Izraelská armáda v odvete za raketový útok zaútočila na pásmo Gazy

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Jeruzalem 18. januára (TASR) – Izraelská armáda v pondelok informovala, že jej bojové lietadlá zasiahli objekty patriace islamistickému hnutiu Hamas a ležiace v pásme Gazy. Predchádzal tomu raketový útok z pásma Gazy smerom na územie židovského štátu.

Informovala o tom agentúra AFP, ktorá citovala z vyhlásenia izraelskej armády. Tá spresnila, že z pásma Gazy boli smerom k pobrežiu v blízkosti juhoizraelského mesta Ašdod dve rakety.

Izraelské lietadlá podľa vyhlásenia armády pri odvetnej akcii zasiahli v pásme Gazy vojenské ciele patriace Hamasu vrátane miest na razenie podzemných tunelov, využívaných buď na pašovanie tovarov či zbraní, alebo na infiltráciu palestínskych ozbrojencov do Izraela.

Izrael po raketovom útoku nehlásil žiadne škody. Zdroje izraelskej armády naznačili, že rakety dopadli do Stredozemného mora.

Palestínske bezpečnostné zdroje v Gaze – na rozdiel od izraelských – uviedli, že izraelské lietadlá pri nálete zasiahli „poľnohospodársku pôdu“ v oblasti mesta Chán Júnis na juhu pásma Gazy, čo síce spôsobilo škody, ale nevyžiadalo si zranených.

K raketovému útoku, ktorého terčom bol Izrael, sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Palestínčania v pásme Gazy a na Izraelom okupovanom západnom brehu Jordánu sa pripravujú na prvé voľby za posledných 15 rokov. Voľby sa považujú za dôkaz zlepšovania vzťahov medzi militantným islamistickým hnutím Hamas a stranou Fatah ovládajúcou Predjordánsko a vedenou palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.

Posledné voľby na palestínskych územiach – v roku 2005 – vyhralo hnutie Hamas. Následne vznikla vláda národnej jednoty, ktorá však nemala dlhé trvanie. V roku 2007 došlo medzi týmito dvoma hlavnými palestínskymi frakciami dokonca k ozbrojeným incidentom, pričom Hamas prevzal nakoniec v pásme Gazy moc.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *