Guterres vyzval zahraničné sily a žoldnierov na odchod z Líbye

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

New York/Tripolis 17. februára (TASR) – Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v utorok všetky zahraničné sily a žoldnierov v Líbyi, aby opustili krajinu. Uviedol to počas rozhovorov s predstaviteľmi prechodnej vlády tohto vojnou zmietaného severoafrického štátu, informoval hovorca OSN Stéphane Dujarric, ktorého cituje agentúra AFP.

Guterres „sa rozprával osobitne s dezignovaným predsedom prezidentskej rady Muhammadom Júnisom Manfím a s dezignovaným líbyjským premiérom Abdalom Hamídom Dubajbom,“ uviedol Dujarric.

„Generálny tajomník počas telefonátov zdôraznil podporu OSN pre líbyjské voľby, monitorovanie prímeria a dôležitosť stiahnutia zahraničných síl z krajiny,“ pokračoval hovorca OSN.

Podľa OSN ešte vlani v decembri pôsobilo v Líbyi približne 20.000 zahraničných vojakov a žoldnierov. Dujarric v utorok uviedol, že OSN nemá informácie o tom, že by začali z krajiny odchádzať.

„Nepočul som nijaké správy o odchode zahraničných síl. Chceme, aby sa to stalo, samozrejme, čo najskôr,“ dodal.

Gutteres ďalej Manfímu a Dubajbovi zagratuloval a zdôraznil dôležitosť celonárodných volieb, naplánovaných na 24. decembra.

Líbya upadla do chaosu v roku 2011 po zvrhnutí bývalého diktátora Muammara Kaddáfího. Má v súčasnosti dve súperiace vlády – vládu podporovanú OSN v metropole Tripolis a ďalšiu na východe krajiny v meste Tobruk, ktorá je lojálna vojenskému veliteľovi Chalífovi Haftarovi. Krajina sa stala zástupným bojiskom súperiacich síl a do konfliktu boli vtiahnuté zahraničné mocnosti.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *