Indiu: Záhadnú chorobu mohli spôsobiť ťažké kovy v potravinách a vode

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Naí Dillí 8. decembra (TASR) – Záhadné ochorenie, ktoré si v juhoindickom štáte Ándhrapradéš vyžiadalo hospitalizáciu viac ako 500 ľudí, mohlo spôsobiť nadmerné množstvo olova a niklu v potravinách alebo pitnej vode. V utorok o tom informovala agentúra DPA s odvolaním sa na tamojšie úrady.

K prepuknutiu záhadného ochorenia došlo v sobotu v meste Eluru. U osôb, ktoré následne hospitalizovali, sa prejavila nevoľnosť či bolesti hlavy, pričom mnohí upadli do bezvedomia, informoval hovorca tamojšieho úradu zdravotníctva.

Podľa predbežných zistení zdravotníkov mali pacienti v krvi zvýšenú hladinu niklu a olova. Ako sa tieto ťažké kovy do ich krvi dostali, však zatiaľ nie je známe. Z celkového počtu 505 osôb, ktoré doposiaľ hospitalizovali, už 370 prepustili, uviedol pre DPA predstaviteľ miestnej vlády.

„Výsledky ďalších testov, ktoré vykonáva Indický inštitút chemických technológií a iné inštitúty, by mali byť čoskoro známe,“ uvádza sa vo vyhlásení hlavného ministra štátu Ándhrapradéš.

Do mesta Eluru boli vyslané špecializované tímy lekárov, ktoré majú celú záležitosť objasniť a pomôcť pri liečbe pacientov. Na mieste okrem toho prebieha terénny monitoring – od domu k domu – s cieľom odhaliť prípadných ďalších chorých. Vedci zároveň v oblasti testujú zdroje vody.

Opozičná strana Telugu déšam uviedla, že príčinou ochorenia je kontaminácia vody, a miestnu samosprávu obvinila z nedbanlivosti. Zároveň žiada o vyšetrenie prípadu a miestne úrady vyzvala, aby v súvislosti s ochorením vyhlásili stav tzv. mimoriadnej situácie.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *