J.Ivor: Lehota väzby v ČR je zachovaná tak, ako tomu bolo za Rakúsko-Uhorska

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Bratislava 27. januára (TASR) – Väzba ako zaisťovací úkon je veľmi starý inštitút a jej počiatky v našom regióne siahajú do druhej polovice 19. storočia, teda do čias Rakúsko-Uhorska. Zaujímavosťou je, že v Českej republike je lehota trvania väzby zachovaná v takom rozsahu, ako to bolo za Rakúsko-Uhorska, resp. za prvej Československej republiky, teda tri mesiace. Uviedol to pre TASR bývalý šéf slovenských vyšetrovateľov a vysokoškolský pedagóg Jaroslav Ivor na margo výziev, iniciatív, v súvislosti so zmenou väzobného stíhania na Slovensku.

„Keď som pozrel všetky staré trestné zákonníky a trestné poriadky, tak najstarší, ku ktorému som sa dostal, bol zákon číslo 119 z roku 1873. Je to trestný poriadok tzv. Glaserov, autor bol známy rakúsky trestný právnik a tento zákon bol prijatý ešte v Rakúsko-Uhorsku. Platil u nás až do roku 1950. V tomto zákone v paragrafe 180 sa tak isto pripúšťa vzatie obvineného do väzby z takých istých dôvodov ako máme upravené v našom trestnom poriadku. Chcem ale citovať z tohto starého trestného poriadku, že už vtedy sa apelovalo, že vyšetrovaciu väzbu možno vykonať len tak, aby sa čo najviac šetrilo osoby a cti obvineného,“ uviedol.

Kolúzna väzba, ako vysvetlil, bola v tomto zákone veľmi výnimočná. Ak bol obvinený vzatý do kolúznej väzby podľa paragrafu 190 v nej nemal byť držaný viac ako dva mesiace a len z veľmi závažných príčin mohla byť táto väzba na základe rozhodnutia súdu predĺžená maximálne na tri mesiace. „Čiže už aj vtedy sa veľmi dbalo na to, aby takáto väzba nebola veľmi dlhá. Vždy od počiatku sa zároveň dbalo na to, že táto väzba nesmie byť zneužívaná na pôsobenie na obvineného, aby sa k trestnému činu priznal. To je jedna zo základných zásad, pretože to by hraničilo s vynúteným dôkazom a dôkazom získaným nezákonným spôsobom,“ povedal Ivor.

Ako ďalej objasnil, v Rakúsko-Uhorskej úprave, ktorá platila až do roku 1950 a následne dokonca aj po roku 1961, bola stále zachovaná hranica, resp. dĺžka trvania kolúznej väzby na dva až tri mesiace. „Čiže sa to zachovávalo, aj v trestnom poriadku v roku 1961, ktorý bol nazývaný socialistický. Žiaľ, rekodifikovaný trestný poriadok túto lehotu vypustil. Na Slovensku nemáme takúto lehotu trvania kolúznej väzby. Stačí sa len pozrieť do ČR, kde lehota trvania väzby je zachovaná v takom rozsahu, ako to bolo za Rakúsko-Uhorska, resp. za prvej Československej republiky. A aj celková doba trvania väzby je v SR maximálne päť rokov, pričom v ČR sú to iba maximálne štyri roky,“ zdôraznil.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


2 thoughts on “J.Ivor: Lehota väzby v ČR je zachovaná tak, ako tomu bolo za Rakúsko-Uhorska

  • 27. januára 2021 at 13:10
    Permalink

    Dobrý deň,

    chcem Vás upozorniť na klamlivú reklamu, ktorá sa objavuje na Vašej stránke, s názvom:
    „Banky sa to snažia utajiť“
    Je to obyčajný internetový podvod, ktorý vás môže pripraviť najmenej o 250eur, čo má byť najnižší vklad na účet, ktorý sa akože bude sám zhodnocovať o slušné percentá.
    Ak nešťastník zadá pri registrácii svoje telefónne číslo, tak mu akože na overenie zavolá britské číslo, kde sa nikto neozve.

    Reply
    • 27. januára 2021 at 17:55
      Permalink

      Ďakujeme za upozornenie. Žiaľ, nemáme žiadnu možnosť ovplyvniť, aké reklamy sa vám – čitateľom na stránke zobrazujú. Je to plne v réžii Google. Je však aj v záujme firmy Google, aby sa takéto reklamy nezobrazovali a firma proti nim zavádza rôzne opatrenia. Napriek tomu sa to stáva a mrzí nás to pri našom obsahu.
      Uvažujeme však nad možnosťami, ako zobrazovať náš obsah bez reklám. Veríme, že sa nám čoskoro podarí vymyslieť nejaké vhodné riešenie.

      Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *