Vážení priaznivci DAV-u DVA
Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.
V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.
Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.
Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712
New York/Tripolis 17. februára (TASR) – Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v utorok všetky zahraničné sily a žoldnierov v Líbyi, aby opustili krajinu. Uviedol to počas rozhovorov s predstaviteľmi prechodnej vlády tohto vojnou zmietaného severoafrického štátu, informoval hovorca OSN Stéphane Dujarric, ktorého cituje agentúra AFP.
Guterres „sa rozprával osobitne s dezignovaným predsedom prezidentskej rady Muhammadom Júnisom Manfím a s dezignovaným líbyjským premiérom Abdalom Hamídom Dubajbom,“ uviedol Dujarric.
„Generálny tajomník počas telefonátov zdôraznil podporu OSN pre líbyjské voľby, monitorovanie prímeria a dôležitosť stiahnutia zahraničných síl z krajiny,“ pokračoval hovorca OSN.
Podľa OSN ešte vlani v decembri pôsobilo v Líbyi približne 20.000 zahraničných vojakov a žoldnierov. Dujarric v utorok uviedol, že OSN nemá informácie o tom, že by začali z krajiny odchádzať.
„Nepočul som nijaké správy o odchode zahraničných síl. Chceme, aby sa to stalo, samozrejme, čo najskôr,“ dodal.
Gutteres ďalej Manfímu a Dubajbovi zagratuloval a zdôraznil dôležitosť celonárodných volieb, naplánovaných na 24. decembra.
Líbya upadla do chaosu v roku 2011 po zvrhnutí bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Má v súčasnosti dve súperiace vlády – vládu podporovanú OSN v metropole Tripolis a ďalšiu na východe krajiny v meste Tobruk, ktorá je lojálna vojenskému veliteľovi Chalífovi Haftarovi. Krajina sa stala zástupným bojiskom súperiacich síl a do konfliktu boli vtiahnuté zahraničné mocnosti.