Izrael: Súd s Netanjahuom pre lockdown odložili na neurčito

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Tel Aviv 8. január (TASR) – Dlhoočakávaný súdny proces s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktorý sa mal uskutočniť na budúci týždeň, v dôsledku sprísnenia lockdownu odložili na neurčito, informovala v piatok agentúra AFP.

Súd s Netanjahuom, ktorý je okrem iného obvinený z korupcie a podvodu, sa začal v máji minulého roka. Premiérovi právnici si však vtedy vyžiadali viac času na preskúmanie dôkazov. Netanjahu mal vypovedať pred súdom budúcu stredu.

Vo vyhlásení vydanom v piatok však jeruzalemský okresný súd uviedol, že „berúc do úvahy veľký počet účastníkov konania a lockdown, výsluch stanovený na 13. januára sa týmto ruší. Nový dátum konania bude oznámený osobitne“.

Izrael minulý mesiac zaviedol už tretí lockdown od začiatku pandémie, v piatok však opatrenia ešte sprísnil v dôsledku vysokých denných prírastkov počtu nakazených. Správa súdov vo štvrtok vyzvala sudcov, aby odložili pojednávania na obdobie po lockdowne, ktorý je nateraz v platnosti do 21. januára.

Oznámenie o odklade pojednávania prišlo iba dva dni po tom, čo ten istý súdny senát zamietol žiadosť Netanjahuových právnikov o odklad budúcotýždňového výsluchu.

Najdlhšie slúžiaci premiér v izraelskej histórii tvrdí, že obvinenia – vznesené generálnym prokurátorom, ktorého sám vymenoval – sú súčasťou honu na čarodejnice, ktorý ho má dostať z úradu.

V prospech obžaloby vystúpilo viac ako 300 svedkov. Tí tvrdia, že Netanjahu vo funkcii prijal nenáležité dary a výmenou za láskavosti voči vlastníkom médií si zabezpečil vytváranie pozitívneho obrazu o svojej osobe.

Netanjahu je prvým premiérom v histórii štátu, ktorý čelí trestnoprávnemu konaniu v čase výkonu funkcie.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *