J. Laššáková: Prvá inkarnácia Havla, čiže Kiska nevymenoval Ráža ml. za ministra. Je naozaj prezident len ceremoniálna figúrka?

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Vážení priaznivci DAV-u DVA

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu. Čakajú nás zásadné politické udalosti - referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

V DAV-e DVA stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity. Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať DAV DVA.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..
Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712


Právnička zameraná na výklad Ústavy SR, Judita Laššáková, ktorá pravidelne vystupuje v reláciách s bývalým sudcom Ústaného súdu SR, doc. Drgoncom sa vyjadrila, či naozaj prezident je len „figúrka“ bez právomocí.

Judita Laššáková: MÁ ČI NEMÁ PREZIDENT SR PRÁVOMOCI? Už minule som upozorňovala na to, že v súvislosti s interpretáciou ústavného textu sa éterom šíria doslova a do písmena sprostosti. Rôzne, menšie či väčšie, ale predsa len sprostosti. Mohlo by sa dokonca zdať, že rôzni „elitní experti“ vykladajú Ústavu SR tak, ako sa to práve hodí ich chlebodarcovi. Vlastne tomu, kto ich prijal alebo ponúkol respektíve dal funkciu. Občan miestami nadobúda pocit, že týmto „funkcionárom“ nejde o právny stav či právny štát. A ani o to, čo „zákon káže“, ale o to, čo prikazuje „chlebodarca“. A toho potom treba vykresliť v čo najlepšom svetle.

Aj vďaka „elitným expertom“ sa rozširujú rôzne fámy, dezinformácie a hoaxy. Skrátka vytvára sa scéna, na pozadí ktorej klamú občanov, aby chránili toho, kto im dal prácu. Ako sa tomu hovorí? Jaj, už viem: morálna flexibilita. Nezvyknem sa vyjadrovať k štiepeniu atómu, ale asi začnem. Podľa logiky „elitných expertov“ asi môžem, všakáno? Vraj vyzniem smiešne? Nevadí! Hlavne, že sa budem múdro tváriť. Keďže viem štiepať drevo, štiepenie atómu zas nebude taký problém, všakáno?

Ale teraz vážne: Existuje možnosť, že momentálna politická situácia na Slovensku vyprovokovala občanov k čítaniu Ústavy SR, k vyhľadávaniu si informácií, nebodaj aj ku kladeniu otázok tým, ktorí by mali pracovať v prospech občanov. Jedným z takýchto štátnych orgánov môže byť aj pani prezidentka. Inak si nemožno vysvetliť inzerát na webstránke Profesia. Pani prezidentka dáva na známosť, že potrebuje do svojho tímu posilu. Jednou z činností, ktorú bude mať nová akvizícia v jej tíme v popise práce, je:„vyvracanie hoaxov a konšpirácií, uvádzanie dezinformácií na sociálnych sieťach na pravú mieru, objasňovanie kompetencií prezidenta republiky a kancelárie“. Keby toto nebola tragédia, človek by sa aj z chuti zasmial.

Treba však uznať, že naozaj sa šíria hoaxy o právomociach prezidenta SR. Hlavne také, ktoré obsahujú tvrdenie, že vlastne prezidentka žiadne právomoci nemá.

Myslím si, že mnohí rytierski „elitní experti“ pochodujúci v zovretom šíku na jej podporu, sa usilujú zapáčiť sa pani prezidentke. Prejavuje sa to tvrdeniami, že prezident je len „ceremoniálna figúrka“. Myslia si, že to v občanoch vyvoláva dojem, že pani prezidentka nič nezmôže a za nič nemôže. Vraj ona nemôže urobiť nič pre nápravu. Nemá právomoci ani kompetencie, aby pomohla zvrátiť tento stav. Ona, chúďatko, je taká bezmocná, že nič, ale naozaj nič nemôže podniknúť voči Matovičovej vláde. Preto od nej nikto, dokonca ani jej voliči nemôžu nič vyžadovať ani očakávať. Skrátka, ničnerobením = nič-nepokazí. No a presne v tomto momente jej na pomoc utekajú rôzni politológovia, právnici, sociológovia, o politikoch z jej domovskej strany, z ktorej vzišla, ani nehovoriac. Niektorí si až ruky-nohy idú polámať, aby presvedčili…

Koho vlastne? Na to nech si každý odpovie sám. Lebo takéto „akcie“ je možné považovať za úsilie urobiť z ostatných…

Čo vlastne? Aj na toto nech si každý odpovie sám.Tak si to vyjasnime. Žijeme v demokracii s hodnotami materiálneho právneho štátu. V materiálnom právnom štáte nemožno vytvárať žiaden orgán štátu bez vopred daných kompetencií alebo len s nejakou „predstieranou kompetenciou“ či nebodaj iba s ceremoniálnymi funkciami. Skrátka v materiálnom právnom štáte nemôže existovať štátny orgán len tak mir-nichts-dir-nichts.

Prečo? Žeby preto, lebo je to štátna funkcia financovaná prostriedkami štátneho rozpočtu? Toho rozpočtu, kam mieria peniaze nás všetkých. Čiže chod a personál tohto štátneho orgánu, štátnej inštitúcie je financovaný z verejných financií. Ani nehovoriac o miliónoch vynaložených na samotnú voľbu hlavy štátu. Dôraz sa v členských štátoch EÚ kladie aj na takzvanú hodnotu za peniaze. Akú má potom hodnotu platený úrad prezidenta bez právomocí? Podľa „elitných expertov“ pre občana žiadnu?

Potom nech pani prezidentka okamžite iniciuje zmenu Ústavy SR zameranú na zrušenie nepotrebnej funkcie. Svoje vlastnej. Bolo by to fér, čo poviete? Načo platiť niečo a niekoho, kto nemá žiadne právomoci. Veď veniec na hroby padlým a národným hrdinom môže klásť aj predseda parlamentu.

Ako vyznievajú potom „hodnoty a myšlienky“ EÚ? Tu sa skúsme spoločne zamyslieť, ako „proeurópsky“ potom vyznievajú tí, ktorí ničnerobenie prezidentky SR obhajujú. To by mohlo vysvetľovať aj nízku účasť voličov v eurovoľbách, keď ešte aj tí, ktorí deklarujú, že „EÚ je naša vlasť“, idú proti jej myšlienkam a hodnotám.

Gratulujem! Keď ešte aj úrad prezidentky je takto protieurópsky! A to sa mnohí z nich báli toho, ako sa budú presadzovať európske hodnoty, ak by bol v tomto úrade Marian Kotleba.

Môj názor na úsilie rôznych „elitných expertov“ zahmlievať skutočné ústavné postavenie hlavy štátu v politickom systéme krajiny? Okrem dehonestácie Ústavy SR, výsmechu občanom, strápňovania seba samých, je to aj urážka demokracie a hlavne republiky. Keby náhodou niekto zabudol, ešte stále žijeme v republike, a nie v monarchii. Dokonca miestami už začínam nadobúdať presvedčenie, že si z prezidentky robia jemne povedané dobrý deň.

Iní by mohli aj povedať, že z nej robia „nesvojprávnu chuderu“. Ale to by si snáď naši či vlastne jej „elitní experti“ nedovolili, všakáno? Oni nemôžu za to, ako si ich vysvetľovanie „nekompetencií nepotrebného úradu prezidenta“, ktorého si občania volia „za ťažké milióny zo štátneho rozpočtu“, vysvetľujú potom samotní občania.

Takí, ktorí už roky žijú v slobodnej republike, kde od priamo volených štátnych orgánov očakávajú nejaký výkon za svoje ťažko zarobené a štátom zdanené peniaze.

Ak sa pozrieme na niečo, čo je pre „elitných expertov“ také nezaujímavé ako Ústava SR, zistíme, že je v nej okrem iných čl. 101 ods. 1 druhá časť druhej vety a jeho tretia veta, v ktorom je uvedené, že prezident: „svojím rozhodovaním zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov. Prezident vykonáva svoj úrad podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie je viazaný príkazmi.

“Takže ako to je? „Svojím rozhodovaním“ asi nie celkom korešponduje s tvrdením o „ceremoniálnej figúrke“.

Tak je tam ten prezident SR na „okrasu“, či na „rozhodovanie“? Platí to, čo hovorí Ústava SR alebo je pravda to, čo tvrdia „elitní experti“?

Podstatnejšia je však iná otázka: Komu alebo čomu verí slovenský občan? Ani nehovoriac o tom, že prezident „vykonáva svoj úrad podľa svojho svedomia a presvedčenia“. Ústavný text navyše graduje ustanovením, že prezident „nie je viazaný príkazmi“.

Tak teraz čo? Rozhoduje alebo nerozhoduje? Koná samostatne alebo ho niekto riadi príkazmi? Ako je to vlastne? Alebo si skúsme položiť otázku inak: Klame Ústava SR alebo nehovoria pravdu „elitní experti“? Mňa by inak celkom zaujímalo, ako sa „elitní experti“ pozerajú na to, že si svojho času prezident Ivan Gašparovič „dovolil“ nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Jednoducho sa Gašparovič zaťal, neuhol a Čentéša nevymenoval. Mohol to Gašparovič urobiť? Mohol a aj to spravil.

Etalón spravodlivosti a dokonalosti pre mnohých „elitných expertov“, vlastne prvá inkarnácia Václava Havla, čiže Andrej Kiska, ako prezident SR nevymenoval vládu, v ktorej bol za ministra vnútra navrhovaný Jozef Ráž ml. To spravil Kiska vďaka tomu, že nemal na to kompetenciu?

Veď ak by platilo tvrdenie, že prezident je iba „ceremoniálna figúrka“, Kiska by musel vymenovať Ráža za ministra vnútra.

Ako chcú „elitní experti“ vysvetliť túto okolnosť? Prezident SR má podľa ústavy viac kompetencií, než sa mnohým zdá. Jednou z nich je aj vymenovanie vlády SR. A keďže sa prezident má riadiť svojím „svedomím a presvedčením“ a nie je „viazaný príkazmi“, v tejto otázke rozhoduje sám.

Neprávnicky: O personálnom zložení vlády SR rozhoduje prezident. Nikto iný!

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *