Hlavná téma nedele? Kolúzna väzba. Boja sa v koalícii, že Kollár zahlasuje s opozíciou?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

J.Bittó Cigániková tvrdí, že sa rodí kompromis k návrhu o kolúznej väzbe

Bratislava 16. mája (TASR) – K návrhu o kolúznej väzbe sa rodí kompromis. V nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedla poslankyňa Národnej rady (NR) SR Jana Bittó Cigániková (SaS). Detaily kompromisu podľa nej ešte nie sú známe.


      Poslanec NR SR György Gyimesi (OĽANO) tvrdí, že klub bude v pondelok (17. 5.) diskutovať o kolúznej väzbe. Poznamenal, že sa musia zjednotiť. Nevylúčil v diskusnej relácii ani to, že by sa v klube dohodli na voľnom hlasovaní. „Je to spor medzi Máriou Kolíkovou a Sme rodina. My by sme sa chceli od toho držať bokom,“ povedal Gyimesi.


      Osobne si myslí, že ak by sa posunul návrh poslankyne Sme rodina Petry Hajšelovej do druhého čítania, bol by dostatok času, aby sa návrh upravil a prišlo k dohode.


      Nezaradený poslanec Matúš Šutaj Eštok poznamenal, že ho vyrušuje, že sa ministerka spravodlivosti nedrží faktov a rozumie návrhu od Sme rodina. Ako tvrdí, kolúzna väzba sa podľa neho stala nástrojom „na týranie“. Potvrdil, že si ctí prezumpciu neviny.


      Rokovania o dôveryhodnosti Kolíkovej (Za ľudí) nepovažujú v OĽANO za uzavreté, povedal Gyimesi. Avšak nepredpokladá, že by prišiel z klubu OĽANO návrh na ďalšie odolávanie šéfky rezortu spravodlivosti.

V. Remišová: Verím, že v koalícii prejde vládny návrh o kolúznej väzbe

Bratislava 16. mája (TASR) – Tzv. červenú čiaru a signál na odchod z vlády by pre stranu Za ľudí predstavovalo to, ak by v parlamente prešiel návrh Sme rodina na zmenu kolúznej väzby v súčasnom znení. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedla predsedníčka strany, vicepremiérka Veronika Remišová.


      „Chceme, aby prešiel vládny návrh a aby bola na znení úpravy dohoda v koalícii,“ povedala. Avizovala, že v pondelok sa témou kolúznej väzby a legislatívnej úpravy bude zaoberať koaličná rada.


      V súvislosti s oponentom v diskusii, podpredsedom Smeru-SD Ladislavom Kamenickým, skonštatovala, že Smer-SD vyvíja obrovský tlak na to, aby sa z väzby dostali jeho nominanti, ktorí sú obvinení.


      Kamenický v reakcii upozornil, že zmena podmienok kolúznej väzby neznamená oslobodenie obvinených. „Je to klamstvo, ktoré sa tu šíri,“ poznamenal smerom k vyjadreniam koalície. Je presvedčený, že inštitút kolúznej väzby sa v súčasnosti zneužíva, nátlak na obvinených, ktorý predstavuje, prirovnal k stredoveku.


      Remišová sa v relácii vyjadrila aj k ďalšiemu odchodu zo strany. „Ak niekto chce odísť, musí si vždy nájsť dôvod,“ povedala v súvislosti s odchodom Andrey Letanovskej. Na otázku, či cíti podporu v strane, zdôraznila, že politici by sa nemali zaoberať svojimi problémami alebo problémami v strane, ale tým, čo trápi ľudí. Neodpovedala priamo, či sa uskutoční snem a voľba nového predsedu, respektíve či to sama bude iniciovať. „Ak k tomu diskusia v strane príde, budeme sa tým zaoberať, ale opakujem, že by sme sa mali zamerať na tvrdú prácu pre ľudí,“ zdôraznila.

Nastavenie kolúznej väzby treba zmeniť, zhodli sa M.Krajniak a J.Richter

Bratislava 16. mája (TASR) – Súčasné podmienky kolúznej väzby sa musia zmeniť. V diskusnej relácii TA3 V politike sa na tom zhodli minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) a jeho predchodca na poste šéfa rezortu práce, podpredseda Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci Ján Richter (Smer-SD).


      Obaja zároveň odmietli účelovosť motivácie a podpory návrhu na úpravu kolúznej väzby z dielne Sme rodina, ktorá je v súčasnosti v parlamente.


      Krajniak upozornil, že nevyhnutnosť revidovať podmienky nastavenia kolúznej väzby posilňuje aj nález Ústavného súdu v prípade advokáta Martina R. „Sme, samozrejme, pripravení na diskusiu i na ústupky v rámci nášho návrhu, to podstatné však je, že kolúzna väzba má byť nástroj na objasňovanie vecí, nie na zdržovanie,“ uviedol. „Nie je možné, aby bol niekto v kolúznej väzbe rok len preto, lebo vyšetrovatelia nikoho nevypočuli,“  zdôraznil.


      Richter v prípade obviňovaní Smeru-SD z účelovosti snáh o zmenu podmienok kolúznej väzby povedal, že „niektorí by už mali prestať mať krvavé oči“.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *