Gruzínska vláda podala demisiu, nová musí byť schválená do 14 dní

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Tbilisi 11. decembra (TASR) – Gruzínska vláda podala v piatok demisiu. Agentúre TASS to v piatok oznámila tlačová služba gruzínskej vlády s tým, že predseda vlády a celý kabinet sú do vymenovania nového kabinetu poverení vykonávaním svojich funkcií.

Podľa ústavy má gruzínsky parlament teraz dva týždne na schválenie novej vlády.

Ak sa tak nestane, prezidentka Salome Zurabišviliová rozpustí zákonodarný zbor a vyhlási predčasné parlamentné voľby.

Podľa predbežných údajov chce vládnuca strana Gruzínsky sen – Demokratické Gruzínsko opätovne nominovať na post predsedu vlády Giorgiho Gachariu, ktorý vedie kabinet od septembra 2019.

Parlamentné voľby v Gruzínsku sa konali v dvoch kolách – 31. októbra a 21. novembra.

Ústredná volebná komisia 3. decembra zverejnila konečné výsledky volieb, podľa ktorých zvíťazila vládnuca strana Gruzínsky sen – Demokratické Gruzínsko, pričom získala 48,22 percent hlasov a tým aj 90 zo 150 mandátov v parlamente.

Opozičný blok Sila v jednote, ktorého súčasťou je aj strana Zjednotené národné hnutie (UNM), založená exprezidentom Michailom Saakašvilim, získal podľa oficiálnych výsledkov 27,18 percenta hlasov. Celkovo opozícia po voľbách obsadí 60 poslaneckých kresiel.

Tento rok bola hranica pre vstup politického subjektu do parlamentu stanovená na jedno percento pre politické strany; v prípade blokov platilo, že musí získať vo voľbách toľko percent, koľko je v nej združených politických strán.

Opozícia neuznáva výsledky hlasovania a považuje voľby za zmanipulované.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *