Haščák je na slobode, spoluobvinení Lučanského ostávajú vo väzbe

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 7. januára (TASR) – Šesticu mužov, ktorú zadržali v rámci policajnej akcie Judáš na začiatku decembra minulého roka, budú stíhať väzobne. Rozhodol o tom vo štvrtok senát Najvyššieho súdu (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.


      „Senát 5T NS SR na dnešnom neverejnom zasadnutí rozhodol tak, že sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a obvinených  J. R. a D. Č. proti uzneseniu Špecializovaného trestného súdu z 5. decembra 2020 zamietol ako nedôvodné. Súd rovnako pre nedôvodnosť zamietol aj sťažnosti obvinených L. V., B. B., P. G. a M. K. proti uzneseniu ŠTS zo 6. decembra. Predmetné uznesenie zrušil len vo vzťahu k obvinenému M. L.,“ vysvetlila ďalej hovorkyňa.


      Medzičasom zosnulý policajný exprezident Milan L. a ďalšie štyri osoby zadržané v rámci policajnej akcie Judáš boli pôvodne stíhaní väzobne, keď o tom 6. decembra rozhodla sudkyňa pre prípravné konanie ŠTS v Pezinku Pamela Záleská. Sudkyňa vyhovela návrhu prokurátora ÚŠP Petra Kyselu, zobrala do väzby všetkých piatich obvinených, o ktorých vtedy rozhodovala, z dôvodov kolúznej a pokračovacej väzby. Nebol akceptovaný dôvod útekovej väzby vo vzťahu k trom obvineným. Okrem policajného exprezidenta rozhodovala aj o väzbe námestníka riaditeľa SIS Borisa B., ktorý je dočasne mimo služby, bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra G., policajného vyšetrovateľa Mariána K. a   bývalého policajta Ladislava V. 


      Piateho decembra sudkyňa rozhodla o väzbe pre dvoch ďalších obvinených – bývalého viceprezidenta Finančnej správy Daniela Č. a bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností ministerstva vnútra Jozefa R. U nich bola dôvodom väzobného stíhania obava z ovplyvňovania svedkov, takzvaná kolúzna väzba.


      Počas akcie Judáš obvinili osem osôb. Návrh na vzatie do väzby bol vznesený siedmim z nich, keďže Norbert B. je už väzobne stíhaný v inej veci. Obvinenia sa týkajú prijímania úplatku, podplácania, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a tiež ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.


      Voči Milanovi L. vydal prokurátor ÚŠP 31. decembra uznesenie, ktorým zastavil trestné stíhanie. Uznesenie ešte nie je právoplatné.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “Haščák je na slobode, spoluobvinení Lučanského ostávajú vo väzbe

 • 7. januára 2021 at 18:47
  Permalink

  …á – a mafia sa nám prezliekla zo šuštiakov do oblekov – a čoraz drahších …

  Tu pomôže len revolúcia – a tоварищ Виссарионович

  Reply
 • 7. januára 2021 at 19:34
  Permalink

  Pravda zvíťazí! Len jej to trochu dlho trvá.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *