Financie: Euro je najsilnejšie od apríla 2018

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Singapur/Frankfurt nad Mohanom 17. decembra (TASR) – Spoločná európska mena pokračuje v posilňovaní. Jej kurz sa v noci na štvrtok v ázijskom obchodovaní dostal na najvyššiu úroveň od apríla 2018, keď stúpol až na 1,2235 USD/EUR.

Americká centrálna banka (Fed) v stredu (16. 12.) večer ponechala svoju kľúčovú sadzbu v pásme 0 % až 0,25 %. Zároveň oznámila, že bude pokračovať v nákupoch vládnych dlhopisov dovtedy, kým sa situácia v ekonomike nezlepší a inflácia a nezamestnanosť nezačnú smerovať k cieľom centrálnej banky. Fed uviedol, že použije všetky nástroje, ktoré má k dispozícii, aby podporil ekonomiku USA v týchto ťažkých časoch.

Euro zareagovalo na rozhodnutie Fedu najprv oslabením takmer až na 1,21 USD/EUR. Neskôr však jeho kurz začal opäť rásť.

Od začiatku roka si kurz spoločnej európskej meny pripísal takmer 10 centov. Na konci roka 2019 sa obchodovala okolo úrovne 1,12 USD. V marci sa potom počas pádu spôsobenom koronakrízou oslabila až na 1,06 USD. Od polovice mája však jej kurz opäť rastie.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Vážení priaznivci DAVuDVA , od 1 decembra Vám prinášame aktuálne spravodajstvo, komentáre, analýzy, eseje a rozhovory. Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.


Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *