Filozof Vladimír Manda reaguje na nezmysly M. Budzákovej (INESS) o údajne „nezmyselnosti potravinovej sebestačnosti“

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Verejnosť je dnes rozhorčená z diplomovky B. Kollára, ale nezmysly o pozitívnych účinkoch neregulovaného trhu, ktoré šíri M. Budzákova z INESS, a ktoré si prirodzene musela na nejakej univerzite osvojiť, nikoho moc netrápia.

Uvedená ekonomická analytička zobrala pojem potravinovej sebestačnosti v jeho ľudovom podaní, v akom sa nikdy neuplatňoval a súčasne zobrala „slobodný“ trh v jeho idealistickom, či liberálne ideologickom podaní, v akom reálne nikdy a nikde neexistoval a pomocou týchto dvoch fiktívnych konštrukcii nás presviedča, že naša potravinová sebestačnosť je nezmysel a naša potravinová bezpečnosť je zaistená trhom.

POZRI AJ: Lukáš Perný: Potravinová sebestačnosť kedysi a dnes

Len ako to u takýchto vzdelancov býva, zabudla povedať, že trh všeobecne a potravinový trh zvlášť zabezpečuje potraviny nie obyvateľom, ale len tým obyvateľom, ktorí na trhu predstavujú kúpyschopný dopyt, ktorý sa nekryje s obyvateľmi, ktorí potrebujú potraviny. Takže autorkou vyzdvihovaná potravinová bezpečnosť nie je vlastnosťou slobodného trhu, ktorý tak ako všade vo svete, tak aj u nás necháva tisíce a milióny ľudí o hlade. Potravinová bezpečnosť slobodného trhu je zjavný nezmysel.

Vladimír Manda, zdroj

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


4 thoughts on “Filozof Vladimír Manda reaguje na nezmysly M. Budzákovej (INESS) o údajne „nezmyselnosti potravinovej sebestačnosti“

  • 15. júla 2020 at 18:25
    Permalink

    Zabezpečiť potravinovú sebestačnosť v základných výživových komoditách, je pre prežitie obyvateľov štátu, v krízových situáciách (ktoré zažijeme), nevyhnutné. Dôsledky sú nepredvídateľné.

    Reply
  • 15. júla 2020 at 22:57
    Permalink

    Odkaz pre pani Moniku Budzák aj organizáciu INESS:
    Práve národná bezpečnosť je klasickým argumentom v prospech zvyšovania potravinovej sebestačnosti. Zhrnul to ešte v roku 2001 americký prezident George W. Bush v príhovore pre farmárov. „Viete si predstaviť krajinu, ktorá by nedokázala vypestovať dostatok potravín na to, aby uživila svojich ľudí? Bol by to národ, ktorý by bol vystavený medzinárodnému tlaku. Bol by to ohrozený národ.“
    *
    Do istej miery je novinár taký aká je spoločnosť v ktorej žije. Každý národ má takých novinárov, akých si zaslúži., (Ľuboš Jurík).

    Reply
  • 16. júla 2020 at 0:19
    Permalink

    Pani Budzák nevyzerá, že by bola vo veku, kedy má nárok na senilitu. A už si nepamätá, čo nás trápilo pri vírusovom lockdowne.
    Potravinová sebestačnosť v malom, to je aj dostatočne zásobená domácnosť. Tí, čo tvrdia, že je to nezmysel, nevedia predvídať, čo sa stane zajtra a v nedeľu plačú, že nemajú rožky ku káve.
    Je hlúposť takýmto ľuďom zverovať zodpovednosť za štát.

    Reply
  • 16. júla 2020 at 10:59
    Permalink

    Môžeme hovoriť, čo chceme. INESS má svoju agendu a svoju históriu. Táto organizácia obsahuje všetko len nie odborníkov ekonómov alebo mysliace hlavy. Je to taká organizácia ako slot machine – do nej sa vhadzujú prachy a partitúry – potom zahrá melódiu ako tie prehrávače platní v krčmách v USA.
    Ako vznikla INESS
    Keď ešte nemala meno v angličtine tak som objavil zopár článkov od tých „otcov zakladateľov“… ale neskôr som zistil, že ich určite nepísali oni. Boli dosť premyslené a dosť ľavicové…. a dali sa čítať a s niečim súhlasiť a s niečim nie….. Zrazu sa po decembri nedalo články nájsť…. a hľadal som organizáciu s pomenovaním v rodnom jazyku. Už to nešlo a objavil sa nápis INESS. Články sa zrazu zmenili…. chlapci sa začali objavovať v médiách, pýtali sa ich na názor a zrazu boli…. citovaní vplyvní ekonómovia… odborníci na všetko.

    P.S.: ako funguje trh a ako je zbytočná potravinová bezpečnosť môžu hovoriť tí nešťastníci, ktorým namontovali za kolonializmu a aj neskôr – MONOKULTÚRU (tá dáma by niečo o tom mala vedieť, ale určite nevie a myslela by si, že je to o jazyku a artefaktoch). Tí čo pestujú monokultúru nemajú potraviny, musia ich dovážať za svetové ceny plus prirážku za blbosť svojich vlád že sa to zriedka pokúšajú zmeniť. USA založilo rôzne organizácie na nákup a skladovanie …. kávy, sóje….at´d Ak chcú niečo zamiešať, hodia na trh zásoby. Pred mnohými rokmi tak v Latinskej Amerike hodením kávy na trh spôsobili aj to, že prezident krajiny sa zastrelil. Vtedy sa ešte nepoužívali tak často sankcie moderného druhu. Ak sa v obchode pozriem na to, že kapustu dovážajú do SR zo zámoria, pažitku z Afriky…. a to aj v čase, keď toho u nás je habadej, tak sa čudujem, že tieto veci nevnímajú ľudia z INESS.
    P.S.: Blbosť môže kvitnúť a cez ústa takýchto odborníkov sa aj dostávať do médií. Čo môže byť dôvodom, že sa vytvára mediálna kampať proti zvyšovaniu sebestačnosti v SR ?

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *