Hospodárstvo: Vývoz z Číny pokračoval aj v decembri v mohutnom raste

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Peking 14. januára (TASR) – Vývoz z Číny pokračoval aj v decembri v mohutnom raste, aj keď bolo jeho tempo o niečo pomalšie ako v novembri. Motorom jeho rastu bol väčší dopyt po tovare, ktorý súvisí s pandémiou ochorenia COVID-19. Obchodný prebytok Pekingu sa pritom vyšplhal na nový rekord. Ukázali to vo štvrtok oficiálne údaje čínskeho colného úradu.

Podľa najnovších štatistík sa export z Číny v decembri 2020 zvýšil medziročne o 18,1 %. To bolo síce pomalšie tempo rastu ako 21,1 % v novembri, ale lepší výsledok ako nárast o 15 %, ktorý očakávali analytici.

Vďaka domácemu dopytu stúpol dovoz do Číny v decembri o 6,5 % a tiež prekonal odhady ekonómov, ktorí predpovedali zvýšenie o 5 % po novembrovom náraste o 4,5 %.

V dôsledku toho sa prebytok obchodnej bilancie druhej najväčšej svetovej ekonomiky v decembri 2020 vyšplhal na rekordných 78,17 miliardy USD (64,25 miliardy eur) zo 75,4 miliardy USD v novembri a 47,25 miliardy USD rok predtým, v decembri 2019. Ekonómovia predpovedali Číne pokles prebytku na 72,4 miliardy USD.

Za celý rok 2020 dosiahol prebytok obchodnej bilancie Číny 535,03 miliardy USD, čo je najviac od roku 2015. Vývoz pritom stúpol o 3,6 %, zatiaľ čo dovoz klesol o 1,1 %.

Napriek obchodným sporom Pekingu a Washingtonu sa politicky citlivý obchodný prebytok Číny s USA zvýšil vlani na 316,9 miliardy USD. Export do USA pritom vzrástol o 7,9 % na 451,8 miliardy USD, zatiaľ čo dovoz sa zvýšil o 9,8 % na 134,9 miliardy USD.

Tento výsledok poukazuje na neúspech amerického prezidenta Donalda Trumpa pri znížení prebytku Číny v obchode s USA počas jeho funkčného obdobia, keďže počas pandémie prudko vzrástol dopyt po elektronike a zdravotníckom tovare.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


One thought on “Hospodárstvo: Vývoz z Číny pokračoval aj v decembri v mohutnom raste

  • 16. januára 2021 at 13:31
    Permalink

    Podľa môjho názoru Čína praktizuje politiku Leninovho NEPu. Inak povedané – vedenie sa poučilo od Marxa a celkový nadprodukt vytvorený v kapitalistovej továrni (ktorý v kapitalizme patrí celý kapitalistovi) rozdeľujú z veľkej väčšiny, pre celú spoločnosť.
    Jednoducho držia (porušujúc teóriu spravodlivosti) vlastníkov pod krkom.
    Čínski komunisti, na rozdiel od všetkých ostatných, konečne pochopili Marxa.
    Prvou a nevyhnutnou podmienkou je vybudovanie materiálno nezávislej spoločnosti, až potom môže krajina vstúpiť do „komunizmu“ aj druhou nohou ale neúplne.
    Fungovanie v režime ostrovnej spoločnosti nebude výhodou, lebo bude musieť nutne čeliť útokom zvonka a nebude sa môcť zbaviť štátu.

    ČÍNA TECHNOLOGICKY A EKONOMICKY DOBEHLA USA
    Riaditeľ FBI Ch. Wray to sám povedal: „Ekonomicky a technologicky je Čína už na úrovni USA.“
    Čínski komunisti konečne pochopili Marxa. Prvou a nevyhnutnou podmienkou je vybudovanie materiálno nezávislej spoločnosti, až potom môže krajina vstúpiť do komunizmu aj druhou nohou a úplne.Za prezidenta Donalda Trumpa USA jednoducho na Čínu strácajú. Jednoducho povedané, Čína ide hore a USA dole. Nejde len o Trumpa, pretože na páde USA sa „pracovalo“ dlho. Čo hovoria fakty? Fakty hovoria samy za seba.

    Čína obstála vo Veľkej recesii, nahradila Japonsko ako druhú najväčšiu ekonomiku v roku 2010. V roku 2012 nahradila USA v pozícii najväčšieho obchodníka sveta (súčet exportu a importu), čo je pozícia, ktorú USA držali 60 rokov. V roku 2014 sa čínsky HDP, merané v parite kúpnej sily, dostal nad ten americký. USA boli pritom najväčšou ekonomikou sveta od roku 1872!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *