FS: Od Nového roka všetok tovar zo Spojeného kráľovstva podlieha colnému dohľadu

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 31. decembra (TASR) – Všetok tovar zo Spojeného kráľovstva bude od 1. januára 2021 podliehať colnému dohľadu i colnej kontrole na hraniciach alebo na letiskách. Upozorňuje na to Finančná správa (FS) v súvislosti s novými pravidlami po skončení prechodného obdobia po brexite.

Nové pravidlá obchodu medzi Spojeným kráľovstvom a členskými štátmi EÚ sa budú od Nového roka riadiť „pobrexitovou“ dohodou. Finančná správa deklaruje, že je na novú situáciu pripravená a svojim klientom pomôže.

Keďže sa od Nového roka stáva aj pre Slovensko Spojené kráľovstvo treťou krajinou, tovary dovezené z Británie bude treba precliť. „Podnikatelia aj občania musia podať colné vyhlásenie. Hoci sa vo väčšine prípadov bude na základe ‚pobrexitovej‘ dohody uplatňovať nulová alebo znížená sadzba pre dovozné clo, v niektorých prípadoch sa vymeraniu colných poplatkov nevyhnete,“ upozornila hovorkyňa FS Martina Rybanská.

Ako spresnila FS, na podanie elektronického dovozného alebo vývozného colného vyhlásenia je potrebné mať kvalifikovaný elektronický podpis, nainštalované podpisové komponenty v počítači zo slovensko.sk, aktivovanú elektronickú schránku na Ústrednom portáli verejných služieb a registráciu v informačnom systéme Centrálny elektronický priečinok. Firmy tiež potrebujú tzv. číslo EORI, ktoré je platné v celej Európskej únii a používa sa pri podávaní colného vyhlásenia v každom z členských štátov.

Aj napriek „pobrexitovej“ dohode však platia pravidlá ako v prípade iných tretích krajín, zdôraznila FS. Pri zásielkach do hodnoty 22 eur neplatí občan clo a ani daň z pridanej hodnoty (DPH). Ak je však zásielka vo vyššej hodnote, tak ju klient musí precliť, pričom platí DPH a od hodnoty zásielky 150 eur platí aj clo. FS pripomenula, že Veľká Británia sa s Európskou úniou dohodla na nulových, resp. znížených clách a kvótach pre dovážaný tovar, prihliadať sa však pri colnom konaní bude na pravidlá pôvodu stanovené „pobrexitovou“ dohodou.

„Upozorňujeme tiež na colné poplatky. Tie sa totiž netýkajú iba cla, ktoré môže byť nulové alebo znížené na základe ‚pobrexitovej‘ dohody, ale súčasťou je aj DPH a prípadne spotrebná daň, ak ide o tovar, ktorý je predmetom tejto dane,“ priblížila hovorkyňa s tým, že dohoda neupravuje vnútorné dane členských štátov, a preto, ak sa nebude vymeriavať clo, tak DPH, prípadne spotrebná daň sa vyberať bude.

Finančná správa dáva do pozornosti, že v prípade otázok sa ľudia môžu obracať na jej call centrum, ktoré funguje nonstop. Podrobné informácie o obchodných podmienkach po brexite nájdu občania aj na webovej stránke Finančnej správy.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *