Francúzsko bude proti akejkoľvek dohode, ktorá by „obetovala“ jeho rybárov

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Paríž 8. decembra (TASR) – Rokovania medzi Britániou a Európskou úniou (EÚ) o obchodnej dohode po brexite sú komplikované a Francúzsko bude proti akejkoľvek zmluve, ktorá by „obetovala“ jeho rybárov. Vyhlásil to v utorok francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune.

„Pokiaľ ide o rybolov, nie je dôvod poddávať sa tlaku Británie. Môžeme vynaložiť určité úsilie, ale obetovať rybolov a rybárov nie,“ povedal Beaune pre rádio RMC a zopakoval, že Francúzsko vetuje akúkoľvek dohodu, ktorú bude považovať za zlú.

Od januára, keď Británia vystúpila z EÚ, sa obom stranám nedarí dosiahnuť dohodu o obchode a navzájom sa vyzývajú na ústupky skôr, ako sa 31. decembra skončí prechodné obdobie a Británia opustí aj jednotný trh a colnú úniu bloku.

Vysokopostavený vládny zdroj z Británie v pondelok (7. 12.) naznačil, že pravdepodobnosť, že k dohode nedôjde, je veľká.

„Nechcem si pripustiť neúspech (rozhovorov). Myslím si, že máme ešte niekoľko dní na rokovania,“ odpovedal Beaune na otázku, či ešte existuje šanca na dosiahnutie dohody.

Britský premiér Boris Johnson odcestuje tento týždeň do Bruselu na stretnutie s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou v snahe dosiahnuť dohodu. Londýn to oznámil po tom, ako 90-minútový telefonický hovor oboch lídrov v pondelok nepriniesol prelom.

V spoločnom vyhlásení uviedli, že podmienky na dokončenie dohody stále nie sú vzhľadom na pretrvávajúce značné rozdiely v troch sporných bodoch: rybolove, spravodlivej hospodárskej súťaži a mechanizme riešenia sporov.

„Požiadali sme našich hlavných vyjednávačov a ich tímy, aby pripravili prehľad zostávajúcich rozdielov, o ktorých sa bude diskutovať na stretnutí v Bruseli v najbližších dňoch,“ uviedli obaja lídri.

Podľa redaktorky BBC Laury Kuenssbergovej najpravdepodobnejšími dátumami ich stretnutia sú streda (9. 12.) alebo piatok (11. 12.).

Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier a jeho britský náprotivok David Frost sa po minulotýždňových intenzívnych rozhovoroch stretnú opäť v utorok, aby vypracovali zoznam pretrvávajúcich rozdielov.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *