Heger reaguje na Žilinku: Nemalo by to byť protiústavné, je to v záujme ochrany zdravia

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 24. marca (TASR) – Minister financií Eduard Heger (OĽANO), ktorý je dočasne poverený aj vedením rezortu zdravotníctva, si nevie predstaviť, že by mohlo byť súčasné predĺženie núdzového stavu protiústavné. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády. Reagoval tým na krok generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý podal podnet Ústavnému súdu preskúmať ústavnosť obmedzení základných práv a slobôd v súvislosti s predĺžením núdzového stavu.

„Nemalo by to byť protiústavné, je to v záujme ochrany zdravia,“ zdôraznil Heger s tým, že zrušenie núdzového stavu by mohlo spôsobiť enormnú mobilitu, a tým aj zvyšovanie počtu nakazených obyvateľov novým koronavírusom.

Heger chce lepšie vysvetľovať verejnosti, prečo je nevyhnutné udržať núdzový stav. „To nie je o tom, že sa politicky niekto rozhodol držať ľudí zavretých, ako to tvrdí opozícia,“ podotkol. Vyhlásil, že Slovensko má stále kritické čísla, najmä čo sa týka počtu hospitalizovaných.

Podnet generálneho prokurátora nevníma ako krok proti súčasnej vláde. „Nešiel by som do takýchto špekulácií. Dal by som mu priestor na to, aby svojimi výsledkami presvedčil verejnosť o tom, že koná spravodlivo,“ dodal. Zdôraznil, že nie je správne spochybňovať inštitúcie štátu.

Generálny prokurátor považuje za potrebné podrobiť napadnuté časti uznesenia vlády testu proporcionality. Tvrdí, že zákaz pohybu a pobytu implicitne zasahuje aj do výkonu ďalších základných práv a slobôd občanov garantovaných Ústavou SR. Podaným návrhom sa Žilinka domáha aj preskúmania ústavnosti absolútneho zákazu vycestovania do zahraničia na účely rekreácie.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
5 thoughts on “Heger reaguje na Žilinku: Nemalo by to byť protiústavné, je to v záujme ochrany zdravia

 • 24. marca 2021 at 11:41
  Permalink

  V záujme zdravia? Koho? Tých 8000 mŕtvych?

  Reply
 • 24. marca 2021 at 11:53
  Permalink

  V záujme zdravia by bolo, keby som sa dostala na preventívnu prehliadku bez šprtania v nosohltane. V záujme zdravia by bolo, keby ma neodmietli v kúpeľoch ako samoplatiteľku. V záujme zdravia by bolo, aby ste zrušili debilné prekrývanie dýchacích ciest. A v neposlednom rade b&y bolo v záujme zdravia, aby ste odišli do pekla.

  Reply
 • 24. marca 2021 at 14:17
  Permalink

  Predlženie núdzového stavu,nie je v záujme ochrany občana a zdravia.Na ochranu zdravia sa robia iné opatrenia ako núdzový stav.

  Reply
 • 24. marca 2021 at 14:26
  Permalink

  Núdzový stav je len na ochranu konvojov NATO smerujúcich na východ a ochranu SVEDKOV MATOVIČOVICH trasúcich sa pred zúčtovaním zúriaceho národa.

  Reply
 • 24. marca 2021 at 15:57
  Permalink

  V záujme zdravia by bolo keby ste občanom vysvetlili , že používanie respirátorov aj vonku je cesta k astme a k chorobám dýchacích ciest .

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *