Grécko: Tisíce študentov protestovali proti vládnym reformám. Syriza zákaz demonštrácií označila za svojvoľný a nedemokratický

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Atény 28. januára (TASR) – Tisíce študentov a učiteľov v gréckom hlavnom meste Atény a v druhom najväčšom meste Solún protestovali vo štvrtok proti reformám týkajúcim sa školstva. Porušili tak týždeň trvajúci zákaz protestov, ktorý vláda zaviedla v rámci boja proti koronavírusovej pandémii, píše agentúra AP.

Na demonštrácii v Aténach sa zúčastnilo približne 4000 ľudí, do ulíc Solúna vyšlo zhruba 1500 demonštrantov. Študenti a učitelia sú proti návrhom týkajúcim sa školstva vrátane plánu zaviesť policajné hliadky na univerzitných kampusoch.

Grécka vláda v utorok z dôvodu ochrany verejného zdravia zakázala do 1. februára protesty viac ako 100 ľudí. V prípade porušenia zákazu hrozí pokuta až do výšky 3000 eur pre jednotlivcov organizujúcich zhromaždenia alebo demonštrácie a 5000 eur pre skupiny alebo organizácie.

Bezprostredne nebolo jasné, či budú uložené pokuty aj organizátorom štvrtkových protestov. Tie sa skončili bez incidentov krátko popoludní.

Ľavicové strany zákaz demonštrácií kritizovali. Najväčšia opozičná strana Syriza ho označila za „svojvoľný a nedemokratický“.

Aktuálne majú Gréci povolené opúšťať svoje domovy iba v nevyhnutých prípadoch, akými sú napríklad návšteva lekára či cesta do práce. Grécko zaznamenalo od začiatku pandémie viac ako 154.000 potvrdených prípadov infekcie koronavírsuom SARS-CoV-2 a 5724 úmrtí.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *