I. MELICHER: CENTRÁLNY REGISTER ÚČTOV JE NEBEZPEČNÉ OPATRENIE

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vláda SR chce vytvoriť databázu bankových účtov ľudí a zostatkov na týchto účtoch. Obhajujú to záujmom o kybernetickú bezpečnosť, boj proti kriminalite a praniu špinavých peňazí. Mne to skôr pripomína eštebácku praktiku, kedy sa môžu všetkým ľuďom pozerať do účtov a týmto spôsobom ich vydierať alebo na nich tlačiť. 

Ide o jasnú snahu porušiť základ bankového tajomstva. Tieto zámery sa dokonca objavujú aj v pláne obnovy a vláda chce toto opatrenie zaviesť do začiatku augusta. Európska únia síce považuje za správne, aby štáty mali prístup k podozrivým účtom, kde sa môžu prať špinavé peniaze, ale vôbec nehovorí o tom, že má mať štát pod kontrolou účty všetkých ľudí a ich zostatky. Podľa návrhu vlády môžu mať k týmto účtom prístup mnohí ľudia, napríklad spravodajské služby, finančná správa, banky, súdy, OČTK a ďalšie orgány či úrady a to je veľmi rizikový rozsah ľudí s prístupom k citlivým, osobným informáciám.

Nespochybňujem to, že štátne orgány môžu na základe súdneho rozhodnutia vyžiadať sprístupnenie k zostatku na účte, takýto mechanizmus v boji proti kriminalite existuje aj dnes. Nevidím preto dôvod, aby sa z toho stala normálna vec a zostatky ľudí na bežných účtoch sa ukladali do akejsi databázy, ktorá môže byť veľmi jednoducho zneužitá.

Vôbec ma neupokojujú ani slová Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorý tvrdí, že sa ľudia nemusia báť, pretože oni nájdu spôsob na to, aby to bolo bezpečné. Po prvé je to kauza, kedy si nastavili heslo do svojich systémov na NBU123, čo bolo rýchlo prelomené, a po druhé je to skutočnosť, že expresne rýchlo dali previerku prísne tajné Danielovi Lipšicovi, snáď za 2 týždne, a ešte si to obhajovali, že ide o normálnu vec, pritom v tomto prípade išlo o podozrenie z vážneho zneužitia bezpečnostných orgánov na politické účely.

Vláda pod vedením Matoviča, pretože neverím, že Heger bude mať na niečo vplyv, koná presne to, z čoho celé roky obviňuje iných. Zásah do slobôd, nerešpektovanie zákona, zásah do ľudských práv, krádeže, zlodejiny, papalášizmus, prilnutie k moci a zneužívanie moci. Zákon o špicľovaní súkromných účtov občanov by nemal prejsť a Slováci by to mali nahlas odmietnuť. Teda rovnako, ako to malo spraviť NBÚ, ale naopak týmto vládnym nekalostiam z nepochopiteľných príčin asistuje.

Keďže sa pohybujeme v európskom právnom prostredí, je potrebné uviesť, že existujú aj limity, ktoré v tejto veci ustanovujú európske judikáty a tie hovoria, že je potrebná ochrana proti svojvoľným alebo neprimeraným zásahom verejnej moci do oblasti súkromnej činnosti, či už právnickej alebo fyzickej osoby, ide o všeobecnú zásadu práva Únie a toto je presne ten prípad, kedy ide štátna moc za hranu svojich kompetencií.

Zdroj: Igor Melicher (člen predsedníctva strany SMER – SD)

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
2 thoughts on “I. MELICHER: CENTRÁLNY REGISTER ÚČTOV JE NEBEZPEČNÉ OPATRENIE

 • 13. apríla 2021 at 9:38
  Permalink

  Vyzývam všetkých občanov, aby si vybrali svoje peniaze a zrušili účty v bankách. Táto vládna svoloč je schopná všetkého. Na tuposť sa musí rovnako.

  Reply
 • 13. apríla 2021 at 15:36
  Permalink

  Banky sa „vyhrážajú “ klientom aby si sťahovali aplikácie do aleluja , bezpečnostnými kódmi od výmyslu sveta a nakoniec si bude môcť pozrieť účty kto chce . Sloboda ako vyšitá ala liberalizmus .

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *