Generálny prokurátor M. Žilinka dal pokyn preveriť konanie Remišovej

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Podľa stránky Blog investigatívnej žurnalistiky, vyzerá to tak, že Veronika Remišová môže mať problém. Generálny prokutátor Maroš Žilinka, dal na základe medializovaných informácií europoslankyne Lucie Nicholsonovej, voči nečinnosti, z ktorej podozrieva ministerku Veroniku Remišovú, pokyn na preverenie jej konania.

Facebook Blog investigatívnej žurnalistiky:

Vyzerá, že Remišová má zavarené.

Generalny prokurátor SR uložil zástupcovi ŠP preveriť, či Remišovej konaním nedošlo k spáchaniu trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Remišovej pochybenie pritom potvrdzuje oficiálne aj MPSVaR.

Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka: Generálny prokurátor Slovenskej republiky Maroš Žilinka uložil zástupcovi špeciálneho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry preveriť informácie, ktoré prezentovali na tlačovej konferencii dňa 8.2.2021 poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová a poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Janka Bittó Cigániková, že Slovenská republika prišla o 1 mld. eur v dôsledku nezabezpečenia realokácie finančných prostriedkov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja do Európskeho sociálneho fondu nekonaním podpredsedníčky vlády a ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, a teda, či takým konaním nedošlo k spáchaniu trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

https://www.facebook.com/104581384898700/posts/120210680002437/

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Každé jedno moje slovo na dnešnej TB bolo pravdivé. Veronika Remišová hovorí o iných peniazoch, alokovaných z iných fondov. Nazvala ma klamárkou, ale v takom prípade klame Európska Komisia a jej zástupcovia. NIE JE MILIARDA AKO MILIARDA, VERONIKA,…ale tu nejde o nás. Ide o tých, ku ktorým sa tieto peniaze majú čo najrýchlejšie dostať. Túto lavínu spustili podnety ľudí, ktorí prepadávajú cez sito štátnej pomoci. Napísala som premiérovi list, kde menujem návrhy na zlepšenia a informácie sa sypali ďalej.

V Európskom parlamente od začiatku krízy veselo schvaľujeme ďalšie a ďalšie miliardy, len aby som sa potom dozvedela, že štátna pomoc musí ísť už niekoľko mesiacov zo štátneho rozpočtu. A o tieto rozpory som sa začala zaujímať. Základné posolstvo dnešnej TB nebol útok na Veroniku Remišovú a je mi ľúto, ak to tak vyznelo. Bola to zúfalá výzva na zlepšenie, pretože nám hrozí, že o eurofondy znovu prídeme. Najmä kvôli dedičstvu bývalej vlády, ale aj dnešným rozhodnutiam, ak uprednostňujeme rezortizmus pred záujmom všetkých.

V Európskom fonde regionálneho rozvoja (EFRR), ktorý sme skôr nečerpali ako čerpali ostalo nezazmluvnených zhruba 1,8 miliardy EUR, ktoré sme mohli ľubovoľne presunúť na fondy medzi Európsky fond regionálneho rozvoja, Európsky sociálny fond a Kohézny fond. Dedičstvo SMERu a len ťažko doženieme za tri roky to, na čo sme mali sedem rokov. Veď posúďte sami – za menej ako tretinu času, ktorý nám ostáva máme vyčerpať 70 percent zdrojov.

Na tlačovej besede moja výhrada smerovala výlučne k tomu, že sme dostatočne nevyužili flexibilitu v rámci štrukturálnych fondov, ktorú bolo možné využiť iba do konca roku 2020. Dostali sme jedinečnú možnosť – z nečerpaného a neefektívneho fondu presunúť 1 miliardu na Schémy udržania zamestnanosti alebo odmeny pre pracovníkov v prvej línií. Mohli sme tak urobiť výlučne do konca decembra a tlačila na to aj Európska komisia. Neurobili sme tak, premrhali sme jedinečnú možnosť minút miliardu tam, kde to potrebujeme. Namiesto toho je zabetónovaná vo fonde, ktorý dlhodobo nedokážeme efektívne čerpať. Ja osobne sa snažím z mojej pozície predovšetkým zachraňovať ľudí, ktorí sa nám jeden po druhom prepadávajú zo zlých podmienok až do chudoby. Milióny presunuté na Kurzarbeit sú už dávno minuté a miesto čerpania eurofondov budeme musieť zaťažovať štátny rozpočet. Pristupujme ku každému ďalšiemu balíku eurofondov ako k novému “plánu obnovy” a nie iba víťazstvu konkrétneho ministra. Niekoľkonásobne viac čerpať nedokážeme v horizonte dvoch rokov, tak buďme realisti a presuňme všetko tam, kde to minúť dokážeme.

P.S. Pripájam tlačovú správu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, kde mi dal vo všetkom za pravdu. https://e.dennikn.sk/…/nicholsonova-prisli-sme-o…/

Zuzana Šubová: Práve som si vypočula Veroniku Remišovú na rádiu Expres v relácii Braňa Závodského a musím bohužiaľ konštatovať, že pani Remišová zavádza a nehovorí pravdu. Na jasnú otázku Braňa Závodského, že kto môže za to, že sa nepresunuli zdroje z jednotlivých operačných programov v rámci EFRR (Európsky fond regionálneho rozvoja) do sociálneho fondu v objeme 1 miliardy EUR, ktorý má v gescii minister Krajniak – hodila zodpovednosť na jednotlivých ministrov. Keď sa jej opýtal pán Závodský aj na Operačný program IROP, tak povedala, že ten je v gescii Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka – tak to je bohužiaľ zavádzanie, pretože od 1.10.2020 prešiel OP IROP / Integrovaný regionálny operačný program / práve pod ministerku Veroniku Remišovú na MIRRI, čo znamená, že práve ona mohla rozhodnúť o presune týchto peňazí z tohto operačného programu. Na OP IROP som pracovala ako riaditeľka odboru technickej pomoci a poznám súvislosti, ako aj personálne obsadenie tohto operačného programu.

Pani ministerka Remišová – ak chcem byť korektná, tak nemôžem reagovať inak. Celková alokácia pre OP IROP na roky 2014 – 2020 bola 1.699 mld eur a čerpanie k 31.12.2020 bolo 556 mil eur. Podiel čerpania IROP k 31.12.2020 je 10,17 % (podiel čerpania operačného programu na celkovom čerpaní). Čiže pani ministerka mala k dispozícii vyše 1 miliardy eur, k dispozícii, ktorú mohla realokovať ( po analýze už zazmluvnených, nakontrahovaných projektov). Nakoľko viem, že za týmto operačným programom IROP (vrátane jeho vedenia) sú v pozadí silné záujmy finančnej skupiny Slavia Capital – na ktoré som upozorňovala aj v mojom TO na ÚŠP, sa nečudujem, že mohla byť ministerka Remišová dotlačená pod tlak aby nerealokovala tieto finančné zdroje z OP IROP na požadovaný sociálny fond. Toto je však jej rozhodnutie, ktoré si musí obhájiť – že prečo nepresunula z tohto operačného programu požadované prostriedky. Ja jej vrelo odporúčam odstaviť ľudí z vedenia ministerstva MIRRI ako je Denisa Žiláková, ďalej odstaviť aj bývalé vedenie OP IROP.Pani Remišová – ak máte problém s obsadzovaním skutočných odborníkov na eurofondy, ktorí sú zároveň aj neskorumpovateľní slušní ľudia, rada Vám pomôžem s personálnym obsadením.PS: zdroj – Ministerstvo financiíhttps://www.facebook.com/714437508635046/posts/3709091999169567/https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=498744611113702&id=100029345026284

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *