J. Naď vyzdvihol bilaterálnu spoluprácu s Nemeckom v politicko-vojenskej oblasti

Zdieľaj článok:
Prepošlite článok emailom

Bratislava/Berlín 17. decembra (TASR) – Aktuálne dianie, priority v oblasti obrany a bezpečnosti, otázky bilaterálnej a multilaterálnej spolupráce v rámci Európskej únie a NATO, ale aj zhodnotenie nemeckého predsedníctva v Rade EÚ. Aj to boli témy videokonferencie ministra obrany SR Jaroslava Naďa a nemeckej ministerky obrany Annegret Krampovej-Karrenbauerovej, počas ktorej zároveň diskutovali o ďalších možnostiach spolupráce oboch krajín vrátane oblasti boja proti hybridným hrozbám.

TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Bilaterálna spolupráca s Nemeckom v politicko-vojenskej oblasti je na excelentnej úrovni, čo predstavuje významný krok k napĺňaniu spoločných cieľov. Verím, že silné partnerstvo a vzájomná dôvera môžu prispieť k ešte efektívnejšiemu plneniu úloh aj v oblasti obrany a bezpečnosti, čo sa nám už v súčasnosti potvrdzuje,“ povedal Naď.

Slovenský minister doplnil, že konkrétne výsledky takejto spolupráce možno vidieť nielen v rámci vojenského vzdelávania medzi Akadémiou ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši a Veliteľskou akadémiou Bundeswehru v Hamburgu, ale predovšetkým počas plnenia úloh v medzinárodnom krízovom manažmente

Krampová-Karrenbauerová ocenila príspevok Slovenska v operácii EUNAVFOR MED Sophia, v rámci ktorej v Stredozemnom mori na nemeckej fregate pôsobil aj tím slovenskej Vojenskej polície. „Účasť príslušníkov Vojenskej polície v tejto operácii je najvýznamnejším projektom našej vojenskej spolupráce s Nemeckom. Verím, že aj v rámci jej pokračovateľa – operácie IRINI, bude slovenský tím prínosom a opätovne potvrdí svoje kvality,“ uviedol Naď.

Témou rozhovoru boli aj projekty a iniciatívy EÚ. Naď ocenil nájdenie kompromisu, pokiaľ ide o pravidlá pôsobenia tretích štátov v projektoch PESCO (Stála štruktúrovaná spolupráca EÚ), ako aj ukončenie jeho strategickej revízie. „Pozornosť bola venovaná aj predloženej spoločnej analýze hrozieb ako prvého kroku v príprave Strategického kompasu EÚ,“ priblížila Kovaľ Kakaščíková.

Šéf slovenského rezortu obrany informoval svoju nemeckú rezortnú kolegyňu aj o novej, slovenskou vládou schválenej Obrannej stratégii SR, ako aj o postupe v modernizačných projektoch vrátane projektu obstarania novej 3D rádiolokačnej techniky pre potreby Vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR, aktuálnej pandemickej situácii a o plánoch v modernizácii pozemnej techniky.

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *