Izrael: Najmenej 44 ľudí prišlo podľa záchranárov o život v tlačenici počas púte, Čaputová zaslala sústrastný telegram izraelskému prezidentovi

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

FOTO TASR/AP

Jeruzalem 30. apríla (TASR) – Najmenej 44 ľudí prišlo o život v tlačenici na židovskej púti na severe Izraela, informovala v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na izraelskú národnú zdravotnícku záchrannú službu Magen David Adom (Červená Dávidova hviezda) a miestnu nemocnicu.

Hovorca služby Magen David Adom pre agentúru AFP uviedol, že priamo na mieste je 38 mŕtvych. Ďalších zaznamenali v nemocniciach. Zdroj z nemocnice v meste Safed povedal, že registrovali najmenej šesť úmrtí.

Denník Haarec na svojej webovej stránke napísal, že o život prišlo najmenej 44 osôb. Tiež sa v tejto súvislosti odvolal na údaje Magen David Adom. Desiatky ďalších osôb utrpeli zranenia.

Desaťtisíce židov sa vo štvrtok zúčastnili na púti počas náboženského sviatku Lag BaOmer. Zhromaždenie sa konalo v obci Meron na úpätí rovnomennej hory.

Izraelská polícia začala vyšetrovanie okolností tlačenice, ktorá vznikla na hore Meron na severe Izraela v dave účastníkov náboženskej púte organizovanej pri príležitosti sviatku Lag ba-omer. Zahynulo tam 44 ľudí a ďalších okolo 150 ich bolo zranených.

Izraelská prokuratúra v piatok oznámila, že bude skúmať aj mieru prípadného zavinenia zo strany príslušníkov polície, ktorých úlohou bolo dozerať na bezpečnosť náboženského zhromaždenia a koordinovať pohyb davu ľudí.

Na slávení sviatku Lag ba-omer sa zišli desaťtisíce zväčša ultraortodoxných veriacich. Sviatok bol prvým významným masovým podujatím v Izraeli od začiatku pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2.

Podľa polície sa tlačenica začala, keď sa pri výstupe po úzkom strmom chodníku s kovovým povrchom niekoľkým ľuďom šmyklo a dominovým efektom popadali aj ľudia za nimi.

Denník The Times of Israel napísal, že očití svedkovia vinia políciu, že blokovala túto kľúčovú únikovú cestu, ktorá sa navyše roky považovala za potenciálny problémový bod týchto zhromaždení.

Na evakuáciu ranených do nemocníc v blízkych mestách Safed a Naharija, ako aj do Jeruzalema a Tel Avivu bolo vyslaných šesť vrtuľníkov a desiatky sanitiek.

Začal sa aj prevoz tiel obetí, ktoré už medzičasom identifikovali. Očakáva sa, že v súlade so židovskými zvyklosťami sa pohreby obetí uskutočnia už dnes.

Krátko po incidente izraelská polícia celú oblasť uzavrela a odkláňala automobilovú dopravu, keďže na cestách smerujúcich na sever krajiny sa začali vytvárať zápchy a kolóny. Následne spustila evakuáciu účastníkov púte.

Izraelské médiá informovali, že obyvatelia okolitých arabských miest a dedín v okolí začali preživším preinášať jedlo, nápoje a deky.

Úrady na púti povolili účasť 10.000 ľudí, ale podľa organizátorov bolo v celej krajine prenajatých viac ako 650 autobusov, čo znamená, že na horu Meron mohlo prísť aj 30.000 pútnikov. Miestne médiá dokonca informovali o 90.000 – 100.000 účastníkoch, čo je však stále oveľa menej, ako bývalo zvykom v uplynulých rokoch. Vlani sa púť pre koronavírusovú epidémiu nekonala.

O tragédii boli informovaní izraelský prezident Reuven Rivlin i premiér Benjamin Netanjahu, ktorý vycestoval k hore Meron. Rivlin nariadil zriadiť informačnú linku pre ľudí, ktorí pátrajú po svojich príbuzných-účastníkoch zhromaždenia.

Vlády viacerých štátov, ako aj EÚ vyjadrili izraelskému vedeniu a národu sústrasť v súvislosti s tragédiou na hore Meron.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok zaslala sústrastný telegram izraelskému prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi v súvislosti s obeťami počas náboženského zhromaždenia v obci Meron. TASR o tom informoval hovorca hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

„V mene občanov Slovenskej republiky prezidentka v telegrame vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí a zraneným zaželala rýchle uzdravenie,“ uviedol hovorca.

Najmenej 44 ľudí prišlo v noci na piatok o život v tlačenici na židovskej púti na severe Izraela. Desiatky ďalších osôb utrpeli zranenia. Na púti, ktorá sa začala vo štvrtok (29.4.), sa zúčastnili desaťtisíce Židov počas náboženského sviatku Lag BaOmer. Zhromaždenie sa konalo v obci Meron na úpätí rovnomennej hory.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *