REDAKCIU DAV DVA informovala Mária Molčanová, dcéra Jána Kulicha a riaditeľka Galéria Jána Kulicha vo Zvolenskej Slatine.
VÝSTAVA „TRVANIE V ČASE“ – MEDAILY A MINCE JÁNA KULICHA
Prvá časť výstavného cyklu venovaná výberu z medailérskej tvorby Jána Kulicha – fascinujúcej oblasti, kde sa stretáva precíznosť detailu s hĺbkou výrazu. Výstava predstavuje viac ako 400 medailí a mincí, ktoré prezentujú Kulichovo majstrovstvo v práci s malým formátom – v kompozícii, symbolike aj príbehu.
1.máj – 31. október 2025
Galéria Jána Kulicha, Zvolenská Slatina
V roku 2025 si pripomíname 10. výročie otvorenia Galérie Jána Kulicha a zároveň nedožité 95. narodeniny tohto výnimočného sochára. Pri tejto príležitosti vznikol viacročný výstavný projekt „Trvanie v čase“, ktorý v troch tematických častiach predstaví komplexnosť Kulichovej tvorby – od medailí cez komornú až po monumentálnu plastiku.
Výstava v roku 2025 približuje výber z medailérskej tvorby Jána Kulicha – viac ako 400 liatych a razených medailí, cez autorské návrhy až po pamätné mince realizované pre Národnú banku Slovenska. Kulichova umelecká cesta sa začala už ako pätnásťročnému študentovi na Akadémii výtvarných umení v Prahe, kde začal študovať v medailérskej špeciálke prof. Otakara Španiela. Úctu k svojmu pedagógovi dokladá aj socha pri vstupnom paneli – figurálny portrét prof. Španiela z roku 1982. Spolupráca s Mincovňou Kremnica sa začala už v roku 1948, vďaka Španielovej iniciatíve, keď organizoval so svojimi študentmi exkurzie do mincovne, aby sa adepti medailérskej tvorby mohli oboznámiť so základmi technickej prípravy razenia medailí. Medzi vystavenými dielami nájdeme aj Kulichove študentské práce z rokov 1948 – 1950: Detvan, Slovenská matka, Marína, vybrané aj na prestížnu medzinárodnú výstavu FIDEM v Paríži v roku 1949.
Výstava sleduje vývoj Kulichovej medailérskej tvorby – od raných diel a voľnej tvorby cez tematické celky ako Zo života Danteho, súbor plakiet slovenských spisovateľov či súbor medailí Instrumentum Excellens – až po návrhy na mince pre Národnú banku Slovenska, cyklus 10 slovenských svätcov a 10 strieborných pamätných mincí.
Zastúpené sú aj razené medaily venované výnimočným osobnostiam a udalostiam slovenského kultúrneho života – maliar Ľudo Fulla, Lúčnica, SĽUK, Majster Pavol z Levoče, Vladimír Mináč, Juraj Kubánka, Rinaldo Oláh či prezident Rudolf Schuster. Záver medailérskeho odkazu tvorí cyklus 45 portrétov svetových hudobných skladateľov z roku 2012.
Výraznú vizuálnu silu výstavy dotvárajú veľkoplošné detaily medailí, ktoré odhaľujú autorovu brilantnú modelačnú techniku a nezameniteľný sochársky rukopis.
Druhé podlažie galérie ponúka chronologický pohľad na život a tvorbu Jána Kulicha cez dobové fotografie, ranné detské rezbárske práce a plastiky vytvorené unikátnou technológiou zváraného železa.
Výstava je otvorená do 31. októbra 2025.
Tento projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Viac informácií nájdete na www.galeriajanakulicha.sk
Mária Molčanová, 15. 5. 2025