J. Drgonec a J. Laššáková k referendu: Niektorí poslanci zobrali ľuďom práva, jedine právo byť zvolený je pre nich nedotknuteľné

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Dnes v rádiu Info Vojna JUDr. Ján Drgonec, DrSc. a Mgr. Judita Laššáková rozoberali tému „Referenda“. V týchto pár minútach docent Drgonec poukazuje na ústavného činiteľa, od vôle ktorého svedomia a presvedčenia bude záležať, či vôbec referendum bude.

Zdroj: www.infovojna.sk

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne
7 thoughts on “J. Drgonec a J. Laššáková k referendu: Niektorí poslanci zobrali ľuďom práva, jedine právo byť zvolený je pre nich nedotknuteľné

 • 3. mája 2021 at 22:27
  Permalink

  1. Pravdepodobne bude snaha občianky pobývajúcej v Prezidentskom paláci znevážiť referendum jeho napadnutím na ústavnom súde (samozrejme, bude to nazvané usmievavejšie ako „návrh na rozhodnutie o súlade referenda s čl. xxx Ústavy SR“).
  2. Preto bude extra dôležité, aby petičný výbor (ako účastník konania pred Ústavným súdom) vypracoval a predložil extrémne kvalifikované stanovisko).
  3. Ak by som bol sudca na Ústavnom súde pohrával by som sa najskôr s myšlienkou ako sa vyhnúť rozhodnutiu vo veci (a najmä s tým, že skrátenie volebného obdobia je možné ústavným zákonom a ak by referendum malo resp. aj mohlo viesť k tomuto, poukázal by som na matovičovu novelu Ústavy, podľa ktorej: „Ústavný súd nerozhoduje ani o súlade ústavného zákona s ústavou“) – toto by si vyžadovalo ale dlhší komentár …
  4. To ako rozhodne Ústavný súd nemusí byť jasné. Iste sa nejak nechá inšpirovať nálezom Ústavného súdu sp. zn. PL. ÚS 24/2014 z 28. 10. 2014 a aj 2 odlišnými stanoviskami k nemu (sudca Orosz a sudca Mészárosz – je dobré vedieť aké tábory uvedení zastávali a aj že druhý z menovaných je člen súdnej rady a ikonou súčasnej ministerky spravodlivosti etc.). Odlišné stanovisko sudcu Orosza je v skôr v prospech sily referenda a odlišné stanovisko sudcu Mészárosza smeruje k reštrikcii referenda, v „prospech elít“ a ide proti vôli ľudu.
  5. Ústavnosť otázky referenda nie je podľa mňa sporná, to skôr jeho realizácia, a o tú bude treba bojovať! – kto chce nech si pozrie spomínaný nález PL. ÚS 24/2014 z 28. 10. 2014.

  Reply
 • 4. mája 2021 at 0:33
  Permalink

  Bartolomé de Las Casas (* 1474/1484 – † 1566): Preklad z jeho diela venovaného obrane Indiánov pred španielskym útlakom: „Súhlas ľudí daný panovníkovi aby nad nimi panoval neznamená, že sa títo ľudia vzdávajú svojej slobody. Takýto súhlas znamená, že panovník je povinný ochraňovať a vylepšovať takúto slobodu ľudí. Preto ani Indiáni nestratili svoju slobodu, keď akceptovali Vaše Veličenstvo ako univerzálneho panovníka. Naopak, zverili mu to, aby odstraňoval defekty, ktoré môžu byť v ich verejných veciach a aby ich očisťoval a tak im umožnil sa tešiť z lepšej slobody.“

  Reply
 • 4. mája 2021 at 15:52
  Permalink

  pán drgonec,
  nebudem vypisovať všetky tie vaše komunistické tituly, udelím vám však jeden taký celoslovenský:
  ste i d i o t !!!

  Reply
  • 6. mája 2021 at 11:57
   Permalink

   Trefne si sa nazval .

   Reply
 • 4. mája 2021 at 23:28
  Permalink

  No tak to prrrr!
  Pán Drgonec je pre mňa osobne človek a odborník ktorého prehliada alebo uráža alebo podceňuje len idiot!

  Reply
 • 5. mája 2021 at 8:21
  Permalink

  Dr. Uhrin Juraj, tak potom nie ste právnik, ale len somár lebo ľudia, ktorí ich volili, majú právo ich aj odvolať. A Vy si nebúdte istý svojou stoličkou. Nie ste človek, ktorý môže len tak o druhom napísať, že je idiot a pritom je múdrejší ako Vy. Vy ste právnik, ste idiot.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *