I. Matovič: Rusi sa cítia byť mimoriadne poškodení tým, že ŠUKL zveril posúdenie vakcíny neregistrovanému laboratóriu (aktualizované)

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

TASR – Jaroslav Novák

Bratislava 9. apríla (TASR) – Ruská strana vypovedala so Slovenskom zmluvu a požiadala o vrátenie 200.000 dávok už dodaných vakcín Sputnik V. Rusi sa cítia byť mimoriadne poškodení tým, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zveril posúdenie vakcíny neregistrovanému laboratóriu, ktorého výsledky narušili reputáciu vakcíny po celom svete. V piatok to vyhlásil minister financií Igor Matovič (OĽANO), ktorý vo štvrtok (8. 4.) rokoval v Moskve.

Rozčarovanie ruskej strany Matovič plne chápe. Štvrtkovým rokovaním v Moskve chcel, ako tvrdí, dosiahnúť, aby Slovensko malo v Rusku pri téme Sputnika V naďalej „otvorené dvere“. „To sa mi podarilo dosiahnuť. Viac však zatiaľ k tomu povedať nemôžem,“ skonštatoval minister.

Zároveň potvrdil, že v piatok cestuje do Budapešti rokovať s maďarským premiérom i ministrom zahraničných vecí. Rozhovory sa budú týkať vakcín proti ochoreniu COVID-19. „Nielen Sputnika V,“ poznamenal Matovič.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) upozornil, že na Slovensku je veľká skupina ľudí, ktorá sa chce dať zaočkovať len Sputnikom V. „Je našou povinnosťou túto látku zabezpečiť,“ vyhlásil šéf rezortu zdravotníctva. Zároveň upozornil, že ministerstvo bude vzhľadom na ochranu zdravia a bezpečnosti vakcinácie povoľovať len tie vakcíny, ktoré prejdu štandardným procesom schvaľovania v certifikovanom laboratóriu, prípadne ich povolí Európska lieková agentúra (EMA).

Matovič poukázal na prieskumy, podľa ktorých 500.000 ľudí na Slovensku je ochotných sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 len ruskou vakcínou Sputnik V. „Kolektívnu imunitu bez týchto ľudí nedosiahneme,“ skonštatoval minister. Dodávky ruskej vakcíny, ktorú Matovič označil za mimoriadne kvalitnú, mali podľa neho zrýchliť očkovanie na Slovensku o 40 percent. „Bohužiaľ, ukázalo sa, že ruská vakcína má na Slovensku príliš veľa mimoriadne vysokopostavených nepriateľov, ktorí robili všetko preto, aby zabránili jej použitiu v SR,“ povedal Matovič. Sputnik V využili podľa jeho slov „títo ľudia“ aj na to, aby z kresla ministra zdravotníctva odišiel Marek Krajčí (OĽANO), ale aj on z postu premiéra.

Slovensko nakúpilo dva milióny vakcín Sputnik V. Bývalý minister zdravotníctva Krajčí udelil následne na používanie vakcíny, ktorá nie je registrovaná Európskou liekovou agentúrou, výnimku. Nákup vyvolal pnutie vo vládnej koalícii, ktoré vyústilo do rekonštrukcie kabinetu.

ŠÚKL tento týždeň informoval, že mu výrobca Sputnika V približne nedodal 80 percent dát nevyhnutných na jeho zhodnotenie. Šéfka ústavu Zuzana Baťová spresnila, že prijatie záveru o pomere prínosov a rizík neumožnili nedostatok a nekonzistentnosť údajov.

ŠÚKL zároveň deklaruje, že nebol nikým zodpovedným za dovoz ruskej vakcíny upozornený na to, že by malo testovanie v Slovenskej akadémii vied (SAV) údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom. Ústav poznamenal, že oficiálna sieť laboratórií EÚ kontroluje kvalitu vakcín registrovaných v EÚ, pričom vakcína Sputnik V nie je ani na Slovensku, ani v EÚ registrovaná a jej použitie bolo povolené mimo registračného procesu.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *