie s nami už pri jej príprave.“ Lenže Ľ. Blaha vo svojej reakcii poukázal na to, že on svoje výhrady vzniesol už dávno, len neboli na MZV akceptované.“

Ako človek so sociálnym cítením, ktorý sa dlhodobo angažuje v iniciatívach za mier, nemôžem mlčať a z morálnych dôvodov musím odsúdiť militantné postoje predstaviteľov slovenskej politiky a vybraných médií, ktorých servilnosť je pre každého rozumného človeka do očí bijúca. Každý rozumný človek vie, že Ruská federácia pre nás nie je žiadnou hrozbou a preto neexistuje dôvod, prečo by sme sa mali zapájať do vojenských provokácií západných mocností, stupňovať vojenské napätie v čase ťažko vydobytého mieru a dokonca venovať zbrojeniu financie (2% HDP na zbrojenie), ktoré by mohli poslúžiť napr. na zabezpečenie potravinovej sebestačnosti SR, výstavbu nájomných bytov, zvýšenie platov zdravotníkov, učiteľov, železničiarov, hasičov, cestárov alebo posilneniu sociálnych práv. Prioritou SR by mala byť nestrannosť a suverenita. Teda ani pro-americká, ani pro-ruská orientácia. Mali by sme byť mostom medzi východom a západom, tak ako si to prial jeden z najosvietenejších slovenských politikov, Laco Novomeský:

„Slovenská kultúra môže nájsť čestný zástoj v onom splývaní „Východu“ a „Západu“ a sama sa môže stať obrazom rodiacej sa syntézy nových myšlienok, vyjadrujúcich podstatné túhy človečenstva tzv. Východu a kultivovanosti tzv. Západu.“
Laco Novomeský

V spore filozofa, politológa a politika PhDr. Ľuboša Blahu, PhD. (a)  s MZV v otázke zahranično-politickej orientácie SR ukázal, že sa rôzne pochybné stránky, novinári snažia maximálne zdiskreditovať každého, kto myslí inak, než nekriticky pro-západne. Pritom tí istí novinári boli ešte pred pár rokmi kritický aj voči militantnej politike USA. (zdroj a1, b2)

Prečo sa to všetko deje? Pretože Blaha urobil niečo, čo je neprijateľné. Dovolil si skritizovať vplyv mimovládnych organizácií a rôznych samozvaných a nikým nevolených aktivistov na jednostrannú a militantnú zahranično-politickú orientáciu SR. Je pravda, že forma akou to Blaha urobil nebola zrovna diplomatická a bola dosť ostrá. To ale nemení nič na obsahu jeho kritiky – Blaha kritizoval nekritickú lojálnosť k militantnej a proti-ruskej politike západných mocností. (b) A to v časoch, keď je západ ľahostajný napríklad voči fašizácii u našich východných susedov, ktorú za bezpečnostnú hrozbu nepovažuje.

PRÁVO NA MIER

V Blahovom spore ide predovšetkým o otázku mieru a samotnú existenciu civilizácie. Pred vojnou varovali slávni spisovatelia a filozofi… od Thomasa Mora, Julesa Verna, Roberta Owena až po Remarqua. Žiaľ, stále medzi nami žijú ľudia, ktorí považujú zbrojenie a volanie do nezmyselnej vojny za symbol pokroku a takýto chladnokrvní karieristi si podobnú reakciu zaslúžia. Celkové svetové výdavky na zbrojenie vzrástli druhý rok po sebe na 1,572 bilióna eur (zdroj: SIPRI). Len za tieto peniaze by sme mohli na Zemi vybudovať sociálne spravodlivú spoločnosť, kde by nikto nehladoval, všetci mali kde bývať a nebolo by vojen. Ale zbrojársky priemysel potrebuje zarábať a tak treba vytvoriť imaginárneho nepriateľa. Možno si uvedení aktivisti ani neuvedomujú, že by takáto vojna bola pre ľudstvo posledná.

Viac na túto tému práva na mier človek kompetentnejší než ja, Branislav Fábry v rámci prednášky Právo na mier.

REAKCIA „DRUHEJ STRANY“

Autentickí ľavičiari (1) sú v súčasnosti vyradení zo spoločenského diskurzu (2). Nemajú možnosť vyjadriť sa a preto pôsobia iba v alternatívnych a nezávislých médiách. (3) A nie je ich málo. Sú to aktívne pôsobiaci a v akademických časopisoch publikujúci filozofi, vedci, umelci, spisovatelia, ale i obyčajní, pracujúci ľudia. Nedáva im priestor ani verejno-právne médium a TASR ich cielene ignoruje. (3a) Osobnosti preto na tento spor zareagovali v alternatívnych médiách:

Branislav Fábry, právnik, publicista:  Ministerstvo zahraničných vecí verzus poslanec Blaha

Roman Michelko, politológ, filozof, historik, vydavateľ – vedúci Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov: Na spor Blaha vs. MZV reaguje aj publicista Roman Michelko

Karol Ondriaš, vedec, bývalý politika a poslanec NRSR: Ľuboš Blaha – Pokračovateľ odkazu SNP (aj s komentárom filozofa Vladimíra Mandu)

Tomáš Klimek, právnik, publicista: Kuffa je Kráľ pravice. Tomáš Klimek reaguje na článok Martina Kráľa

Otvorený list redakcie DAV DVA pre ministra

Som rád, že vyššie uvedení autori nabrali odvahu a prejavili svoje postoje, obzvlášť vzhľadom na to, že sú niektorí z nich autority uznávané v akademickom prostredí. A to aj napriek dusivej atmosfére rozdelenej spoločnosti.

Mier!

Poznámky

a Iba pripomínam, že v NRSR je PhDr. Ľuboš Blaha PhD. jeden z mála skutočne kompetentných politikov. Má filozofické a politologické vzdelanie, vydal niekoľko vedeckých a populárno-náučných monografií, štúdií a článkov. Pravidelne sa zúčastňuje vedeckých podujatí, ktoré sa zaoberajú významnými spoločenskými problémami. Novinári a politickí marketingoví špecialisti, ktorí ho kritizujú a dehonestujú, nemajú často ani desatinu Blahových vedomostí o filozofii, ekonomike, sociológii, politických teóriách a geopolitike.
b …ktorá je navyše v rozpore aj so všeobecnou náladou. Dokonca aj agentúra FOKUS priznala, že až 40 % občanov nesúhlasí s členstvom v NATO, ktoré bolo prijaté bez referenda, teda bez mandátu suveréna. Podpora vstupu do NATO je tak na historickom minime. Pre zaujímavosť:  americký publicista a historik Wiliam Blum spísal zoznam cudzích vlád, ktoré USA zvrhli (označené*) alebo sa snažili zvrhnúť po 2. svetovej vojne. Treba pripomenúť, čo znamená šírenie hodnôt tzv. demokratickej západnej civilizácie v praxi: nelegitímne a nedemokratické vojenské a politické intervencie do internej politiky suverénnych krajín (od Vietnamu, cez Afganistan, Lýbiu, Sýriu, Juhosláviu až po Ukrajinu), ba dokonca v niektorých prípadoch, i v rozpore s OSN a medzinárodným právom.

1 Medzi ktorých samozrejme nepatria tí, ktorí poklonkujú militantnej politike
2 …snáď s výnimkou Chmelára, ktorý občas dostáva priestor v TA3
3 A tak sa musia ľudia s iným názorom združovať v nových alebo alternatívnych médiách alebo písať osobné blogy. Či už je to SLOVO, DAV DVA, časopis !Argument, Alternativy.sk, Nezávislí, Humanisti.sk, ZEM&VEK, Hlavné správy alebo Slobodný vysielač, iba tieto média dávajú priestor iným, než mainstreamovým názorom obhajujúcim status quo a to aj za tú cenu, že sa na týchto platformách často stretávajú vzájomne protichodné názory.

3a Dokazuje to osobná skúsenosť: niekoľko krát som posielal informácie o organizácii konferencií na závažné spoločenské témy a TASR ani raz nereagovalo, hoc by to mala byť ich povinnosť; neviem, asi si to treba zaplatiť.

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Ohodnotiť článok

8 thoughts on “Filozof kontra ministerstvo

 • 13. januára 2019 at 19:47
  Permalink

  So všetkým sa dá súhlasiť, len si musíme uvedomiť, že Slovensko sa nemôže správať ako neutrálny štát, pretože sme v NATO! Pravdepodobne nám z toho vyplývajú aj nejaké povinnosti. Podľa mňa je potrebné v prvom rade bojovať za vystúpenie z tejto organizácie, hlavne z dôvodu, že občanov sa nik nepýtal a nebolo ani referendum.

   
  Reply
 • 13. januára 2019 at 20:27
  Permalink

  NATO je produkt studenej vojny a neskoršieho pokusu USA stať sa pánom celého globalizovaného svete ktorý ale zlyhal. Definitívne. Štafetu preberá Čína a Rusko. No po vojenskej stránke NATO za nič nestálo nikdy. Amíci počas celého trvania studenej vojny vedeli veľmi dobre že keď sa všetky Sovietske tankové divízie prevalia cez čiaru tak jediné čo ich zastaví bude až Atlantický oceán. Západoeurópske zbrane sa nikdy nevyrovnali až na pár veľmi vzácnych výnimiek (stíhačka Mirage) tým americkým, jedine ak zložitosťou a cenou, to ich často aj prekonávali. Ak by si nedajbože ešte niekto robil nejaké ilúzie o funkčnosti Európskej časti NATO tak si stačí pozrieť výsledky posledného veľkého cvičenia NATO – Triden Juncture 2018. A so vstupom bývalých krajín Varšavskej dohody do NATO sa to už posunulo smerom ku absurdnu… už ani neviem v ktorom konflikte to bolo kedy americký piloti strieľali na BVPčka svojho spojenca z NATO lebo vyzerali ako nepriateľské… raz darmo, ani tomu amíkovi to nejde do hlavy že raz sú sovietske obrnené vozidlá spojenci a raz nepriatelia. Bol to teda odjakživa čisto politický spolok no s nástupom Trumpa a upevňovania jeho pozícií bude strácať na význame… Aj tak a Trump na to neustále poukazuje sme za 15 rokov v NATO nedokázali splniť ani len jeden z úplne základných predpokladov – vynakladať MINIMÁLNE 2% HDP na zbrojenie. Takže naše členstvo je len politicky-symbolické. Ak ho budeme brať ešte viacej symbolicky – vôbec nič sa nestane.
  Poznámka pod čiarou – ak nerátame USA tak zo zvyšných 26 členských štátov NATO dávajú 2 a viac percent na obranu len 4 krajiny a viac ako 1,5 len 3. My vynakladáme na úrovni Holandska, Dánska či Nemecka – okolo 1,2%.

   
  Reply
 • 13. januára 2019 at 21:18
  Permalink

  Dojímavé video na Vzdor-strana práce FB – KRÁSNI MLADÍ ĽUDIA!!!
  Hneď sa cítim lepšie!!!
  Odporúčam pozrieť: Germany: Leftists mark 100 years…

   
  Reply
  • 14. januára 2019 at 8:01
   Permalink

   To len na našom milom bohabojnom Slovensku je hanbou hlásiť sa k ľavici…

   Ľavica by mala zvážiť, či mám zmysel organizovať zhromaždenia v zemepisne výstrednej, pravicovej Bratislave , a či by nebolo lepšie robiť ich v strede Slovenska, v oblasti Banskej Bystrice – Zvolena.

    
   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom