I. Korčok: Sputnik V je nástrojom v hybridnej vojne

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Bratislava 2. marca (TASR) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) požiada ešte v utorok o prijatie u troch najvyšších ústavných činiteľov SR. Urobí tak v súvislosti s okolnosťami, za ktorých bola na Slovensko dovezená ruská vakcína Sputnik V, a možným spochybnením zahraničnopolitického smerovania krajiny. Za ruskou vakcínou vidí nástroj hybridnej vojny.

Šéf slovenskej diplomacie priznal, že spôsob, akým bola dodávka vakcíny realizovaná, i to, ako bola privítaná predsedom vlády, vyvolávajú otázky. „Je potrebné si ich zodpovedať, musím mať jasno v tom, či stále zotrvávame na deklarovanom zahraničnopolitickom smerovaní,“ povedal na utorkovom tlačovom brífingu. O prípadnej demisii zatiaľ nehovorí.

Korčok novinárom oznámil, že o leteckom transporte sa dozvedel od veľvyslanca SR v Moskve v nedeľu (28. 2.) večer, so samotným nákupom ho však nikto neoboznámil.

V tejto súvislosti chce preto poznať, aká je cena za dodávku vakcíny. „Nie je to dar, je to tovar, ktorý má svoju cenu,“ uviedol Korčok. Netají, že ruskú vakcínu vníma ako nástroj hybridnej vojny zo strany Ruska. „Rozdeľuje nás tu doma, rozdeľuje nás tu v zahraničí, spochybňuje procesy v Európskej únii,“ poukázal minister. Ak by Sputnik nebol politickým nástrojom, nevidí dôvod, prečo ruská strana nevyvíja aktivitu smerom k registrácii vakcíny v EÚ.

Korčok dodal, že na pondelkové (1. 3.) udalosti ešte nezaznamenal priamy ohlas z diplomatických kruhov, dal však situáciu podrobne monitorovať.

„Ide jednak o reakcie oficiálnych miest, ale zaujímajú ma aj reporty svetových médií,“ priblížil. Verí, že negatívne dosahy to napokon na zahraničnopolitickú reputáciu SR mať nebude. „Stále to vnímam ako lapsus, ako šmyk auta, ktoré však možno dostať späť do bezpečnej stopy,“ dodal.

Pripustil však dosah na vnútropolitické dianie. „Koalícia by si mala všimnúť nadšenie a pochvalu, ktorú za dodávku Sputnika prišla od novej koalície antivaxerov, na ktorej čelo sa postavil muž s plexisklom tvári a rozžiarený Andrej Danko,“ poznamenal Korčok.

V pondelok privítal premiér Igor Matovič (OĽANO) na košickom letisku prvú zásielku ruskej vakcíny Sputnik V, do leta by mali prísť dva milióny dávok. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) udelil na používanie neregistrovanej vakcíny v EÚ výnimku. Dodávka vyvolala pnutie v koalícii. Odchod z nej i zo strany Za ľudí oznámil v dôsledku udalostí poslanec Národnej rady SR a predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Tomáš Valášek.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
5 thoughts on “I. Korčok: Sputnik V je nástrojom v hybridnej vojne

 • 2. marca 2021 at 17:32
  Permalink

  A čo ak je nástrojom v hybridnej vojne zo strany USA Korčok, muž s plexisklovým výrazom nerozžiarenej tváre?

  Reply
 • 2. marca 2021 at 18:55
  Permalink

  Pán Korčok, nie sme vrecom udretí. Je nám úplne jasné, že aj americké vakcíny sú rovnako nástrojom v hybridnej vojne. Je nám jasné, že celá vaša koalícia kašle na zdravie ľudu a celé tieto Covidové manévre sú hlavne pozičnou vojnou proti nepriateľom vášho chlebodarcu.

  Reply
 • 2. marca 2021 at 18:57
  Permalink

  Vyhlasujem súťaž „Najjebnutejší Rusofób Slovenska“ pretože toto už nie ani štát ale US fašistická kolónia riadená ambasádou za plotom. A toto je po Janko Hraškovej kamárádke najväčší kandidát. Teda okrem Popradského slizniaka, Šimečku, Gála, Hríba a podobných hníd tejto spoločnosti.

  Reply
 • 2. marca 2021 at 19:13
  Permalink

  Väčšina názorov týchto charakterom a múdrosťou veľmi nízkych ľudí už hraničí s absurdnosťou. Ako inak si vyložiť tvrdenie, že dovoz ruskej vakcíny o ktorú požiadal sám predseda vlády SR (bohužiaľ) Igor Matovič, je ruskou hybridnou vojnou? Podľa dostupných informácií RF nemá problém s jej odbytom, zdá sa skôr, že kapacitne nestíhajú.
  A ohľadom registrácie v EU verím, že majú pádne dôvody, rozpisovať sa mi to nechce. Tieto podlé charaktery by ale určite dokázali zneužiť aj opačnú situáciu, t.j. ak by RF dovoz odmietla. Celý tento cirkus mi pripomína ten vtip so zajacom a medveďom, ktorý končí „Aha, zas nemá čiapku!“
  Táto demokracia (a dupľom tá tzv. liberálna) a celá politika posledných desaťročí je jeden neskutočný hnus, Sokrates aj Platón mali pravdu, keď tvrdili, že nakoniec sa v nej vlády zmocní tá najhoršia spodina – sme toho bohužiaľ svedkami.

  Reply
 • 3. marca 2021 at 9:05
  Permalink

  Áno pán Korčok, je to hybridná voja, ktorú ste rozpútali spoločne s Vašimi kumpánmi spoza ostnatého plota. Hybridná vojna v ktorej sa pokúšate vyhladiť Slovenský národ.
  My veľmi dobré vieme, že tie Vaše „Pfi cer“ sú skutočne nebezpečné, nikdy neboli odskúšané. Na nás Slovákoch robíte pokusy, zločinci! Prečo výrobca negarantuje ich bezpečnosť?

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *