Hopsodárstvo: Japonsko vykázalo v novembri obchodný prebytok

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Tokio 16. decembra (TASR) – Japonsko vykázalo v novembri obchodný prebytok, už piaty mesiac po sebe, ale oveľa nižší ako v októbri. Dôvodom prebytku bol väčší pokles importu ako exportu. Informovalo o tom v stredu ministerstvo financií.

Podľa najnovších údajov dosiahlo Japonsko v novembri 2020 kladné saldo obchodnej bilancie vo výške 366,8 miliardy jenov (2,91 miliardy eur). Na porovnanie, vlani v rovnakom mesiaci sa jeho zahranično-obchodná bilancia skončila s deficitom 88,4 miliardy JPY.

Analytici však očakávali, že tento rok vykáže v novembri ešte vyšší prebytok, a to 530 miliárd JPY, keďže v októbri dosiahlo jeho kladné saldo 872,9 miliardy JPY.

Štatistiky tiež ukázali, že export medziročne klesol o 4,2 % na 6,1 bilióna JPY po znížení o 0,2 % v predchádzajúcom mesiaci, pretože pandémia ochorenia COVID-19 zredukovala dopyt v mnohých častiach svete.

Import klesol v novembri medziročne o 11,1 % na 5,75 miliardy JPY.

Vývoz do Číny, ktorá je najväčším obchodným partnerom Japonska, však v novembri už piaty mesiac po sebe vzrástol, a to o 3,8 % na 1,36 bilióna JPY, zatiaľ čo dovoz z druhej najväčšej ekonomiky sveta sa zvýšil o 6,7 % na 1,68 bilióna JPY.

Za prvých 11 mesiacov tohto roka zaznamenalo Japonsko schodok v obchode vo výške 55 miliárd JPY, čo je menej ako deficit 1,51 bilióna JPY v rovnakom období 2019.
(1 EUR = 126,08 JPY)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *