Fond Georga Sorosa investuje do SME, aby ovplyvnil voľby, píšu nemecké médiá

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Mediálny fond amerického miliardára Georga Sorosa kúpil viac ako tretinu významného slovenského vydavateľa. Pozorovatelia tvrdia, že ním chce ovplyvňovať politiku, píše epochtimes.de.

George Soros a jeho organizácie sú opäť v centre pozornosti. Tentoraz sa o palcové titulky postarali jeho investície do ,,ľavicových“ médií.

SME ako nástroj ovplyvňovania volieb

MDIF – neziskový Investičný fond pre nezávislé médiá (Media Development Investment Fund) je spätý s miliardárom. Podľa rešerší talianskeho analytika fond od svojho založenia v roku 1996 investoval do médií  už vyše 250 miliónov amerických dolárov.

Jeho najnovšia  investícia je v strednej a východnej Európe. Fond 22. apríla oznámil, že kúpil 34-percentný podiel vydavateľstva Petit Press, ktoré vlastní najväčší slovenský spravodajský portál SME.

Podľa maďarských médií má prevzatie pomôcť stredo-ľavej koalícii v nadchádzajúcich slovenských voľbách, a tomu má slúžiť práve SME.

MDIF v súčasnosti vlastní viac ako tretinu druhého najväčšieho mediálneho impéria na Slovensku, ktoré zodpovedá za 35 rôznych platforiem,“ píše Marcell Dengi , analytik talianskeho think tanku Centro Studi Machiavelli. Petit Press má týždenný náklad viac ako 545 000 výtlačkov novín v slovenskom a anglickom jazyku.

Soros ovplyvňuje politiku na Slovensku

Zmenou majiteľa sa do vedenia spoločnosti Petit Press dostali noví členovia: Jim Eagan, predtým BBC, a Marie Nemcová priamo z MDIF.

Alexej Fulmek, generálny riaditeľ spoločnosti Petit Press, označil zmenu majiteľa za významný krok: „Som skutočne rád, že novým akcionárom spoločnosti je MDIF, pretože jeho prácu sledujem už viac ako dvadsať rokov. Prvoradým cieľom MDIF vždy bolo brániť nezávislosť a slobodu médií.“

„Investícia do spoločnosti Petit Press je skvelá príležitosť,“ uviedol Harlan Mandel, výkonný riaditeľ MDIF. „Veríme, že jej dominantné postavenie v oblasti digitálnych informácií na Slovensku sa ešte posilní, ak bude pokračovať v rozvoji svojho podnikania založeného na hodnotách kvalitnej žurnalistiky,“ dodal Mandel.

Mandel pôsobil ako právny poradca v Sorosovom Inštitúte otvorenej spoločnosti – Open Society Institute  v rokoch 1996 až 1998.

Nová akvizícia na Slovensku je z pohľadu strednej a východnej Európy veľmi dôležitá, pretože môže byť politicky motivovaná. Bývalý slovenský premiér  Robert Fico varuje, že Soros finančne podporuje obľúbených politikov a neobľúbených eliminuje.

Fico je jedným z tých druhých

Fico je presvedčený, že nepokoje a protesty proti jeho vláde v roku 2019 boli financované Sorosom. Na tlačovej konferencii zdôraznil: „Mali sme pravdu, že Sorosove špinavé peniaze ovplyvňovali slovenskú politiku a médiá.“

MDIF vlastní už podiely v ľavicových médiách v Maďarsku (18,9 percenta magyarnarancs.hu, 28,23 percenta spoločnosti Magyar Jeti Zrt., ktorá zase vlastní 444.hu), uzatvára epochtimes.de.

Zdroj: www.hlavnydennik.sk

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
One thought on “Fond Georga Sorosa investuje do SME, aby ovplyvnil voľby, píšu nemecké médiá

  • 14. mája 2021 at 15:48
    Permalink

    Je to pokračovanie celosvetovej stratégie korporácii na postupne ovládnutie sveta . Všetky tie krásne vyzerajúce nadácie , think – thanky , inštitúcie hlásne trúby liberalizmu sledujú jeden cieľ svet sa nám musí podriadiť rozdelený na bohatých a chudobných . Kto tvorí , kto pracuje v think thankoch ? Ľudia , ktorí sa narodili na striebornej lyžičke , ktorí nikdy nepoznali nedostatok , ktorým od malička bola vtlkaná myšlienka , že oni ako bohatí sú elitou a tak to musí byť .

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *