Gove: EÚ musí urobiť krok vpred, aby dosiahla dohodu s Britániou o obchode

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Londýn 9. decembra (TASR) – Podľa Michaela Gova, šéfa úradu britskej vlády, Európska únia (EÚ) sa musí posunúť a urobiť krok vpred. Uviedol to pre Times Radio pred odchodom premiéra Borisa Johnsona do Bruselu na večeru s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou v rámci posledného pokusu vyhnúť sa búrlivému brexitu bez obchodnej dohody o tri týždne.

S rastúcimi obavami z chaotického finále päťročnej „brexitovej drámy“, keď Spojené kráľovstvo 31. decembra definitívne opustí Úniu, je táto večera považovaná za poslednú príležitosť na prelom stagnujúcich rokovaní.

Zdroj z britskej vlády zdôraznil, že k dohode nemusí dôjsť, rovnako ako hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. Írsko tiež naznačilo, že je v otázke dohody pesimistické.

Gove síce odmietol špekulovať o šanci na dohodu, uviedol však, že často môže stretnutie lídrov viesť k prielomu.

Zlyhanie rokovaní o dohode povedie k problémom na hraniciach, otrasie finančnými trhmi a spôsobí chaos v dodávateľských reťazcoch po celej Európe aj mimo nej. A to v čase, keď svet čelí obrovským ekonomickým nákladom na pandémiu ochorenia COVID-19.

Britská libra v stredu ráno oproti doláru stagnovala na úrovni 1,3369 USD/GBP po troch dňoch strát.

Barnier v utorok (8. 12.) vyhlásil, že je presvedčený, že odchod Británie z jednotného trhu a colnej únie EÚ bez dohody na konci roka je teraz pravdepodobnejší, ako dohoda o obchode, uviedli zdroje z bloku.

Diplomat z Bruselu, ktorý nechcel byť menovaný spresnil, že Barnier to povedal na stretnutí s ministrami európskych záležitostí 27 štátov bloku. Barnier dodal, že podľa neho nastal čas, aby blok aktualizoval svoje krízové plány pre brexit bez dohody.

Británia v utorok uviedla, že uzavrela s EÚ dohodu o režime na hraniciach medzi Írskom a Severným Írskom, a preto teraz v návrhu domácej legislatívy zruší doložku, ktorá by bola porušením dohody o tzv. rozvode.

Gove uviedol tiež, že dohoda o Severnom Írsku otvorila „hladšiu cestu“ k možnej dohode. Dodal však, že ak nebude uzavretá obchodná dohoda, minister financií Rishi Sunak podnikne kroky na zabezpečenie konkurencieschopnosti britských firiem.

Írsky denník Irish Times v stredu informoval, že premiér Michal Martin je „pesimistický“, pokiaľ ide o šance, že Británia a EÚ dosiahnu v najbližších dňoch konsenzus o dohode o voľnom obchode.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová zase vyhlásila, že stále existuje šanca na dohodu. Varovala však: „Nesmieme ohroziť integritu spoločného trhu.“

Merkelová v dolnej komore parlamentu Bundestagu povedala, že blok nesmie ustúpiť pokiaľ ide o jeho tzv. červené čiary. Niektoré podmienky britskej strany tak nemôže akceptovať, aj keď by to znamenalo brexit bez dohody

Dodala, že proces prechodu od súčasného „harmonizovaného právneho systému“ medzi Britániou a EÚ do obdobia po brexite, keď sa systémy oboch strán budú čoraz viac rozchádzať, si vyžaduje „rovnaké podmienky pre firmy zajtra aj pozajtra“.

„Nemôžeme len povedať, že o tom nebudeme hovoriť, inak by sme skončili s nespravodlivými podmienkami hospodárskej súťaže, ktoré od našich firiem nemôžeme požadovať,“ skonštatovala a dodala, že na túto otázku potrebuje EÚ uspokojivú odpoveď.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *