Hospodárstvo: Bundesbank zmiernila odhad poklesu ekonomiky v tomto roku

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Frankfurt nad Mohanom 11. decembra (TASR) – Nemecká centrálna banka Bundesbank zmiernila svoj odhad poklesu najväčšej európskej ekonomiky v tomto roku. Dôvodom bolo uvoľnenie opatrení na zastavenie šírenia nového koronavírusu v lete, ktoré podporilo hospodársky rast v 3. štvrťroku. Bundesbank to uviedla vo svojej polročnej správe, ktorú uverejnila v piatok.

Banka najnovšie predpovedá, že nemecká ekonomika v tomto roku klesne o 5,5 % a nie o 7,1 %, ako odhadovala v júni. Očakáva však, že zotavovanie hospodárstva sa preruší v poslednom štvrťroku 2020 a v 1. štvrťroku 2021 po obnovení šírenia vírusu. „Očakávame, že ochranné opatrenia budú uvoľnené postupne na jar 2021 vďaka pokroku v medicíne a možnosti oživenia spotreby,“ uviedol prezident Bundesbank Jens Weidmann.

V nasledujúcich rokoch banka predpovedá Nemecku silný ekonomický rast, a to o 3 % v roku 2021 a následne o 4,5 % v roku 2022. Odhad pre budúci rok je pritom slabší ako v júni, keď počítala s expanziou ekonomiky o 3,2 %. Ale v prípade roka 2022 je, naopak, lepší, keďže pôvodne odhadovala, že výkon hospodárstva stúpne o 3,8 %.

Reálny HDP sa podľa Bundesbank vráti na svoju predkrízovú úroveň začiatkom roku 2022.

Banka v najnovšej prognóze predpovedá, že sa miera inflácie v roku 2020 výrazne zníži na 0,4 %, čo odráža dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) a pokles cien ropy.

V budúcom roku, keď sa DPH vráti na pôvodnú úroveň a Nemecko zavedie emisné certifikáty pre oxid uhličitý (CO2), sa ceny zvýšia a miera inflácie dosiahne 1,8 %.

V roku 2022 očakáva banka spomalenie inflácie na 1,3 % a v ďalšom roku 2023, naopak, zrýchlenie na 1,6 %. V júni banka predpovedala infláciu 0,8 % v roku 2020 a 1,1 % v roku 2021.

Predpokladá tiež, že schodok verejných financií tento rok dosiahne približne 5 % hrubého domáceho produktu (HDP) a vládny dlh stúpne na približne 70 % HDP.

PODPORTE nezávislé spravodajstvo

Len vďaka Vašej podpore dokážeme robiť kvalitnú a nezávislú žurnalistiku

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prepošlite článok emailom