Hospodárstvo: Inflácia v Turecku dosiahla v novembri 15-mesačné maximum

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Ankara 3. decembra (TASR) – Miera inflácie v Turecku vzrástla v novembri 2020 na najvyššiu úroveň za 15 mesiacov od augusta minulého roka. Dôvodom bolo oslabenie líry, ktoré zrýchlilo tempo zdražovania potravín a nealkoholických nápojov na 18-mesačné maximum. Uviedol to vo štvrtok turecký štatistický úrad (TurkStat).

Podľa najnovších údajov sa spotrebiteľské ceny v Turecku v novembri zvýšili medziročne o 14,03 % po náraste o 11,89 % v októbri. Novembrová miera inflácie tak prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpovedali, že dosiahne 12,6 %.

Rast cien potravín a nealkoholických nápojov sa pritom v novembri zrýchlil na 21,08 % zo 16,5 % v októbri a dosiahol tak 18-mesačné maximum. Aj ceny služieb prudko stúpli až o 29,42 % a doprava zdražela o 18,67 %.

V pondelok (30. 11.) TurkStat informoval, že ekonomika krajiny v 3. štvrťroku vzrástla o 6,7 %. Ale Turecko sa ešte nezotavilo z dôsledkov pandémie nového koronavírusu a počet nových prípadov sa neustále zvyšuje.

Minulý mesiac centrálna banka upravila svoju menovú politiku a zvýšila referenčnú úrokovú sadzbu na 15 %, aby pomohla podporiť tureckú menu.

Líra však zostáva slabá a obchoduje sa na úrovni približne 7,9 TRY/USD, čo ešte viac zhoršuje zahraničné dlhové zaťaženie Turecka.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *