Infostat: Výkonnosť slovenskej ekonomiky v roku 2020 klesne o 6 %

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava 14. decembra (TASR) – Slovenská ekonomika za celý rok 2020 vykáže prepad výkonnosti o 6 %. Tvorba reálneho HDP by tak mala byť porovnateľná s rokom 2017. Súčasne by sa miera nezamestnanosti mala zvýšiť o 1 percentuálny bod (p. b.) a dosiahnuť 6,8 %. Uvádza to najnovšia, druhá tohtoročná aktualizácia krátkodobej predikcie vývoja základných makroekonomických ukazovateľov vývoja slovenskej ekonomiky Inštitútu informatiky a štatistiky – Infostat, dcérskej organizácie Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Najnovší odhad ráta s nižším poklesom výkonnosti slovenskej ekonomiky ako pred tromi mesiacmi, keď Infostat odhadoval pokles reálneho hrubého domáceho produktu (HDP) o 7,0 %.

Celková zamestnanosť by mala klesnúť o 2,1 % a nominálna mzda v hospodárstve vzrásť o 3,2 % a na úrovni celoročného priemeru prekročiť hranicu 1100 eur.

Domáci dopyt ako celok by tak mal na medziročnej báze klesnúť aj vo 4. štvrťroku tohto roka a pokles hospodárstva bude čiastočne tlmiť čistý vývoz.

Podľa predikcie Infostatu v prvom štvrťroku 2021 by sa mala výkonnosť slovenského hospodárstva obnoviť a rast reálneho HDP dosiahnuť 2,8 %, k čomu by mal prispieť domáci dopyt aj čistý export. Rizikom je však ďalší vývoj pandémie.

Pokles zamestnanosti a rast nezamestnanosti bol podľa štatistikov doteraz tlmený opatreniami vlády na podporu udržania pracovných miest. Napriek tomu celková zamestnanosť v hospodárstve v tomto roku medziročne poklesne o 2,1 % (podľa Výberového zisťovania pracovných síl – VZPS). Pokles dopytu na trhu práce, ktorý začal v 1. štvrťroku 2020 prepúšťaním v súkromnom sektore, bude pretrvávať, avšak v 1. štvrťroku 2021 by sa mal čiastočne zmierniť.

Pokles celkovej zamestnanosti a nárast nezamestnanosti by mal byť omnoho menší ako v roku 2009, napriek relatívne hlbšiemu poklesu výkonnosti hospodárstva. Pod vplyvom finančnej krízy v roku 2009 pri poklese HDP o 5,5 % sa totiž celková zamestnanosť znížila o 2,6 % a miera nezamestnanosti stúpla o 2,5 p. b. (podľa VZPS).

Celková zamestnanosť v hospodárstve by podľa odhadu Infostatu mala poklesnúť aj v 1. štvrťroku 2021, a to o 1,4 % podľa VZPS.

Priemerná mesačná nominálna mzda v hospodárstve by mala podľa predpovede Infostatu oproti roku 2019 vzrásť o 3,1 % a dosiahnuť v priemere 1126 eur. Vzhľadom na priemernú mieru inflácie, ktorú odhaduje pre tento rok (1,9 %), by teda reálna mzda v hospodárstve vzrástla v priemere o 1,2 %.

Priemerná mesačná nominálna mzda v hospodárstve v 1. štvrťroku 2021 by mala podľa odhadov vzrásť o 2,6 % a dosiahnuť 1114 eur.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *