Holandsko: Súd nariadil vláde zrušiť zákaz nočného vychádzania, na Slovensku je, žiaľ situácia v súdnictve iná

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Haag 16. februára (TASR) – Okresný súd v Haagu v utorok rozhodol, že holandská vláda musí okamžite zrušiť celoštátny zákaz nočného vychádzania, ktorý bol zavedený z dôvodu pandémie nového koronavírusu. Dôvodom je podľa súdu nelegitímne použitie vládnych právomocí, informovala agentúra AFP.

Zákaz nočného vychádzania od 21.00 h do 04.30 h holandská vláda zaviedla 23. januára prvýkrát od druhej svetovej vojny a 8. februára ho následne predĺžila do 2. marca. Odôvodnila to snahou zabrániť „tretej vlne“ pandémie COVID-19.

„Zákaz nočného vychádzania sa musí okamžite zrušiť,“ uvádza sa vo verdikte súdu. Kabinet ho zaviedol na základe zákona o núdzovom stave, podľa ktorého môže prijať opatrenia aj bez súhlasu parlamentu. Podľa názoru súdu však krajina nie je v stave akútnej núdze a zákaz vychádzania je „ďalekosiahlym porušením práva na slobodu pohybu a súkromia“. Vláda mala navyše dostatok času, aby toto opatrenie prešlo celým legislatívnym procesom, keďže sa o ňom rokovalo pred jeho samotným zavedením.

Súd svojím rozhodnutím vyhovel žalobe skupiny Viruswaarheid (Pravda o víruse), predtým známej ako Viruswaanzin (Vírusové šialenstvo), ktorá organizuje demonštrácie proti epidemickým opatreniam.

Holandský kabinet rozhodnutie súdu bezprostredne nekomentoval.

Vyhlásenie zákazu nočného vychádzania vyvolalo v Amsterdame, Rotterdame, Haagu, Eindhovene a ďalších mestách nepokoje, ktoré trvali tri dni. Policajti použili proti výtržníkom vodné delá a slzotvorný plyn. Zatknutých bolo viac ako 400 ľudí.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
4 thoughts on “Holandsko: Súd nariadil vláde zrušiť zákaz nočného vychádzania, na Slovensku je, žiaľ situácia v súdnictve iná

 • 16. februára 2021 at 14:35
  Permalink

  To by musel na čele súdnej rady sedieť sudca nie politik. Kým tam bude tento podliak sedieť, nikto nemôže očakávať spravodlivosť.

  Reply
 • 16. februára 2021 at 16:02
  Permalink

  Slovenskí sudcovia sú v prvom rade zbabelí a politickí lokaji a tým pádom nie sú nezávislí . O advokátoch a prokurátoroch platí to isté .

  Reply
 • 16. februára 2021 at 21:46
  Permalink

  Tu je problém na Slovensku, že tu nefungujú médiá. Médiá tu majú fungovať tak, že by ľuďom sprístupnili aj alternatívne pohľady na koronavírus. Existuje množstvo expertov, ktorí sa k tomu všetkému vedia kvalifikovane vyjadriť, ale na Slovensku v mainstreamových médiách nedostanú priestor. Médiá naďalej kydajú špinu na akéhokoľvek kritika opatrení, ako kotebovca, alebo nejakého konšpiračného teoretika. Ale keď sme už u toho Kotlebu, tak povedzme si zaujímavú príhodu. Keď sa v Januári 2021 začalo očkovať, a vtedy prišli s tou tzv. britskou mutáciou, tak Kotleba zverejnil na Facebooku status, že boh vie, či tá vakcína bude efektívna proti tej mutácii. Ja som sa pozrel na oficiálnu správu WHO a tam bolo písané presne to, čo písal aj Kotleba, že teda WHO v tej prvej správe o britskej mutácii tiež uvádzala, že ešte nevedeli, do akej miery to ovplyvní efektívnosť vakcín. To sa dalo zistiť rešeršou pod 10 sekúnd. Len si človek musel napísať WHO int do browsera a hneď prvá správa. No na portále Aktuality_SK si to evidentne neoverili a napísali článok, v ktorom písali, že Kotleba na Facebooku zas šíri neoverené lži.
  Aj keď v tejto veci mal Kotleba fakticky pravdu, lebo sa to naozaj nevedelo a dnes je to aj mainstream, dnes to hovoril aj ten „expert“ u prezidentky, že to očkovanie bude vďaka mutáciám pravdepodobne menej efektívne (kotlebovec jeden), ale nie len že mal nakoniec pravdu, ale už v ten deň ten status bol v súlade s tým, čo už vtedy hovorila WHO.
  Čiže kto tu klame potom? Ľudia a sudcovia na Slovensku nemajú prístup k informáciám a to čo vedia je filtrované mainstreamovými médiami po informáciách, ktoré im pasujú a iné, tie ktoré sa im do narratívu nehodia, jednoducho publikované nie sú. A tak ma Slovák pocit, že tí v tom Haagu sa asi zbláznili, keď vyhlásili protipandemické opatrenie za nezákonné.

  Reply
  • 17. februára 2021 at 11:31
   Permalink

   Propaganda bola a bude namierená na jednoducho zmýšľajúce masy ľudí. Inteligentnejší ľudia ju zacítia hneď na začiatku.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *