Grécka vláda je vďačná Slovensku za zrušenie účasti na vojenskom cvičení

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Zdroj ilustračného obrázka: Pexels free photos
Spracoval: Marián Moravčík

(zdroj)

Pred tromi dňami, 24. 5. 2021, začalo v Turecku medzinárodné vojenské cvičenie za účasti armád Turecka, USA, Azerbajdžanu, Kataru, Slovenska a tzv. Severocyperskej tureckej republiky. Práve posledný menovaný účastník sa stal zdrojom medzinárodných problémov. Územie severného Cypru totiž nie je medzinárodne uznaným štátom. Grécko a Cyperská republika ho považujú za „Tureckom okupovanú časť Cypru“.

Slovenskí vojaci na tomto cvičení plnili „len“ kontrolné a monitorovacie úlohy pod vedením armády USA. Ich účasť však mala potenciál zhoršiť medzinárodné vzťahy Slovenska s Gréckom a Cyprom.
(Pozn. MM: Severný Cyprus ako nezávislý štát uznáva len Turecko a proti jeho medzinárodnému uznaniu sa vyslovilo aj valné zhromaždenie OSN rezolúciami 541 a 550. Severný Cyprus je od Cyperskej republiky oddelený demilitarizovaným pásmom, v ktorom dlhodobo pôsobia mierové sily OSN. Slovensko má v tejto línii vlastný sektor, v ktorom od roku 2001 pôsobí kontingent aktuálne v sile 240 profesionálnych vojakov.)


(zdroj)

Grécka a Cyperská republika po začatí cvičenia adresovali slovenskému ministerstvu zahraničných vecí koordinované demarše so žiadosťou o prehodnotenie účasti Slovenska.

Dnes (27. 5.) na schôdzke ministrov zahraničných vecí EÚ informoval minister Korčok svojho gréckeho kolegu Dendiasa, že Slovensko vyhovelo demaršu Grécka a Cypru a svoju účasť na vojenskom cvičení odrieklo.

Minister Ivan Korčok, podľa oficiálnej správy ministerstva zahraničných vecí Grécka, tento krok zdôvodnil záväzkom Slovenska dodržiavať medzinárodné právo a byť solidárny s ostatnými členmi EÚ. (Pozn. MM: Slovensko bolo jedinou členskou krajinou EÚ, ktorá sa zúčastňovala na tomto cvičení.)

Grécke ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo vďačnosť Slovenskej republike za rýchlu reakciu na demarše.

.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Grécka vláda je vďačná Slovensku za zrušenie účasti na vojenskom cvičení

  • 28. mája 2021 at 5:58
    Permalink

    Korčok je špina, odporná kreatura a zradca Slovenska. Je to hnusný kolaborant s ušackym vojnovymi stvačmi. Tajne dúfam že raz bude niesť zodpovednosť za svoje zradcovske konanie.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *