Financie: Mnuchin predstavil nový návrh balíka tzv. pandemických stimulov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Washington 9. decembra (TASR) – Americký minister financií Steven Mnuchin v utorok (8. 12.) večer predstavil nový návrh balíka tzv. pandemických stimulov v hodnote 916 miliárd USD (756,15 miliardy eur). Jeho cieľom je prelomiť niekoľkomesačný patový stav v Kongrese v otázke ďalšej pomoci pre americkú ekonomiku, ktorú zasiahla pandémia nového koronavírusu.

Navrhovaný balík je o niečo väčší ako opatrenia v hodnote 908 miliárd USD, ktoré minulý týždeň predložila skupina senátorov. A zahŕňa peniaze pre štátne a miestne samosprávy, ako aj rozsiahlu pomoc pre firmy, školy a univerzity, uviedol Mnuchin vo vyhlásení. Všetky tieto prvky boli kľúčovými bodmi na rokovaniach medzi demokratickými a republikánskymi zákonodarcami.

Mnuchin návrh predložil v utorok večer Nancy Pelosiovej, predsedníčke Snemovne reprezentantov, v ktorej majú väčšinu demokrati. A tiež odchádzajúcemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi a Mitchovi McConnellovi, lídrovi Senátu, ktorý majú pod kontrolou republikáni.

„Teším sa na dosiahnutie dvojstrannej dohody, aby sme mohli poskytnúť túto kritickú ekonomickú pomoc americkým pracovníkom, rodinám a podnikom,“ uviedol Mnuchin.

Demokrati a republikáni v Kongrese sa spolu s Trumpovou administratívou už mesiace nevedia dohodnúť na návrhu zákona o ďalšom záchrannom balíku po tom, ako začiatkom roka poskytli na pomoc ekonomike 2,2 bilióna USD v rámci zákona CARES.

Tento balík zahŕňal pôžičky a granty pre malé firmy, platby vo výške 1200 USD všetkým Američanom a rozšírenie bezpečnostnej siete pre nezamestnaných. Tieto programy mali pomôcť zachovať pracovné miesta v USA, keď krajina zápasila s pandémiou.

Platnosť veľkej časti programov však už uplynula a Mnuchinov návrh predstavuje jeden z posledných pokusov o dosiahnutie dohody skôr, ako v januári prevezme prezidentský úrad Joe Biden a zasadne aj nový Kongres.

V závere decembra sa skončia tiež posledné programy sociálnych dávok pre nezamestnaných v rámci zákona CARES.

Progresívny think tank The Century Foundation odhaduje, že približne 12 miliónov Američanov stratí príspevky z týchto programov pre nezamestnaných, keď ich platnosť vyprší 26. decembra.
(1 EUR = 1,2114 USD)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *