Financie: Kurz eura sa prvýkrát od roku 2018 dostal nad 1,22 USD/EUR

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Frankfurt nad Mohanom/Londýn 16. decembra (TASR) – Kurz spoločnej európskej meny sa dostal nad 1,22 USD/EUR prvýkrát od roku 2018. Euro rastie už tretí deň po sebe. Podporili ho lepšie než očakávané údaje z ekonomiky eurozóny, čo zvýšilo optimizmus, že zotavovanie naberá na sile.

Kurz eura sa v stredu predpoludním po zverejnení správy o prekvapivo razantnom zvýšení aktivity vo výrobnom sektore eurozóny posilnil o 0,5 % a dostal sa až na 1,2212 USD/EUR. Navyše sektor služieb klesol menej, než sa prognózovalo. Rast eura takisto reflektuje všeobecné oslabovanie dolára pred rozhodnutím americkej centrálnej banky (Fed) o nastavení menovej politiky.

Spoločná mena tak nadviazala na zisky zo začiatku týždňa, keď ju podporili nádeje, že Európska únia (EÚ) a Británia sú bližšie k dosiahnutiu obchodnej dohody. Euro s tento rok zhodnotilo už takmer 9 % a je na ceste zaznamenať najlepší rok od roku 2017. Jednou z hlavných príčin sú očakávania väčšej fiškálnej integrácie eurozóny vďaka fondu obnovy.

„Bola to len otázka času,“ kedy euro prelomí hranicu 1,22 USD/EUR, uviedla devízová expertka Commerzbank Thu Lan Nguyenová.

Euro neskôr prišlo o časť ziskov a o 11.09 h SEČ sa predávalo po 1,2200 USD. Jeho kurz voči britskej libre takmer stagnoval na 0,9028 GBP/EUR.

Spoločná európska mena si pripísala 1 % od minulého štvrtka 10. decembra, keď ECB zvýšila monetárne stimuly. Vyhla sa však očakávanej verbálnej intervencii proti rastu kurzu. Podľa stratéga japonskej MUFG Lee Hardmana posilňovaniu nestojí v ceste veľký odpor, kým sa kurz nedostane na 1,24 až 1,25 USD/EUR.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *