Hospodárstvo: Čínsky sektor služieb v novembri prudko vzrástol

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Peking 3. decembra (TASR) – Čínsky sektor služieb v novembri prudko vzrástol vďaka väčšiemu dopytu klientov a trvalému zotaveniu trhových podmienok po pandémii nového koronavírusu. Ukázali to vo štvrtok údaje z prieskumu súkromných spoločností Caixin a IHS Markit.

Podľa prieskumu sa index nákupných manažérov (PMI) z čínskeho sektora služieb, ktorý sa podieľa čoraz väčšou mierou na raste druhej najväčšej svetovej ekonomiky, v novembri zvýšil na 57,8 z 56,8 bodu v predchádzajúcom mesiaci.

Tempo jeho rastu bola druhé najrýchlejšie od apríla 2010. Hodnota indexu sa tak ešte viac vzdialila od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity v danom odvetví od jej expanzie.

Prispeli k tomu nové objednávky, ktoré stúpli najstrmšie od apríla 2010, pričom exportné tržby vzrástli prvýkrát od júna. Snahy o rozšírenie kapacity a zvyšujúci sa objem objednávok viedli firmy k tomu, aby už štvrtý mesiac po sebe prijali nových zamestnancov.

Aj kombinovaný index, ktorý mapuje aktivitu v oboch kľúčových sektoroch čínskej ekonomiky, v službách aj vo výrobe, sa v novembri zvýšil, a to na 57,5 bodu z októbrových 55,7 bodu, čo je jeho najväčšia hodnota od marca 2010.

Rast kombinovaného indexu podporilo okrem sektora služieb aj prudké zvýšenie produkcie vo výrobe, najstrmšie za desať rokov.

„Očakávame, že hospodárske oživenie v období po epidémii bude pokračovať niekoľko mesiacov,“ uviedol Wang Zhe, hlavný ekonóm spoločnosti Caixin Insight Group.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *