Inštitúcie EÚ sa predbežne dohodli na podobe rozpočtu EÚ na rok 2021

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Brusel 7. decembra (TASR) – Európska komisia (EK) v pondelok pripomenula význam politickej dohody o rozpočte EÚ na rok 2021, ktorú sa ešte v piatok (4. 12.) podarilo vyrokovať vyjednávačom EK, Európskeho parlamentu (EP) a Rade EÚ.

Neformálna politická dohoda sa týka prvého roku z budúceho sedemročného rozpočtového obdobia EÚ (2021 – 2027). Medziinštitucionálna dohoda znamená, že záväzky EÚ v roku 2021 budú na úrovni 164 miliárd eur a platby vo výške 166 miliárd eur.

Podľa stanoviska EK takto stavaný rozpočet – ak bude prijatý – umožní Únii mobilizovať značné verejné prostriedky na pokračovanie jej reakcie na pandémiu nového koronavírusu, pomôže naštartovať udržateľné zotavenie po koronakríze, ochráni a pomôže vytvárať pracovné miesta.

Vyjednávači EP hovoria o úspechu, lebo sa im podarilo zvýšiť rozpočtové položky pre programy, ktoré považujú za kľúčové pre podporu rastu a zamestnanosti. Voči pôvodnému návrhu EK by program Digitálna Európa mal dostať viac o 25,7 milióna eur a Nástroj na prepájanie Európy (CEF) „stučnie“ o 60,3 miliónov eur. Europoslanci posilnili aj program LIFE – o 42 miliónov eur -, čo vnímajú ako doplnkové úsilie v boji proti klimatickým zmenám.

Aj eurokomisia predbežnú dohodu o rozpočte vníma ako potenciál investícií do budúcnosti s cieľom dosiahnuť zelenšiu, digitálnejšiu a odolnejšiu Európu.

Aby sa však piatková dohoda stala aj prijatým rozpočtom s výsledkami v praxi, Európsky parlament a Rada EÚ sa musia dohodnúť na prijatí celkového viacročného finančného rámca na roky 2021 – 2027, čo zatiaľ blokuje Maďarsko a Poľsko.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *